میزان قند خون یکی از مهم ترین ملاک های سلامتی است. کاهش و یا افزایش قند خون می تواند موجب بروز برخی اختلالات در سلامتی شما شود. یکی از مهم ترین نکات در حین تولد نوزاد میزان قند خون اوست که می تواند پیامد های خطرناکی را برای سلامتی وی در ادامه زندگی در پی داشته باشد. در ادامه با دکتر سلام همراه باشید.

مطالعات جدید نشان می‌دهد نوزادانی که هنگام یا نزدیک تولد قند خون پایینی دارند، در سنین بین 4 تا 5 سالگی، دو تا سه برابر بیشتر در معرض مشکلات مربوط به تمرکز، حافظه، هماهنگی بصری- حرکتی، برنامه ریزی و حل مساله قرار دارند.

از هر شش نوزاد، یک نفر قند خون پایینی دارد. مطالعات محققان نیوزیلند در دانشگاه اوکلند نشان می‌دهد قند خون پایین نوزاد احتمال بروز مشکلاتی نظیر حافظه، برنامه ریزی، تمرکز و حل مساله را در سنین حدود 4.5 سالگی دو تا سه برابر افزایش می‌دهد.
این مطالعه نشان می‌دهد کاهش قند خون تاثیری بر عملکرد عمومی تفکر و بهره هوشی ندارد؛ بلکه مهارت‌هایی از قبیل عملکرد اجرایی و هماهنگی چشم و دست را تحت تاثیر قرار می‌دهد. محققان احتمال می‌دهند کاهش این توانایی‌ها بر موفقیت‌های تحصیلی موثر باشد، ولی هنوز تاثیر دقیق آن مشخص نیست. قند خون پایین در نوزادان ‘neonatal hypoglycemia’ نام دارد و یکی از مهمترین عوامل قابل پیشگیری آسیب‌رسان به مغز است. نوزادان زودرس و نوزادان متولد شده از مادر کم سن یا سن بالا یا مبتلا به دیابت بیشتر در معرض این اختلال قرار دارند. نوزادانی که در معرض این خطر قرار دارند باید با استفاده از پاشنه پا آزمایش گلوکز شوند و در صورت پایین بودن قند خون درمان شوند تا مشکملات احتمالی به حداقل کاهش یابد.

منبع: ایرنا