کسانی که سکته می کنند، برای کنترل کلسترول خون خود، از داروی استاتین استفاده می کنند. محققان به این نتیجه رسیده اند که افرادی که مصرف این دارو را پس از سکته ی خود قطع می کنند، ریسک سکته مجدد در خود را افزایش می دهند.

 محققان دانشگاه چانگ گونگ تایوان بیش از ۴۵ هزار بازمانده سکته مغزی ایسکمیک را که برایشان در مدت ۹۰ روز بعد از ترخیص از بیمارستان استاتین تجویز شده بود مورد مطالعه قرار دادند. سکته مغزی ایسکمیک ناشی از توقف جریان خون به مغز بوده که شایع ترین نوع سکته محسوب می شود.

محققان دریافتند بیمارانی که مصرف استاتین را ادامه داده بودند در مقایسه با کسانی که ۳ تا ۶ ماه بعد از سکته مصرف دارویشان را متوقف کرده بودند، ۴۲ درصد بیشتر در معرض سکته بعدی در طول یک سال بعد  و ۳۷ درصد بیشتر در معرض مرگ به هر علتی قرار داشتند.

محققان پی بردند ریسک بروز سکته بعدی یا مرگ در بین بیمارانی که همچنان به مصرف استاتین با دوز پایین ادامه داده بودند بالا نبود. استاتین ها از تشکیل کلسترول در عروق خونی پیشگیری می کنند.

دکتر منگ لی، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «ما معتقدیم استاتین ها درمانی طولانی مدت برای بیماران مبتلا به سکته مغزی ایسکمیک که نیاز به کاهش کلسترول شان دارند هستند.»

مهرنیوز