مطالعه برای آزمون نهایی، میان ترم و حتی یک آزمون معمولی نیز میتواند با استرس همراه باشد. در حقیقت زمانی که شما به فراخوانی تمام اطلاعات مهمی که در چندین کلاس و یا در طی چند ماه فرا گرفته اید، نیاز پیدا میکنید، استرس در آن موقعیت حاضر شده و خود نمایی میکند. معمولا آخرین چیزی که دانش آموزان باید انجام دهند، اضافه کردن استرس به آزمون های مهم، میان ترم و نهایی است؛ درست است؟

خوب بسیاری از دانش آموزان متاسفانه این کار را فقط به صورت تصادفی انجام می دهند. برخی از شیوه های معمول “تمرین کردن”، که اغلب در هنگام آزمونهای مهم استفاده میشود، حتی بیشتر از آنچه بطور معمول مورد نیاز است، استرس زاست. آیا با یکی از این شیوه ها آشنایی دارید؟

1- افرادی که شب کارند

بسیاری از دانش آموزان، بخصوص کسانی که مهلت زیادی برای بهترین نتیجه میخواهند، خود را تمام شب  درگیر مطالعه میکنند و فردای آن روز بسیار خسته هستند. آنها حتی ممکن است با خود فکر کنند: آیا ارزش دارد؟ آیا سود و منفعت یک جلسه مطالعاتی شبانه، بیشتر از احساس خواب آلودگی  و تفکر نیمه کاره روز بعد است؟ تحقیقات اخیر میگوید: «نه».

مطالعه ای که در نشریه “ژنتیک پزشکی خواب شناسی” منتشر شد، دریافته است که دانش آموزانی که به طور مرتب نسبت به همسن و سالان خود، شب کار بوده و در واقع شبانه مطالعه میکنند، دارای *GPA پایین تری نسبت به دوستان روز کار خود هستند. Grade Point Average””* این مطالعه همچنین دریافته است که اکثر این دانش آموزان تمام شب را صرف مطالعه نمیکنند، چون به اجبار مشغول این کار هستند. آنها این کار را می کنند چون یک نوع سرگرمی بوده و یا راهی است برای عبور.

این میتواند خبر خوبی باشد؛ چون همه دانش آموزانی که فکر میکردند مطالعه کنندگان شب امتیاز بالاتری دارند، میتوانند دست از این عقیده برداشته و شب کارها نیز میتوانند متوقف شده و به خوابشان برسند.

2- قهوه

دهها سال قبل، رانندگان کامیون شبانه و دانش آموزان شرکت کننده در آزمونهای نهایی، قرصهای کافئین مصرف میکردند تا تمام شب را بیدار بوده و مشغول به کارشان باشند. اخیرا اما بسیاری از نوشیدنی های انرژی زا برای دانش آموزانی که انرژی بیشتری برای انجام کارهای خود میخواهند، محبوب شده است. نوشیدنی های انرژی زا ممکن است وسوسه انگیز باشند و برخی از شواهد نیز نمایانگر آن است که آنها میتوانند عملکرد را در کوتاه مدت افزایش دهند؛ بخصوص برای افرادی که به اصطلاح تازه کارند و مصرف کننده معمولی نیستند؛ اما به یاد داشته باشید که اشکالاتی نیز برای آنها وجود دارد.

کافئین میتواند به سطح انرژی شما یک تحریک موقت بدهد؛ اما در عین حال میتواند بطور تصادفی سطوح احساسی شما را کاملا تخلیه کند. مطالعات نشان دهنده آن است که دانش آموزانی که نوشیدنی های انرژی زا مصرف میکنند، ممکن است سردرد یا حتی طپش قلب را تجربه کنند. همچنین کافئین میتواند در سیستم بدنی شما برای ساعتها و بیشتر از آنچه انتظارش را دارید، باقی بماند. در نتیجه میتواند با خواب مقابله کرده و هنگامی که نیاز به خواب دارید، انجام آن را برای شما بسیار مشکل سازد.

این کار باعث میشود تا صبح هنگام، به جای اینکه احساس طراوت و تازگی داشته باشید، با خستگی روبرو شوید و این چرخه نیز به طور بالقوه ادامه پیدا خواهد کرد. یافتن راههای طبیعی برای دریافت انرژی اضافه، مثل رژیم غذایی و ورزش سالم و همچنین داشتن کیفیت خواب منظم، بهترین راه برای حفظ انرژی کافی در مورد مقابله با آزمونهاست.

