پرسش: مادرم ۵۰ سال دارد گاهی اوقات انگشت هایش در هنگام کار کردن قفل می شود درد احساس می شود علت چیست؟

پاسخ: علت به اصطلاح قفل شدن انگشتان را برای شما در پایین توضیح داده ایم. امیدواریم هرچه زودتر درمان کامل شوند.

قفل شدن انگشتان

به این مشکل trigger finger نیز میگویند

بروز اين بيماري نسبتاً شايع است . نيام قسمت ابتدايي تاندون خم کننده انگشتان در قاعده انگشت دست ضخيم مي شود و موجب تنگ شدن دهانه نيام مي گردد . تاندونهاي موجود در محل تنگي تحت فشار قرار گرفته و در ناحيه قبل از تنگي دچار تورم و برآمدگي مي شوند . در هنگام راست کردن انگشت اين قسمت متورم به سختي وارد دهانه نيام مي شود و انگشت به اصطلاح قفل مي کند .

* علائم باليني : اين بيماري در انگشتان افراد ميانسال بويژه خانمها ديده مي شود . همچنين در شست نوزادان يا بچه هاي کم سن و سال رخ مي دهد .
* علائم نوع بالغين : بيمار از حساسيت درقاعده انگشت مبتلا و از قفل شدن انگشت در وضعيت خم شده کامل شاکي مي باشد . قفل شدن با تلاش بسيار دست ديگر باز مي شود . هنگام باز شدن صدايي به گوش مي رسد ( Snap ) در معاينه يک برآمدگي قابل لمس و معمولاً دردناک در قاعده انگشت مبتلا ديده مي شود .
* علائم در نوزادان : شست خم شده نوزادان ناميده مي شود . نوزاد  قادر به راست کردن انگشتي که در حالت خم شده قفل گرديده است ، نمي باشد . يک برآمدگي قابل لمس در قاعده شست لمس مي شود . نکته قابل توجه در نوزادان اين است که به سبب مشکل بودن اصلاح خميدگي غالباً اين بيماري با در رفتگي شست يا تغيير شکلمادرزادی اشتباه است نکاتی که شما عزیزان باید رعایت کنید

 

hand trigger

•نگذارید زندگی روزمره و کاری شما انگشتان و مچ دست شما را سفت کند یعنی حتما سعی کنید مفاصل دست شما در طول روز در کل دامنه طبیعی خود حرکت کند و اگر هم  اینطور نیست حتما با کشش و بردن انگشتان و مچ خود به دامنه های ان

 

تهایی آنها از نرم و متحرک بودنشان اطمینان حاصل کنید.

•عادت بد انگشت شکاندن که صدایی هم از آن در بیاید مقدمه این مشکل است پس حتما آنرا ترک کنید

•در صورتی که بر اثر اتفاقی انگشتان یا تاندونهای اصراف مچ دست شما کشیده شد حتما اصولی را که در حمایت از کشیدگی تاندون در مبحث شانه گفتم را برای این مورد هم رعایت کنید.

•از همان مراحل اولیه که احساس کردید حرکات انگشت شما گیر دارد بفکر درمان باشید و نگذارید مشکل اضافه شود چون اینگونه هم زودتر و با درد کمتر به درمان قطعی می رسید وگرنه با بزرگ شدن مشکل دردسر شما و تراپیست بیشتر می شود.

علت قفل شدن انگشتان دست

•بهترین درمانjتزريق و آزاد سازي گره ایجاد شده در تاندون یا غلاف آن است و باید از موبیلیزیشن تاندونی در مراحل بعدی درمان استفاده کرد بی حرکت کردن انگشت و اسپیلنت بستن  به تنهايي نمی تواند درمان موثری باشد مگر در مرحله حاد ضایعه. در مراحل بعد هم تقویت عضلات درگیر و متحرک نگاه داشتن آن برای بالا بردن قدرت لیگامانهای و بافتهای نرم منطقه از اهمیت خاصی برخوردار است.

قفل شدن انگشتان دست