در فصل تابستان به دلیل تعرق زیاد بدن و گرمای طاقت فرسا، مصرف نوشیدنی های خنک و دلچسب باعث آرامش بدن می شود، اگر نوشیدنی های مصرفی علاوه بر دارا بودن طعم و عطر دلپذیر خواص سلامتی نیز داشته باشند مصرف آن ها بیشتر توصیه می شود.

بازهم تابستان و گرما از راه رسيده و گرماي ناشي از آفتاب را تنها يك نوشيدني خنك و روح‌بخش خنثي مي‌كند. وقتي خسته و كلافه از بيرون به خانه می‌آییم، فقط يك نوشيدني خنك مي‌تواند به روح و جسم‌مان طراوت بدهد. براي اين طراوت بهتر است سراغ نوشيدني‌هاي كافئين‌دار و گازدار نرويم و به‌جای استفاده از نوشابه‌هاي مضر از نوشيدني‌هاي مقوي خانگي استفاده كنيم. مطمئن باشيد که نوشيدني‌هاي خانگي علاوه‌بر این‌که به قول قديمي‌ها جگرتان را حال مي‌آورد، موادی مغذي نيز به بدن مي‌رساند.

پس بياييد به چند نوشیدنی تابستاني و خواص آن‌ها نظري بیندازیم…

1) شربت آلبالو

– اين شربت از قديم‌الايام مهمان خانه‌هاي ايراني بوده است. آلبالو غني از ويتامين‌هاي B و C و داراي املاح معدني فراوان سديم، منيزيم، پتاسيم، مس و روي است و مقدار کمی نيز ويتامين A دارد. ميوه آلبالو باعث آرامش اعصاب و رفع تشنگي مي‌شود و اشتهاآور خوبی است. مصرف چند روز متوالي شربت آلبالو در معالجه كبد، ورم كليه، معده و روده بسيار مؤثر است.

2) شربت ليمو

– اين شربت از ليموترش درست مي‌شود. ليموترش داراي ويتامين‌هاي A، B1، B2، B3 و C است که به‌دلیل وجود ويتامين Aاهميت شاياني در رشد و حفظ ‌جواني سلول‌هاي پوست دارد. شربت ليموترش مقوي و تب‌بر است و علاوه‌بر این براي کسانی که مبتلا به خون‌‌ريزي هستند، بسيار پرفایده. براي تهيه اين شربت، ليمو را بايد با آب و شكر يا قند به‌قدركافي مخلوط كرد. ويتامين C موجود در لیموترش باعث سلامت و نشاط بدن مي‌شود و تاثير زيادي بر غدد داخلي بدن دارد. ليموترش حالت تهوع را نيز از بين مي‌برد.

3) شربت به‌ ليمو

– اين شربت خوشمزه از بِه، ليموترش، آب و شكر تهيه مي‌شود؛ بنابراين خواص مغذي بِه و ليموترش را يك‌جا دارد. ميوه به داراي ويتامين‌هاي A وB، آهك و تانن است؛ همچنین ملين است و باعث كوچك‌شدن شكم نیز مي‌شود. آبميوه بِه درماني مؤثر علیه خون‌ريزي معده است، اشتها را زياد مي‌كند و بوي بد دهان را از بين مي‌برد. نكته حائز اهمیت دیگر در مورد اين ميوه هم اين است كه شربت به‌ليمو حرارت بدن را فرومی‌نشاند و گرماي دروني آن را از بين مي‌برد؛ بنابراين يكي از بهترين نوشيدني‌هاي تابستانه است. به‌علاوه معده را نیز تقويت مي‌كند.

4) عرق بيدمشك

– با استفاده از عرق بیدمشک، آب و شكر مي‌توانيد شربت بيدمشك درست كنيد. البته مي‌توان براي بهترشدن طعمش به آن زعفران و گلاب هم اضافه كرد. بيدمشك گياهي است ملين و تقويت‌كننده قلب و اعصاب که عرق آن دستگاه گوارشي را تقويت‌کرده و باعث افزايش اشتها مي‌شود. همچنین تقويت‌كننده دستگاه عصبي، آرامش‌بخش و خواب‌آور است. علاوه‌بر این باعث كاهش دماي بدن و حرارت نیز مي‌شود… خاصيت تب‌بر هم دارد.

5) خاکشیر

– با فرارسيدن فصل تابستان بازار مصرف خاكشير هم داغ شده است. خاكشير داراي اسيدهاي چربی است كه باعث التيام زخم و جراحات مي‌شود. همچنین اشتهاآور و بازكننده گرفتگي صداست و براي رفع التهاب پوستي مثل كهير نیز بسيار مفيد است. مهم‌تر از همه اين‌كه تب‌بر است و باعث كاهش حرارت بدن مي‌شود. خاصيت ضدعفوني‌كنندگي هم دارد و براي ناراحتي‌هاي روده مثل اسهال و يبوست بسیار مفيد است.

6) سكنجبين-‌خيار

– اين شربت هم يكي از خوشمزه‌ترين و محبوب‌ترين نوشيدني‌ها نزد ايرانيان است. اين شربت از مخلوط شكر، سركه سفيد، نعناع (يا عرق نعناع) و آب تهيه مي‌شود و يكي از بهترين نوشيدني‌ها براي رفع عطش و گرمازدگي است. مي‌توانيد براي تهيه آن به‌جای سركه سفيد از سركه سيب استفاده كنيد.

نعناع داراي پروتئين‌، چربي، كربوهيدرات و آب است. اين گياه اضطراب و نگراني را كاهش مي‌دهد، نفخ‌شكم را از بین می‌برد، خاصيت ضدعفوني‌كنندگي دارد و شل‌كننده عضلات است. علاوه‌بر این نعناع باعث پيشگيري از خواب‌آلودگي و آرامش اعصاب مي‌شود.

سركه نيز داراي خاصيت آنتي‌بيوتيك، ضدعفوني‌كنندگي و همچنین ضدباكتري و قارچ و براي درمان تصلب شرايين مفيد است. فشارخون را نیز كاهش مي‌دهد، در بهبود مسموميت‌هاي غذايي و ناراحتي‌هاي گوارشي مؤثر است و باعث ارتقای عملکرد سيستم دفاعي بدن در مقابله با عوامل بيماري‌زا مي‌شود.

چون نعناع و سكنجبين كمي گرم هستند، برخي آب خیار را نيز به اين شربت اضافه مي‌كنند؛ زيرا خيار ميوه‌اي خنك است؛ بنابراين باعث خنك‌ شدن بدن مي‌شود. به هضم غذا نيز كمك مي‌كند و ملين و ادرارآور است. همچنین خون را تصفيه ‌كرده و عطش را تسكين مي‌دهد.

ببينيد با چه مواد ساده‌ای مي‌توان چه شربت‌هاي مقوي و خوشمزه‌ای تهيه كرد و هنگام تابستان از نوشيدن چه شربت‌هاي خنكی لذت برد…

منبع/مجله زندگی ایده آل