حتما شما هم تا به حال این موضوع را دیده اید که افراد بیمار با داشتن روحیه ی قوی بهتر، از پس بیماری خود بر می آیند و حتی می توانند بیماری را شکست دهند. مطالعاتی انجام شده که نشان می دهد، ابتلا به افسردگی، خطر مرگ زود هنگام را در بیماران قلبی تا دو برابر افزایش می‌دهد.
محققان با زیرنظرگرفتن بیش از 24 هزار بیمار قلبی طی بازه زمانی 10 ساله دریافتند ابتلا به افسردگی مهم‌ترین عامل وقوع مرگ زودهنگام در این بیماران است و آنها نسبت به کسانی که با این عارضه مواجه نیستند؛ دوبرابر بیشتر با مرگ زودهنگام مواجه می‌شوند. این یافته حتی بعد از اینکه محققان عوامل دیگری مانند سن، جنسیت، دیابت یا فشارخون بالا را در نظر گرفتند همچنان مهم بود.

یک روان شناس برجسته در انجمن قلب آمریکا می‌گوید این یافته تاثیر عمیق افسردگی را روی سلامت جسمی فرد نشان می‌دهد و تایید می‌کند بیماری روانی تاثیر بیولوژیکی روی اندام‌ها دارد. مطالعه یادشده توسط دکتر هیدی می و همکارانش در موسسه اینترمونتین مرکز پزشکی قلب یوتا آمریکا انجام شده است. بیمارانی که به افسردگی نیز مبتلا بودند در دسته بندی زیرمجموعه‌ای قرار گرفتند؛ بر این اساس که چه زمان بعد از بیماری قلبی، افسردگی در آنها تشخیص داده شده است. بیشتر مطالعات تاکنون افسردگی را در زمانی مشخص مانند 30 روز بعد از یک حادثه قلبی یا در زمان تشخیص بیماری قلبی بررسی کرده‌اند و تنها تعداد کمی از مطالعات وضعیت این بیماران را طی بازه طولانی یکساله زیر نظر گرفته‌اند. تفاوت اصلی مطالعه یادشده این است که بیماران را برای مدت 10 سال زیر نظر گرفته و بررسی کرده است.

از مجموع 24 هزار و 138 بیماری که در این مطالعه مورد بررسی قرار گرفتند، 15 درصد در بازه زمانی 10 ساله مطالعه به افسردگی نیز مبتلا شده بودند. این مطالعه ارتباط بین بیماری قلبی، ابتلا به افسردگی و افزایش خطر مرگ زودهنگام را تایید می‌کند. دکتر می می‌گوید: بعد از انجام این مطالعه پی بردیم صرف نظر از اینکه دوران افسردگی چقدر کوتاه یا بلند باشد، بیماران قلبی مبتلا به افسردگی دو برابر بیشتر با خطر مرگ زودهنگام روبرو بودند. نسبت به کسانیکه افسردگی در آنها تشخیص داده نشد. وی افزود: افسردگی مهم‌ترین عامل خطر در این بیماران در مقایسه با هر عامل دیگری مانند سن، جنسیت، نارسایی کلیه، فشار خون بالا و حتی حمله قلبی بود که بررسی کردیم. جاکوب کروز از مرکز بهداشتی کروزر کی استون در فیلادلفیای آمریکا می‌گوید: سوال این است که آیا افسردگی تاثیرهای بیولوژیکی هم دارد؟ هر روز شواهد بیشتری به دست می‌یابد که افسردگی موجب تغییرات هورمونی و کارکرد الکترودها می‌شود که در نهایت بر عملکرد قلب اثر دارد.
وی افزود: سال‌ها تصور می‌کردیم افسردگی بر سلامتی تاثیر منفی دارد زیرا باعث می‌شود افراد به شکلی زندگی نکنند که سلامتی آنها تضمین می‌شود یا به رفتاری روی آورند که سلامتی آنها را مختل می‌کند مانند کشیدن سیگار، پرخوری یا نوشیدن مشروبات الکلی و آنها را در معرض خطر بیشتر بیماری قلبی عروقی قرار داده و حتی مرگ آنها را تسریع می‌کند. کروز گفت: اما مطالعات بیشتری هر روز نشان می‌دهد که دلیل افزایش آمار مرگ در این بیماران تنها رفتارهای متفاوت ناشی از افسردگی نیست، بلکه افسردگی موجب تغییرات بیولوژیکی هم در بدن می‌شود.

منبع: سپید آنلاین