همه ی ما با فواید ورزش کردن آشنا هستیم ولی برنامه ی مناسب برای ورزش کردن چیست؟ آیا اگر هر از چند گاهی نگاهی به ورزش کردن بپردازیم، تاثیر بسزایی بر بدن می گذارد؟ نتایج بدست آمده از مطالعات نشان دهنده ی این است که افرادی که به طور مرتب ورزش می کنند، سلول های بدنشان دیرتر فرسوده و پیر می شود.
پیش از این مشخص شده است که ورزش تاثیر زیادی بر سلامتی دارد و خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف را کاهش می‌دهد. ورزش از ابتلا به بیماری‌های مزمن از جمله دیابت و بیماری‌های قلبی نیز جلوگیری می‌کند.

مطالعات جدیدی که در دانشگاه برایگهام انجام شده است نشان داده است که ورزش با شدت باعث می‌شود که سلول‌های بدن افراد حدوداً ۹ سال از افرادی که فعالیت نمی‌کنند، جوان‌تر بمانند.

در این مطالعات سلول‌های بدن پنج هزار نفر مورد بررسی قرار گرفت. بررسی‌ها نشان داد افرادی که زندگی ساکنی دارند یا ورزش با شدت کمتر انجام می‌دهند طول تلومرهای کروموزمی‌های بدن آنها کوتاه‌تر است. در واقع انجام ورزش با شدت زیاد باعث می‌شود تلومرها بلندتر باشند . طول تلومرها نشان دهند سن کروموزم‌ها است.

فعالیت فیزیکی به معنی ۴۰ ‌دقیقه دویدن پنج روز در هفته‌ است.

مدیر این تحقیقات می‌گوید: ورزش کم نمی‌تواند تاثیر زیادی در جوان ماندن سلول‌های بدن ایجاد کند. باید به صورت مرتب با شدت زیاد ورزش کنید تا تاثیر آن را مشاهده کنید.

tnews