نحوه مصرف قرص کابرگولین

قرص کابرگولین یکی از داروهایی است که برای درمان اختلالات قاعدگی، درمان سندرم پای بی قرار و هایپرپرولاكتینمی توسط پزشک تجویز می شود. استفاده از این دارو و دوز مورد نیاز آن نیاز به تجویز پزشک دارد و نباید به طور خودسرانه از آن استفاده کرد و یا دوز آن را تغییر داد. در این مطلب قصد داریم اطلاعات جامعی در مورد نحوه مصرف قرص کابرگولین، عوارض و تداخلات دارویی با آن صحبت کنیم.

مکانیسم اثر کابرگولین

کابرگولین یک مشتق سنتتیک ارگوت است که تمایل زیادی به گیرنده های دوپامینی D2 دارد و به عنوان یک آگونیست طولانی اثر گیرنده دوپامین، اثر می کند.

کابرگولین ترشح پایه پرولاکتین را مهار می کند.

فارماکوکینتیک داروی کابرگولین

بعد از مصرف خوراکی کابرگولین، طی 2 تا 3 ساعت به اوج اثر می رسد.

غذا تاثیری بر جذب دارو ندارد.

حدود 40 درصد از دارو به پروتئین پلاسما متصل می شود.

نیمه عمر کابرگولین 63 تا 69 ساعت است.

در حدود 20 درصد دارو از راه ادرار و 60 درصد آن از راه مدفوع دفع می شود.

اثر طولانی دارو می تواند به دلیل دفع کند و نیمه عمر طولانی آن باشد.

موارد و مقدار مصرف کابرگولین با این بیماری ها

1- هایپرپرولاكتینمی 

بزرگسالان: شروع با دوز 25/0 میلی‌گرم خوراكی 2 بار در هفته و افزایش دوز حداقل هر 4 هفته.

2- بیماری پاركینسون

بزرگسالان: شروع با دوز 1 میلی‌گرم روزانه و افزایش 1- 5/0 میلی‌گرم هر 14- 7 روز حداكثر 6- 2 میلی‌گرم.

3- تنظیم سیكل قاعدگی در سندرم تخمدان پلی كیستیك

بزرگسالان: 5/0 میلی‌گرم خوراكی هر هفته.

4- سندرم پای بی‌قرار

بزرگسالان: 4- 1 میلی‌گرم روزانه مكانیسم اثر كابرگولین آگونیست طولانی اثر گیرنده‌های D2 می‌باشد. كابرگولین تمایل كمی به گیرنده‌های 5-HT2, 5-HT 1, ?2, ?1, D1 دارد.

عوارض جانبی کابرگولین

هر دارو به موازات ایجاد اثرات درمانی مورد نظر، ممکن است سبب بروز عوارض ناخواسته نیز بشود. اگرچه کلیه این عوارض در یک فرد مشاهده نمی شود ولی در صورت بروز هر یک از عوارض زیر با پزشک معالج مشورت نمایید.

CNS: سردرد، سرگیجه، خواب آلودگی، افسردگی، عصبانیت، اضطراب، بی خوابی، خستگی

CV: افت فشار خون وضعیتی، سنکوپ، ادم محیطی، تپش قلب،

GI: تهوع، استفراغ، یبوست، درد شکم، خشکی دهان، اسهال، نفخ، بی اشتهایی

EENT: اختلال دید، خونریزی از بینی، ادم دور چشم

Other: دیس منوره، دندان درد، خارش، علائم شبه آنفلوآنزا، حملات گرگرفتگی

 

نحوه مصرف قرص کابرگولین

 

موارد منع مصرف کابرگولین

حساسیت مفرط به دارو و مشتقات ارگوت

پرفشاری خون کنترل نشده

پرفشاری خون بارداری

دوران شیردهی

اکلامپسی و پره اکلامپسی

موارد احتیاط کابرگولین

اختلال عملکرد کبد

کودکان

افراد با فشار خون بسیار پایین (به دلیل افزایش احتمال بروز افت فشار وضعیتی)

تداخلات دارویی کابرگولین

تقویت اثر داروهای کاهنده فشار خون در مصرف همزمان با کابرگولین، در نتیجه در صورت لزوم تجویز همزمان داروهای کاهنده فشار خون با کابرگولین، باید دوز داروهای ضد فشارخون تنظیم شود.

