مجله پزشکی دکتر سلام گزارش می دهد;
ويتامين “د” يک ماده مغذي حياتي براي سلامت انسان است که جذب آن در بدن زماني ميسر مي‌شود که فرد در معرض تابش نور خورشيد قرار بگيرد.

پزشکان نگرانند که شرايط آب و هواي زمستان کنوني مشکل کمبود ويتامين “د” در ميان جمعيت بزرگي از ساکنان نيم کره شمالي را دو چندان کند.

در حالي که افراد بيش‌تري براي جلوگيري از ابتلا به سرطان پوست به استفاده از کرم ضد آفتاب متوسل شده‌اند، کمبود ويتامين “د” آنها نيز رو به افزايش بوده است. ميزان کمبود اين ويتامين در ميان آفريقايي‌هاي آمريکا به ويژه بالا است، چون رنگ تيره پوست آن‌ها به طور طبيعي از جذب نور آفتاب جلوگيري مي‌کند.

“ام اف اي”، بزرگترين کلينيک پزشکي در واشنگتن، در حال حاضر اندازه‌گيري ميزان ويتامين “د” بدن را مانند اندازه‌گيري‌هاي متداول ديگر (مانند قند، کلسترول و هموگلبين خون)، انجام مي‌دهد و دکتر ژي ژي ال بايومي مي‌گويد: نتايج به دست آمده نگران‌ کننده است.

او گفت: وقتي شروع به تحقيق درباره کمبود ويتامين د كردم، متوجه شدم دست کم هشتاد و پنج درصد از مراجعه‌کنندگان به شدت کمبود ويتامين د داشتند. اين موضوع تا آن حد در حال گسترش است که وقتي جواب آزمايش يک نفر مقدار ويتامين د را عادي نشان مي‌دهد، جاي تعجب است.

کمبود ويتامين د ممکن است منجر به امراض استخواني مانند راشيتسم و پوکي استخوان شود اما شواهد رو به افزايشي نيز در دست است که کمبود اين ويتامين حتي ممکن است باعث بيماري‌هاي قلبي، سرطان و ديابت شود. از آن جايي که مواد خوراکي محدودي حاوي ويتامين د است، بنابراين مصرف قرص مکمل يکي از راه‌هاي رفع کمبود اين ويتامين است.