فواید قهوه و روش جدید برای درست کردن آن

اگر هر روز صبح به محض بیدار شدن از خواب در جستجوی یک فنجان قهوه هستید، بدانید که تنها نیستید. صبح هنگام با یک قیافه اخمو وارد آشپزخانه شدن و بعد از صرف صبحانه با صورتی خندان از آنجا بیرون آمدن؛ این نشانه ای از اعتیاد به کافئین است. آیا وابستگی به قهوه خوب و معمولی است؟

 

 

برای سالها همه پزشکان به ما میگفتند که قهوه برای ما خوب نیست و تلاش میکردند تا ما آن را قطع و یا حداقل مقدار مصرف آن را تغییر دهیم؛ اگرچه تحقیقات اخیر به ما میگوید  فنجان های خود را پر کنید. قهوه نیز یک ترکیب شیمیایی است که شامل یک گروه از پلی فنول های قدرتمند است که دارای فواید چند گانه است.

 

 

فواید قهوه

در یک مطالعه 13 ساله، ارتباط بین نوشیدن 2 تا 3 فنجان قهوه در روز و نیز افزایش 10 درصدی خطر مرگ نشان داده شده بود. (توجه داشته باشید که یک فنجان قهوه در حدود 8 اونس است).

 

فواید قهوه و روش جدید برای درست کردن آن

 

1- قهوه از سیستم اعصاب محافظت میکند

البته ما را سرحال نیز نگاه میدارد. مصرف منظم قهوه با کاهش ریسک ابتلا به سکته، افسردگی، دمانس (زوال عقل) و اختلال پارکینسون همراه است. زمانی که افراد با ضعف شناختی شدید روبرو میشوند (از دست دادن حافظه و دیگر عملکردهای ذهنی که نسبت به زوال عقل، کمتر شدید است)، مصرف 4-3 فنجان قهوه در روز باعث کاهش ریسک پیشرفت زوال عقل در آنها میشود.

 

 

2- قهوه مانند سپری در برابر اختلالات قلبی-عروقی کمک میکند

مصرف منظم قهوه، ریسک ابتلا به دیابت نوع 2 را پایین آورده و ممکن است باعث شود تا مقداری کاهش وزن را نیز تجربه کنیم. داشتن اضافه وزن و دیابت به همراه یکدیگر، ریسک اختلال قلبی-عروقی را بالا می برد. اما باید دقت کنید که قهوه فیلتر نشده ممکن است باعث افزایش کلسترول شود.

 

 

3- قهوه باعث کاهش ریسک برخی سرطانها میشود

این ترکیب خوشمزه میتواند باعث کاهش سرطان کولون، پروستات، رحم، برخی انواع سرطان پوست و سرطان سر و گردن شود.

 

4- قهوه میتواند همچنین فوایدی برای کبد داشته و باعث کاهش ریسک خطر تشکیل سنگ کیسه صفرا در فرد شود.

5- به دلیل اینکه کافئین باعث آرام و ریلکس شدن عضلاتی میشود که در محاصره مسیرهای هوایی بدن قرار دارد، از آن به عنوان یک درمان سنتی در درمان آسم استفاده میشود.

 

 

 

همچنین قهوه میتواند بر روی عضلات اثر کرده و باعث افزایش قدرت و استقامت آنها شود. البته در مورد مبتلایان به میگرن باید گفت که آنها باید با احتیاط قهوه بنوشند. تحقیقات چاپ شده در مجله «سردرد» میگوید: کافئین ممکن است باعث گسترش و حفظ این سردرد ناتوان کننده شود. قطع کافئین نیز ممکن است به بهتر کار کردن و اثر بیشتر داروهای میگرن کمک کند.

 

 

برای بقیه شما: آتش بس به قهوه جوش با دنبال کردن این سبک از قهوه

– سعی کنید تا در نیمه اول روز از قهوه خود لذت ببرید

– مصرف آن را به حد متوسط برسانید

 

عوارض مصرف زیاد قهوه

این عوارض را مطالعه کرده و اگر دارای چنین عوارضی شدید، مصرف آن را قطع کنید:

  • ناتوانی
  • خارشک
  • اضطراب
  • لرزش دست
  • بیخوابی
  •  فشارخون بالا

– تا جایی که میتوانید از مصرف آن در ساعتهای پایانی روز خودداری کنید. اثر آن از 3 تا 7 ساعت در بدن باقی میماند و وارد گردش خون میشود. در زنان باردار و زنانی که از قرص پیشگیری از بارداری استفاده میکنند، این زمان دوبرابر میشود.

و بالاخره دستور تهیه یک قهوه دلچسب که در درمانهای خانگی و استفاده میشود. توجه داشته باشید که ما از شیر خشک استفاده میکنیم؛ چون شیر گاو میتواند در افراد مبتلا به آلرژی باعث تحریک میگرن در آنها شود.

 

 

معجون قهوه و عسل و  دارچین

در یک تابه مخلوطی از یک فنجان قهوه تازه دم کرده به همراه 4/1 فنجان از محصولات لبنی مورد علاقه خود به همراه 4/1 قاشق چایخوری وانیل خالص را بگذارید تا گرم و سپس داغ شود؛ مراقب باشید تا نجوشد. سپس آن را هم زده و 2 قاشق غذا خوری عسل به آن اضافه کرده و هم بزنید تا حل شود. سپس 4/1 قاشق چایخوری پودر دارچین به آن اضافه کرده و بنوشید و لذت ببرید.

برگردان: سیما آزادفلاح

هرگونه کپی برداری با نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است