اثرات درمانی کابرگولین در مصرف همزمان با آگونیست های دوپامینی مانند فنوتیازین ها،بوتیروفنون ها، تیوگزانتین ها یا متوکلوپرامید کاهش می یابد.

مصرف همزمان کابرگولین با قرص های ضد بارداری خوراکی، داروهای منقبض کننده عروقی وپروپرانولول موجب تشدید خطر بروز انقباض های عروق محیطی می شود.

مصرف کابرگولین در بارداری و شیردهی:

24 مورد از 204 بیمار دچار سقط ناگهانی شده و 3 مورد تحت سقط القایی به دلیل ناهنجاری های جنینی قرار گرفتند. 2 مورد از 148 نوزادی که زنده متولد شده بودند دچار ناهنجاری های بارزی بودند، بنابراین مصرف کابرگولین در دوران حاملگی باید تنها در صورت مورد مصرف ضروری و واقعی انجام گیرد.

ترشح شدن کابرگولین در شیر مادر نامعلوم است. با توجه به اهمیت مصرف دارو برای مادر می توان در مورد قطع دارو یا قطه شیردهی تصمیم گرفت. استفاده از کابرگولین برای مهار و سرکوب شیردهی فیزیولوژیک توصیه نمی شود.

با توجه به اثر کاهنده پرولاکتین، کابرگولین با شیردهی منافات دارد. به همین دلیل از تجویز دارو به خانم هایی که تازه زایمان کردند و در حال شیردهی بوده یا قصد شیردهی دارند، باید خودداری نمود.

 

عوارض جانبی دارو

 

توجهات پزشکی – پرستاری:

افزایش دوز دارو باید هر 4 هفته یک بار صورت گیرد.

سطح پرولاکتین سرم باید ماهانه اندازه گیری شود تا به حد طبیعی خود برسد (کمتر از 20 میکروگرم بر لیتر در زنان و 15 میکروگرم بر لیتر در مردان)

دوزاژ اولیه بیش از 1 میلی گرم ممکن است سبب افت فشارخون وضعیتی شود. هنگام تجویز باید به فشارخون اولیه بیمار و مصرف سایر داروهایی که سبب کاهش فشارخون می شوند، توجه نمود.

درمان باید تا 6 ماه پس از طبیعی شدن سطح پرولاکتین سرم ادامه یابد.

 نکات قابل توجه

برای پیشگیری از بروز سرگیجه هنگام بلند شدن از حالت دراز کشیده یا نشسته، آهسته بلند شوید.

در صورت تصمیم به حاملگی یا بروز آن در طول دوره درمان پزشک خود را مطلع سازید.

مصرف الکل باعث بروز شدیدتر عوارض جانبی این دارو می‌شود. در حین درمان با کابرگولین از مصرف الکل خودداری کنید.

از کارهایی که احتیاج به هوشیاری دارند مانند رانندگی دوری کنید.

چنانچه یک دوز را فراموش نمودید، از دو برابر کردن دوز بعدی خودداری کنید. با پزشک خود تماس گرفته و در مورد دوز بعدی سؤال کنید.

نکات با اهمیت:

برای تنظیم دوز کابرگولین، اگر بیمار پاسخ درمانی به دارو نمی دهد یا هیچ نفعی از دوزهای بیشتر حاصل نمی آید، باید از حداقل دوزی که با آن بیشترین پاسخ مفید درمانی به دست می آید، استفاده شود.

هر چه دوز کابرگولین بیشتر باشد، میزان سرکوب ترشح پرولاکتین هم بیشتر است.

کابرگولین در بیماران مبتلا به میکروپرولاکتینوما یا ماکروپرولاکتینوما سبب کوچک شدن و چروکیدگی تومور شده است ولی هنوز به تحقیقات بیشتری در این زمینه نیاز است.

اثرگذاری داروی کابرگولین از بروموکریپتین بهتر است و همچنین عوارض جانبی کمتری را نیز ایجاد می کند.

مسمومیت با کابرگولین می تواند سبب علائمی همچون احتقان بینی، سنکوپ یا توهم شود. برای درمان اقدامات اولیه و همچنین کنترل دقیق فشار خون در صورت لزوم، کافی است.