3- جشن مطالعه با دوستان

در حالی که جمع شدن با دوستان و مطالعه با آنها یک ایده عالی به نظر می رسد، اما اگر مراقب نباشید ممکن است ناگهان متوجه شوید که وقت گرانبهای مطالعه خود را صرف انجام کاری برای هیچ کرده اید. با ترکیب یک جمع از افراد اشتباه، مطالعه گروهی فقط میتواند به یک جلسه شایعه و غیبت تبدیل شود نه چیز دیگر. حتی برقراری یک جلسه در یک مکان اشتباه مثل یک رستوران شلوغ و یا بدتر از آن یک اتاق خوابگاه میتواند حواسپرتی را به ارمغان آورده و تلاشهای شما را از بین ببرد.

بهترین مکان میتواند یک کتابخانه باشد، و یا یک مکان آرام دیگری که فضای مناسب برای مطالعه در اختیار ما می گذارد. مطالعه گروهی میتواند بسیار موفق باشد، اما قبل از سازماندهی یکی از آنها، مطمئن شوید که خوب  درباره مکان و افراد آن فکر کرده اید. افرادی را انتخاب کنید که مسئول و متعهد هستند و برای خود نیز مطمئن شوید که دارای همان سطح تعهد به مطالعه هستید. شما میتوانید وقتی آزمونها را با نمرات خوب به پایان رساندید، با دوستان سرگرم کننده خود جشن بگیرید.

4- “تا آخرین لحظه منتظر مانده و سپس به سوی آدرنالین بروید”

در حالی که بسیاری از افراد حاضرند در این مورد قسم بخورند که جواب می دهد، اگر واقعا به آن فکر میکنید بدانید که خطری بسیار جدی است. اول اینکه شما همیشه در معرض خطر به پایان نرساندن زمان و آماده نبودن برای امتحان هستید؛ دوم اینکه شما به احتمال بسیار زیاد، شانس خود را برای موارد ذکر شده در بالا مثل  بیداری شبانگاهی، قهوه یا مطالعه گروهی را افزایش می دهید .در نهایت آدرنالین به زور اطلاعات را به حافظه کوتاه مدت شما می چپاند، اما این دانش برای همیشه حفظ  نمیشود.

در واقع شما خود را از یک آموزش درست محروم میکنید. شاید بخواهید بعدها به جای تکرار دوباره و روخوانی، درک عمیقی از مطلب داشته باشید. برای افرادی که برای بهترین کار و نتیجه ، عاقلانه وقت تعیین میکنند، راه این است که قبل از آخرین مهلت واقعی برای انجام آزمون، یک هفته یا بیشتر برای خود مهلت تعیین کنند. این به شما یک انگیزه مداوم می دهد.

5- به طور مداوم به خود یادآوری کنید که در چه مرحله ای هستید

در حالی که یادآوری اهمیت نتیجه آزمون میتواند انگیزه خوبی برای مطالعه باشد، اما تمرکز بیش از حد بر روی نتیجه آزمون نیز میتواند باعث عقب افتادن شما شود. اگر شما از افرادی هستید که در حال حاضر بسیار وظیفه شناس هستید، وعقیده دارید که انجام ضعیف آزمون باعث میشود تا به میزان قابل توجهی اضطراب امتحان به وجود آید، پس زمان آن رسیده که تمرکز خود را تغییر دهید. این به دلیل آن است که اضطراب بیش از حد در مورد نتیجه آزمون میتواند در واقع شما را به سمت انجام ضعیف آزمون پیش برده و یا نمره شما کمتر از معمول شود.

برای جلوگیری از این وسواس، تلاش کنید تا برخی از تصدیق های مثبت، تجسم ها و یا راهنمایی های این مقاله را در مورد غلبه بر استرس آزمون امتحان کنید. موفق باشید. شما خواننده عزیز این متن، آیا تا به حال استرس در مورد آزمونها، نمرات و یا برخورد با معلمان داشته اید؟ برای مقابله با آن چه کرده اید؟ آیا هیچ کدام از روشهای بالا را امتحان کرده اید؟ در مورد آن با ما صحبت کنید.

برگردان: سیما آزادفلاح

هرگونه کپی برداری با نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است.