بیماری تونل مچ دست

بیماری تونل مچ دستی یک نوع خواب رفتگی انگشت ها به ویژه در هنگام خواب است. در این مقاله از دکتر سلام به نشانه های بیماری تونل مچ دستی پرداخته ایم. توصیه می کنیم که حتما این بخش را مطالعه کنید و آن را از دست ندهید. با ما همراه شوید.

یک متخصص طب فیزیکی و توان‌بخشی گفت: بیماری تونل مچ دستی به علت تحت فشار قرار گرفتن عصبی به اسم عصب مدین، موجب خواب رفتگی انگشت‌ها به ویژه در زمان خواب می‌شود.

حبیب مفخم با اشاره به بیماری تونل مچ دستی گفت: خواب رفتگی انگشتان دست، به ویژه در هنگام استفاده از تلفن یا کارهای دستی یا در موارد شدیدتر، بروز خواب رفتگی در زمان خواب و منجر به بیدار شدن از خواب و تسکین آن با تکان دادن و حرکت‌هایی در ناحیه مچ دست، نشانه بیماری تونل مچ دستی است که در اصطلاح به شکل مخفف به آن cts می‌گوییم.

وی ادامه داد: بیماری تونل مچ دستی به علت تحت فشار قرار گرفتن عصبی به اسم عصب مدین، موجب خواب رفتگی انگشت‌ها به ویژه در زمان خواب می‌شود.

این متخصص طب فیزیکی و توان‌بخشی با بیان این‌که عصب مدین، عصبی است که انگشت شست، انگشت نشانه و انگشت بلند یا وسطی و نیمی از انگشت حلقه را که به سمت انگشت بلند دست است، عصب دهی می‌کند، افزود: فشار روی این عصب در ناحیه مچ دست باعث خواب رفتگی انگشت‌ها به ویژه در زمان خواب می‌شود. تشخیص این مشکل از طریق بررسی نوار عصب و عضله، صورت می‌گیرد.

وی در خصوص درمان این بیماری گفت: درمان‌های بسیار مناسبی برای این مشکل وجود دارد. استفاده از روش‌های فیزیوتراپی یا استفاده از مچ بند در زمان خواب و بیداری و تزریق کورتکلستروئیدها در کنار عصب باعث خواهد شد که التهاب در ناحیه تونل مچ دستی و افزایش فشار کاهش پیدا کند و منجر به بهبود علائم شود.

این متخصص طب فیزیکی و توان‌بخشی در پایان در رادیو سلامت اظهار کرد: در نهایت اگر مشکل خواب رفتگی انگشت‌ها با این روش‌ها کاهش پیدا نکرد باید عمل جراحی انجام شود که با ایجاد شکاف مختصر و کوچکی در ناحیه مچ دست، عصب از فشار رها می‌شود و علائم بهبود پیدا می‌کنند.

منبع: ایران پزشک