کم خونی یکی از جمله اختلالات شایعی است که خطرات بسیاری را برای انسان به وجود می آورد. ابتلا به کم خونی علل مختلفی را شامل می شود که از جمله می توان به ازدواج های فامیلی، اختلال در عملکرد برخی اندام ها و … اشاره کرد. کم خونی در نوزادان از جمله خطرناک ترین اختلالات در حوزه سلامت است که در ادامه به بررسی بیشتر این موضوع خواهیم پرداخت. با دکتر سلام همراه باشید.

رئيس دهمین کنگره سراسري انجمن خون و سرطان کودکان ایران “هماتولوژي نوزادان” با اشاره به علل مهم كم خوني در نوزادان گفت: شناسايي این علل و اقدام به موقع براي پيشگيري و درمان مناسب بسیار حائز اهمیت است.
پروفسور حسن ابوالقاسمی در آستانه برگزاری دهمین کنگره سراسری انجمن خون و سرطان کودکان ایران”هماتولوژی نوزادان”اظهار داشت: هدف از برگزاري همايش سراسري هماتولوژي نوزادان ترويج كار تيمي بين متخصصين كودكان، فوق تخصص هاي خون وفوق تخصص هاي نوزادان است.
وی افزود: شايع بودن بيماري هاي ناشي از اختلالات خوني به علت ازدواج هاي فاميلي، بروز بسياري از بيماري هاي خوني در دوره نوزادي، لزوم شناسايي آنها و اقدام به موقع براي پيشگيري و درمان مناسب موجب شده هیأت مديره انجمن خون و سرطان تصميم بگيرد در سال 96 با همكاري انجمن نوزادان وانجمن كودكان ايران همايش ساليانه خود را به اين موضوع مهم اختصاص و از متخصصين بر جسته داخلي وخارجي به عنوان سخنران دعوت به عمل اورديم.
رئيس دهمین کنگره سراسري انجمن خون و سرطان کودکان ایران “هماتولوژي نوزادان ادامه داد: از ويژگي هاي اين همايش وجود 7 ميزگرد مشترك است كه به موضوعات مهم كم خوني، تزريق خون و فراورده هاي خوني، اختلالات ترومبوزيس وهموستاز، اختلالات پلاكتي، اختلالات ايمني و بدخيمي هاي نوزادان پرداخته خواهد شد.
عضو پيوسته فرهنگستان علوم پزشكي عنوان کرد: در هر پانل گزارش موارد جالب و بحث پيرامون ان خواهيم داشت.همچنين دانشجويان باليني وگروه هاي پايه و پرستاران حضور فعالي در اين همايش خواهند داشت.
پروفسور ابوالقاسمی تصریح کرد: گاهي ناسازگاري هاي خوني بين نوزاد و مادر منجر به بروز زردي هاي شديد و كم خوني هاي شديد در روز هاي اول زندگي مي شود كه شناسايي آنها و تهيه خون مناسب براي تعويض يا تزريق خون نياز به درك دقيق و دانش به روز از يك طرف واطلاع از امكانات خون هاي نادر كشور را دارد، لذا موضوع آنمي هاي هموليتيك وروش بررسي انان وعلت بروز ان در يكي از پانل ها باحضور متخصصين مشهور داخلي وخارجي مورد بحث قرار مي گيرد.دبير بورد تخصصي خون و سرطان گفت: يكي از علل مهم كم خوني بين نوزادان نگه داري نوزادان كم وزن براي مدت طولاني در مراكز مراقبت ويژه است كه سر انجام منجر به بروز كم خوني در آنان شده و بايد بر رسي كرد كه چه درمان هايي براي ان مفيد است.
به گفته وی گاهي نيز نوزادان به صورت مادرزادي دچار كم خوني مي شوند و در زمان نوزادي نياز به مداخله دارند و بايد اين موارد را از كم خوني هاي نوزاد به علت خونريزي جنين به مادر و يا كم خوني هاي اكتسابي مانند كم خوني گذراي نوزادي افتراق داد.رئيس دهمین کنگره سراسري انجمن خون و سرطان کودکان ایران “هماتولوژي نوزادان افزود: بيماري هاي خونريزي دهنده ارثي مثل اختلالات  پلاكتي يا كمبود فاكتورهاي انعقادي مثل كمبود فاكتورهاي 10، 13، 5 ،7 و فاكتور يك يا فيبرينوژن بسياري از اوقات مي تواند موجب بروز خونريزي در زمان نوزادي شود كه لازم است در مورد شيوع اين بيماري ها در ايران به علت ازدواج هاي فاميلي و افتراق انها از اختلالات اكتسابي دانش و اطلاعات كافي داشته باشيم در اين همايش بنا داريم موارد واقعي از بيماري ها را معرفي و ابعاد مختلف تشخيصي ، درماني و پيشگيري  از اين بيماري ها را بطور دقيق مورد بحث قرار دهيم.پروفسور ابوالقاسمی افزود: همچنين تا كنون استقبال قابل توجهي از طرف همكاران هماتولوژيست انكولوژيست كودكان و متخصصين نوزادان و دانشجويان از سراسر كشور شده و تاكنون بيش از صد مقاله به دبير خانه همايش ارسال گرديده و دبير خانه همايش امكانات لازم براي حضور همكاران خود  در اين همايش بزرگ را تدارك ديده است.دهمین کنگره سراسري انجمن خون و سرطان کودکان ایران “هماتولوژي نوزادان 22 لغایت 24 شهریور در مرکر آفرینش های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار می شود.
منبع: دانا خبر