گوشت قرمز یکی از انواع پر مصرف ترین مواد خوراکی است. یکی از انواع مفید ترین مواد گوشتی می توان به گوشت بوقلمون اشاره کرد. گوشت بوقلمون دارای فواید بسیار زیادی برای سلامتی است؛ به همین سبب پزشکان مصرف آنرا بسیار توصیه می کنند؛ اما مصرف گوشت بوقلمون مضراتی هم برای شما در پی خواهد داشت. در ادامه با دکتر سلام همراه باشید.

تقویت سیستم ایمنی بدن، کاهش قند و چربی خون، افزایش قدرت ذهن، ایجاد حس آرامش و کمک به درمان اختلالات تیروئید از خواص گوشت بوقلمون (Turkey) است.

گوشت بوقلمون از گروه گوشتهای سفید (گوشت طیور که به پرندگان اهلی شامل مرغ، بوقلمون، مرغابی و غاز و… اطلاق می شود.) محسوب شده و دارای ارزش غذایی و خواص درمانی بسیار است. از میان گوشتهای سفید، بوقلمون دارای کمترین میزان چربی بوده و به همین دلیل مصرف آن به بیماران مبتلا به چربی خون بالا و بیماری های قلبی عروقی توصیه میگردد.

یکی از ویژگی های منحصر به فرد و خواص گوشت بوقلمون نسبت به سایر انواع گوشت مانند خواص گوشت شتر مرغ و خواص گوشت شتر، میزان بالای ویتامین آ موجود در آن است که نقش مهمی در تقویت سیستم ایمنی بازی می کند، لذا مصرف آن در فصل سرما و به خصوص به کودکان و سالمندان توصیه می شود. مقدار پروتئین این گوشت نیز مناسب است و منع مصرف خاصی جز در بیماران مبتلا به نقرس ندارد. جالب است بدانید گوشت این پرنده در حقیقت حاوی هر دو نوع گوشت سفید و قرمز است. برای آشنایی بیشتر با خواص گوشت بوقلمون و فواید مصرف آن در ادامه این مطلب با ستاره همراه باشید.

معرفی گوشت بوقلمون

بوقلمون پرنده ای اهلی باجثه ای نسبتا درشت ميباشد . بطور معمول وزن متوسط آن بسته به جنس و نژاد بين ٧ تا 14 کيلوگرم است . بوقلمون هاي جوان نر یا ماده ،گوشتی ترد و لطیف، پوستی نرم، انعطاف پذیر ، نازك و ظریف دارند. پوست بوقلمون هاي بالغ نر و ماده اي که بیش از 10 ماه سن دارند ضخیم است ،گوشت بدنشان سفت است و استخوان سینه آنها نیز کاملا سفت و استخوانی می شود . گوشت بوقلمون به دلیل بافت ویژه ای که دارد هنگام طبخ حجم خود را از دست نمی دهد و به دلیل عدم وجود چربی میان بافتی در گوشت حجم آن در هنگام پخت بر عکس گوشت مرغ، گوساله و گوسفند کم نمی شود.

خواص گوشت بوقلمون (طبیعت و خواص درمانی)

گوشت بوقلمون دارای طبع گرم و تر است. برخی از مهمترین خواص گوشت بوقلمون به طور خلاصه شامل موارد زیر میگردد:

  • مصرف گوشت بوقلمون به تنظیم و ثابت نگه داشتن سطح انسولین خون کمک میکند و از همین رو برای بیمارن مبتلا به دیابت مفید میباشد.
  • گوشت بوقلمون حاوی مقادی زیادی عنصر سلنیوم میباشد. این عنصر برای عملکرد صحیح غده تیروئید ضروری بوده و به همین جهت مصرف گوشت بوقلمون به طور غیر مستقیم باعث بهبود فعالیت غده تیروئید و رفع مشکلات آن میشود.
  • میزان چربی و کالری این گوشت پایین بوده برای کاهش وزن و حفظ سلامت بدن مفید است.
  • از خواص گوشت بوقلمون بالا بردن عملکرد و فعالیت ذهن است. گوشت این پرنده منبع عالی برای ویتامینب12 می باشد که به کاهش سطوح هموسیستئین در بدن کمک کرده و می تواند باعث حفظ قدرت ذهن شود.
  • مصرف گوشت بوقلمون به دلیل دارا بودن امینو اسیدهای ضروری بدن به ویژه سروتنین و ملاتونین باعث ایجاد خاصیت آرامبخش بعد از مصرف آن میشود.
  • به طور کلی از مهمترین خواص گوشت بوقلمون تقویت سیستم ایمنی بدن و پشگیری از بروز سرطان میباشد.آنتی اکسیدان های موجود در این گوشت، در بالا بردن فعالیت سیستم های دفاعی بدنن نقش مهمی دارد و به حذف رادیکال های آزاد که باعث ایجاد سرطان در بدن می شود کمک می کند.

ارزش غذایی گوشت بوقلمون

گوشت بوقلمون حاوی عناصر غذایی ضروری شامل آهن، روی، فسفر، پتاسیم و ویتامین های گروه ب و ویتامین آمی باشد. همچنین از دیگر خواص گوشت بوقلمون و ارزش تغذیه ای آن، می توان به مقدار کم کالری و چربی در آن اشاره کرد.

جدول ارزش غذایی و خواص گوشت بوقلمون

نوع گوشت  کلسیم (میلی گرم)  کلسترول (میلی گرم)  چربی (گرم)  پروتئین (گرم)  انرژی (کالری)
 بوقلمون  16 59 3 25  135

مضرات گوشت بوقلمون (موارد احتیاطی و منع مصرف)

 

  1. گوشت بوقلمون داراي اسيد آمينه پورين است، لذا مبتلايان به نقرس بايد آن را به ميزان خيلي كم مصرف كنند.
  2. زیاده روی در مصرف گوشت بوقلمون برای بيماران مبتلا به سنگ كليه اگزالاتي مضر است، زیرا میزان اگزالات موجود در بوقلمون نسبتا بالا است.
  3. لازم به ذکر است تقريبا تمامي چربي بوقلمون در پوست آن موجود است. همچنين قسمتهای تيره رنگ گوشت چربي بيشتري از گوشت روشن تر (سفيد) دارد، لذا توصیه میشود قبل از پختن گوشت بوقلمون، تمامي پوست آن را جدا كنيد. همچنين افراد مبتلا به چربي خون بالا بهتر است از گوشت بخشهای روشن تر آن استفاده كنند.
  4. در مورد مصرف گشت بوقلون متخصصان تغذیه توصیه میکنند، اگر رژیم غذایی کم سدیم براي فردي در نظر داریم گوشت بوقلمون قابل توصیه نیست زیرا میزان سدیم آن 10 برابر گوشت مرغ است.

منبع: ستاره