yadgiri

امروزه همه اطلاع داریم که تغذیه خوب برای رشد و بزرگی کودکان و نوجوانان تاثیر زیادی دارد . اما آنچه که شاید ندانیم ،این است که هر غذایی که این روزها  بچه هایتان  می خورد نه فقط  بر کارکرد جسمی او تاثیر بسیار زیادی دارد بلکه تاثیر  بسیار مهم تری بر سلامت او در بزرگسالی خواهد داشت.

امروزه، همه افراد بر این مسئله وقوف دارند که تغذیه مناسب، ورزش و خواب کافی در سلامت انسان‌ها به خصوص افراد در حال رشد تأثیر مستقیم و بسیاری دارد. نگارنده در کتاب حاضر، به موارد مصرف( تغذیه ،ورزش ،خواب ) آب و تنفس صحیح را نیز اضافه نموده و معتقداست که این پنج عامل، در بهبود یادگیری دانش‌آموزان بسیار مۆثر است. وی در کتاب خویش، هر مورد را جداگانه شرح داده و ارتباط آن را با سلامت بیان کرده است. فصل پایانی کتاب نیز به جدول کالری مواد غذایی و کالری مصرفی برخی از فعالیت‌ها اختصاص یافته است.

مطالعات دانشمندان تغذیه در طی سه دهه گذشته به خوبی نشان داده اند که بیماری های مزمن و غیر واگیر ،مانند بیماری قلبی عروقی ،دیابت ،بیماری های سرطانی بیماری های استخوانی ،بیماری های مزمن ریوی ،و … همه ریشه در دوران جنینی نوزادی و کودکی دارند و بخش بسیار قابل توجهی از این اثرات مربوط به چگونگی تغذیه سالم در این دوران های بحرانی رشد و نمو است به گونه ای که سوء تغذیه به مفهوم کمبود مواد مغذی (ویتامین ها ،املاح ،اسید های چرب ضروری ، پروتئین و کالری ) و یا دریافت بیش از اندازه کالری و برخی مواد مغذی بر سلامت کوتاه مدت و دراز مدت افراد اثر خواهند گذاشت . با این اوصاف ،اهمیت برخورداری از یک الگوی غذایی سالم که کفایت لازم را در تامین مواد مغذی مورد نیاز بدن در دوران های بحرانی رشد داشته باشد و تناسب و تعادل بین مواد مغذی را به منظور بهره وری مناسب بدن فراهم آورد بیش از پیش روشن شده است . از طرفی این موضوع نیز کاملا مشخص است که بسیاری از اصول دانش تغذیه برای بزرگسالان در کودکان نیز قابل استفاده هستند،اما نه همه ی آن ها ،بنابراین بایستی توجه داشت که کودکان ،بزرگسالان کوچک نیستند ،آن ها در حال رشد هستند و این موضوع باعث می شود که نیازهای تغذیه ای منحصر به فرد خود را داشته باشند. ضمن اینکه الگوهای گرسنگی ،سیری و اشتها نیز در آن ها متفاوت است . با این حال ،نیازهای تغذیه ای ،کودکان را در برابر مشکلات تغذیه ای بزرگسالان حفاظت نمی کند. در جامعه کنونی بسیاری از کودکان اضافه وزن دارند که علاوه بر پیامدهای بد اجتماعی پیامدهای بسیار وسیع بر سلامت دارد . کودکان کنونی در حال ابتلا به بیماری هایی هستند که پیشتر بیماری های بزرگسالی محسوب می شدند نظیر دیابت نوع 2 و بالا بودن سطح کلسترول سرم و مشکلاتی که ادامه آن به بزرگسالی کشیده خواهد شد . شما می توانید با مطالعه این کتاب اولین گام را در پیشگیری از بروز این مشکلات بردارید.

امروزه همه می دانیم که تغذیه خوب برای رشد و نمو کودکان و نوجوانان اهمیت بسیاری دارد . اما آنچه که ممکن است ندانیم ،این است که هر غذایی که امروز کودکتان می خورد نه تنها بر عملکرد جسمی و ذهنی او تاثیر قابل توجه دارد بلکه اثر بسیار مهم تری بر سلامت او در بزرگسالی خواهد داشت.

نویسنده کتاب حاضر با استفاده از منابع به روز اهتمام به جمع آوری این مجموعه ورزیده اند که به خوبی بخش قابل توجهی از راهنمایی های تغذیه سالم در دوران کودکی و نوجوانی را فراهم کرده است . مطالب این کتاب نه تنها درباره ی آنچه ما تغذیه سالم در کودکان می نامیم توضیح می دهد ،بلکه توصیه های بسیار مفیدی در مورد ورزش و رفتارهای مناسب برای برخورداری از حداکثر پتانسیل های جسمی و ذهنی را ارائه می دهد. این کتاب را بخوانید و مطالب آن را برای حفاظت هر چه بیشتر از نعمت سلامت در طولانی مدت به کار برید.

مشخصات کتاب

نویسنده :داوود بابابیگلو

ناشر :کانون فرهنگی آموزش

منبع-http://www.tebyan.net