زرد شدن دندان ها، انسان را به پیدا کردن راهکارهایی برای رفع این عارضه می کشاند. بعضی از افراد فکر می کنند اگر دندان را با کامپوزیت بپوشانند، می توانند این زردی دندان را جبران کنند. اما استفاده بی مورد و نابجا از کامپوزیت عوارضی دارد که در ادامه می خوانیم.

رامین آغنده در آستانه برگزاری ششمین همایش زیبایی انجمن دندانپزشکان عمومی ایران اظهارداشت: از آنجایی که کارهای زیبایی در مطب‌های دندانپزشکی به شکل روزافزونی مورد استفاده قرار می‌گیرند و درآمد بسیاری از مطب‌ها وابسته به این نوع خدمت است، افزایش تقاضا و افزایش تنوع خواسته‌ها، می‌تواند به شکل فزاینده‌ای باعث درمان ناموفق بین همکارانی شود که از درمان‌های این حوزه کمتر سررشته دارند.

وی با بیان اینکه تامین منابع اقتصادی مطب می‌تواند انگیزه‌ای برای کم توجهی به محور و کارهای نامناسب شود، گفت: متأسفانه آنچه این مشکل را تشدید می‌کند نبود متولی دولتی و یا حتی یک NGO برای کنترل و نظم بخشی و آموزش این علوم است.

دبیر علمی ششمین همایش زیبایی انجمن دندانپزشکان عمومی ایران ادامه داد: سال‌ها پیش که برای تأسیس انجمن دندانپزشکی زیبایی به مسئول وقت مراجعه کردم، متاسفانه صرفا با مخالفت بی دلیلی روبرو شدم و این درحالی بود که در بسیاری از کشورها بیش از یک انجمن زیبایی وجود دارد.

آغنده گفت: در شرایطی که بسیاری از درمان‌های زیبایی بیش از یک رشته تخصصی را درگیر می‌کند، عدم توجه به نیاز آموزشی دندانپزشکان می‌تواند لطمات جبران ناپذیری را به همکاران و بیماران‌شان وارد کند.

وی بیان داشت: انجمن دندانپزشکان عمومی ایران درحالی ششمین دوره این همایش را برگزار می‌کند که نیاز به این آموزش و ارائه مطالب گسترده‌تر و به روزتر بیش از پیش نمود پیدا کرده است و گسترش علوم دندانپزشکی و تکنولوژی‌های نوین دیجیتال، گسترش کمی و کیفی موارد مصرفی، افزایش آگاهی و کمال گرایی بیماران رقابت را در عرصه جذب بیماران و درمان آن‌ها مشکل‌تر کرده و هر یک از همکاران باید محدوده شناخت و توانایی‌های خود را در این زمینه ارزیابی کنند.

دبیر علمی ششمین همایش زیبایی انجمن دندانپزشکان عمومی ایران گفت: نگاه نو به دندانپزشکی زیبایی اخلاق مدار که تم اصلی این همایش است سعی می‌کند تا با آمیختن معلومات روز با توانایی‌های تکنولوژیک و درمان‌های کم تهاجمی راهی را برای درمان ایده آل بیماران پیشنهاد دهد.

آغنده افزود: بی شک توانمند سازی همکاران در درمان دقیق و کم عارضه بیماران ترس‌ها را از دل‌ها خواهد زدود و تقاضاهای جدیدی را برای این هنر دندانپزشکی ایجاد خواهد کرد که در این تراکم تربیت دندانپزشک می‌تواند جایی برای کسب شرافت مندانه و اخلاق محور برای همکاران باز کند.

وی گفت: اساتید فن و متخصصین رشته‌های مختلف مرتبط با زیبایی دعوت انجمن برای تدریس به همکاران را پذیرفته و آماده شده اند تا از آخرین تکنولوژی‌های روز ما را بهرمند کنند. دبیر علمی ششمین همایش زیبایی انجمن دندانپزشکان عمومی ایران خاطرنشان کرد: احساس مسئولیت عمیق و نگاه نافذ انجمن دندانپزشکان عمومی با مدیریت کار آمد باقرشهنی زاده و همکاری پرشور و مسئولانه ر لیلا صدقی، کیفیت و کمیت این همایش را افزایش داده است.

آغنده گفت: من گواهی می‌دهم که این جمع پرشور بر آنند که با افزایش توانمندی همکاران و انجام بهترین درمان‌ها اخلاق مداری را به این گرایش زیبای دندانپزشکی برگردانند.

وی به موضوع کامپوزیت دندان اشاره کرد و گفت: گاهی فرد تنها به دلیل زردی دندان و انجام بیلیچینگ یا سفید کردن دندان مراجعه می‌کند، ولی متأسفانه به دلیل کم توجهی به مناسبات نابجا کامپوزیت به بیمار پیشنهاد می‌شود.

دبیر علمی همایش زیبایی انجمن دندانپزشکان عمومی ایران با بیان اینکه نبود انجمن دندانپزشکی زیبایی به چنین مواردی دامن می‌زند، تصریح کرد: استفاده از کامپوزیت برای بیمار زمانی که نابجا باشد و ضرورتی برای اینکار وجود نداشته باشد سبب تشدید سایش دندان، لق شدن دندان و حتی تخریب دندان و مشکلات مفصل فک می‌شود.

ششمین همایش زیبایی انجمن دندانپزشکان عمومی ایران ۲۵ لغایت ۲۷ مرداد در مرکز همایش‌های هتل المپیک برگزار می‌شود.

tnews