شرایط نگهداری دارو:

دارو را در دمای 20 تا 25 درجه سانتیگراد نگهداری کنید.

 هرگونه کی برداری با نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است

 

هر آنچه باید درباره کابرگولین بدانید

کابرگولین از داروهای ضد پارکینسون با نام های تجاری قرص کابرلین، قرص کابرگولکس، قرص کابرگولکس، قرص کابرلین و قرص کابولین در ایران موجود است.

این دارو در داروهای موثر برای بر سیستم اعصاب مرکزی، داروهای ضدپارکینسون، آگونیست های گیرنده دوپامین و مشتقات ارگوت آگونیست گیرنده دوپانین طبقه بندی می شود.

این دارو به صورت خوراکی همراه یا بدون غذا به طور معمول دو بار در هفته یا طبق دستور پزشک مصرف می شود.

مقدار مصرف بر اساس وضعیت پزشکی فرد و نحوه پاسخ به درمان (سطح پرولاکتین) تعیین می شود. پزشک به طور معمول با دوز پایین شروع کرده و به تدریج دوز مصرفی را در طول چند ماه افزایش می دهد تا به کاهش بروز عوارض جانبی کمک کند، بنابراین پیروی از دستورات پزشک الزامی است.

از موارد مصرف کابرگولین می توان به هیپرپرولاکتینمیا و بیماری پارکینسون اشاره کرد. کابرگولین آگونیست قوی و طولانی اثر رسپتور D2 بوده و باعث مهار ترشح پرولاکتین می شود.

کابرگولین خوراکی پس از تجویز به خوبی از دستگاه گوارش جذب می شود. نیمه عمر دارو بین 63 تا 68 ساعت است و به میزان 40 درصد به پروتئین های پلاسما متصل می شود.

برای بهره مندی از مزایای این دارو باید به طور منظم مصرف شود. برای کمک به یادآوری مصرف این دارو می توان روزهای مدنظر برای مصرف را در تقویم علامت گذاری کرد. دقت داشته باشد در صورت تداوم علائم یا حتی تشدید شرایط پزشک خود را در جریان قرار دهید.

اثرات جانبی مصرف کابرگولین

از عوارض جانبی مصرف کابرگولین می توان به حالت تهوع، استفراغ، ناراحتی معده، یبوست، سرگیجه، سبکی سر یا خستگی اشاره کرد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض بلافاصله با پزشک خود صحبت کنید.

به یاد داشته باشید پزشک با علم بر عوارض جانبی این دارو آن را برای شما تجویز کرده است یعنی وی تشخیص داده منفت این دارو برای درمان بیماری شما بیش از عوارض جانبی آن است، بنابراین مصرف دارو را سرخود قطع نکنید یا دوز آن را تغییر ندهید. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند عوارض جانبی جدی ندارند.

در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی نادر، اما جدی مانند سرفه مداوم، تغییرات حالات روحی و روانی (مانند عصبی بودن)، تمایلات غیرمعمول قوی (مانند افزایش میل جنسی)، تغییرات بینایی، قاعدگی دردناک، سینه درد، علائم نارسایی قلبی (مانند تنگی نفس، تورم مچ پا، خستگی غیرمعمول، افزایش غیرمعمول/ناگهانی وزن) بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی از جمله درد قفسه سینه، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در میزان ادرار، درد کمر/ پهلو) فورا از پزشک کمک بگیرید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی از جمله بثورات، خارش/ تورم به ویژه صورت/ زبان/ گلو)، سرگیجه شدید و مشکل تنفسی بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

در نظر داشته باشید این فهرست کاملی از عوارض جانبی احتمالی مصرف این دارو نیست، بنابراین در صورت مشاهده سایر عوارضی که در بالا ذکر نشده است با پزشک خود تماس بگیرید.

موارد احتیاط درباره مصرف کابرگولین

در صورت حساسیت نسبت  به مصرف کابرگولین، سایر داروهای ارگوت مانند ارگوتامین یا هرگونه حساسیت دیگر به پزشک خود اطلاع دهید. این دارو حاوی مواد غیرفعال است که می تواند باعث بروز واکنش های آلرژیک یا مشکلات دیگر شود.

