jadidtarin-shirin konande

موسسه  غذا و داروی آمریکا (FDA  ) شیرین کننده ی مصنوعیAdvantame  تولید  موسسه  ژاپنی تولید مواد غذایی و شیمیاییAjinomoto  را تایید کرد.

این شیرین کننده که یک high-intensity sweetener است،ششمین شیرین کننده ی مصنوعی است که توسط FDA  تایید شده است.

این اولین جایگزین جدید شکر است که زمان دریافت تایید آن 12 سال بطول انجامید.Advantame  پودر سفید رنگی است که از آسپارتام و وانیل بدست آمده است. این پودر قابلیت حل شدن در آب را دارد و در دمای بالا پایدار باقی می ماند، از این شیرین کننده می توان به عنوان شکر روی میز یا در پخت و پز استفاده کرد. در انواع مواد غذایی و محصولات پخته شده، نوشابه ها، آدامس، شیرینی، در قنادی ها برای تزیین کیک و شیرینی، در ژلاتین، پودینگ، مربا، ژله ، میوه های فرآوری شده، آب میوه و شربت قابل مصرف است.

به گفته ی اندرو زائیاک از خدمات بهداشت عمومی ایالات متحده و مدیربخش نقد در خواست های سازمان غذا و داروی آمریکا : بدلیل قدرت شیرین کنندگی بسیار زیاد آنها در مقدار کمی از این مواد به این نوع شیرین کننده ها  high- intensity sweetener  میگویند. بر خلاف شکرو عسل، شیرین کننده های high-intensity  یا فاقد کالری هستند و یا تنها مقدار بسیار کمی کالری به مواد غذایی می افزایند و موجب افزایش قندخون نمی شوند.

FDA  بر اساس 37 تحقیق حیوانی و انسانی بروی این ماده توسط شرکت سازنده آنرا تایید کرد. این تحقیقات برای بررسی و شناسایی تأثیرات مضر این شیرین کننده بر سیستم ایمنی، تولید مثل، تکوین و همچنین سیستم عصبی صورت گرفت.

Advantameاز نظر شیمیایی شباهت زیادی به آسپارتام داردو حاوی فنیل آلانین است از آنجائیکه افراد مبتلا به PKU  قادربه متابولیسم فنیل آلانین نیستند مجاز به مصرف آسپارتام نیستند. اماFDAهشداری برای مصرفAdvantame  برای افراد مبتلا به PKUنداده است زیرا شیرین کنندگی Advantame  100برابر آسپارتام است بنابراین مقدار بسیار کمی از آن معادل مقدار زیادی آسپارتام شیرینی ایجاد می کند بهمین دلیل هشدار برای افراد مبتلا بهPKUبرای مصرف Advantame  ضرورتی نداشته است. در چند سال آینده Advantame  در بازار آمریکا عرضه خواهد شد.

منبع-http://diabetestma.org