قبل از استفاده از این دارو  سابقه پزشکی خود به ویژه بیماری های کبدی، فشار خون بالا، بیماری دریچه قلب، زخم غیرطبیعی/ ضخیم شدن مخاط در ریه ها/ قلب/ پشت شکم (ریوی/  فیبروز پریکارد/ رتروپریتونئال) را به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو احتمال دارد باعث بروز سرگیجه شود، بنابراین مصرف الکل یا ماری جوانا به طور همزمان با آن می توان سرگیجه را تشدید کند. تا مساعد شدن حال خود از انجام کارهایی مانند رانندگی یا کار با ماشین آلات سنگین که نیاز به هوشیاری کامل دارند خودداری کنید.

مصرف نوشیدنی های الکلی را محدود کنید و درباره مصرف ماری جوانا نیز با پزشک خود مشورت کنید. برای کاهش خطر سرگیجه و سبکی سر هنگام بلند شدن از حالت نشسته یا دراز کشیده به آرامی بلند شوید.

قبل از انجام هرگونه عمل جراحی پزشک یا دندانپزشک خود را در مورد تمام داروها و محصولات مصرفی خود از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی مطلع کنید.

در دوران بارداری این دارو فقط در مواقع ضروری مورد استفاده قرار می گیرد و درباره خطرات و مزایای مصرف آن با پزشک خود مشورت کنید.

هنوز مشخص نیست آیا این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. با این حال،  این دارو ممکن است بر تولید شیر مادر تاثیر بگذارد، بنابراین شیردهی هنگام استفاده از این دارو توصیه نمی شود، اما باز بهتر است قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

فعل و انفعالات کابرگولین

تداخلات دارویی نحوه عملکرد داروها را تغییر داده یا خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش می دهد. این سند شامل همه تداخلات دارویی احتمالی نیست.

لیستی از تمام محصولات مورد استفاده خود از جمله داروهای تجویزی/ بدون نسخه و محصولات گیاهی تهیه کرده و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید.

بدون تایید پزشک داروی خود را شروع، متوقف یا دوز آن را تغییر ندهید.

از برخی داروهایی که با کابرگولین تداخل ایجاد می کند می توان به داروهای ضدروان پریشی مانند کلرپرومازین، هالوپریدول و تیوتیکسن)، لورکاسرین، متوکلوپرامید و پروکلرپرازین اشاره کرد.

داروهای دیگر می توانند بر حذف کابرگولین از بدن و تغییر نحوه عملکرد آن تاثیر بگذارند. به عنوان مثال می توان به برخی از داروهای ضدقارچ آزول (مانند ایتراکونازول، کتوکونازول و پوزاکونازول)، کوبیسیستات، مهار کننده های پروتئاز اچ آی وی (مانند ریتوناویر و ساکویناویر) و سایر موارد اشاره کرد.

مصرف بیش از حد کابرگولین

در صورت مصرف بیش از حد و بروز علائم جدی مانند از دست دادن یا مشکل تنفسی با اورژانس تماس بگیرید. از علائم مصرف بیش از حد آن می توان به سرگیجه شدید، غش، تغییرات روحی و روانی (مانند توهم) اشاره کرد.

در نظر داشته باشید این دارو برای شما تجویز شده، بنابراین از اشتراک گذاری آن با دیگران خودداری کنید. انجام برخی آزمایش ها و چکاپ ها برای بررسی سطح برخی موارد مانند سطح پرولاکتین و نوار قلب باید قبل از شروع و حین مصرف این دارو برای نظارت بر پیشرفت یا بررسی عوارض جانبی انجام شود.

دوز از دست رفته کابرگولین

در صورت فراموش شدن یک دوز دارو به محض یادآوری آن را مصرف کنید، اما در صورت نزدیکی به زمان دوز بعدی از مصرف آن پرهیز کنید. دوز بعدی را در زمان معمول مصرف کنید و برای جبران دوز را دو برابر نکنید.

نحوه نگهداری کابرگولین

کابرگولین باید در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری شود. از نگهداری این دارو در مکان های مرطوب مانند حمام خودداری کرده و آن را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگهدارید.

از ریختن این دارو داخل چاه توالت یا فاضلاب خودداری کنید مگر اینکه این کار در محل زندگی شما مجاز باشد. برای درست دور ریختن این دارو می توانید با داروساز یا شرکت دفع زباله محلی خود مشورت کنید.

مترجم: الهه زارعی