امروزه عمل های جراحی زیبایی بیشتر از هر دوران دیگری مورد استفاده قرار می گیرند. در  این دوران شما با صرف چند میلیون پول خواهید توانست چهره خود را به کلی عوض کنید و ظاهری مطابق با آنچه دوست دارید برای خود فراهم کنید. حال تفاوتی ندارد اندامی که مورد عمل قرار می گیرد گوش باشد یا بینی و ابرو و … در ادامه به بررسی عمل اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش خواهیم پرداخت. با دکتر سلام همراه باشید.

اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش، روشی است که در آن سایز و حالت گوش ها تغییر می یابد. نتایج عمل جراحی تغییر شکل گوش تا حد زیادی به تغییرات مورد نظر وابسته است؛ به هر حال این روش ها به طور کل موجب افزایش اعتماد به نفس و رفع مشکل گوش بزرگ، مخصوصا در کودکان و نوجوانان می شود. اگر گوش ها برجسته و بیرون زده باشند، با بخیه زدن غضروف می توان لاله ی گوش را صاف و به سر نزدیک تر کرد.

اگر یکی از گوش ها نسبت به دیگری بالاتر قرار گرفته باشد، توسط عمل زیبایی گوش می توان آن ها را نسبت به هم متقارن کرد. گوش هایی که بیش از حد بزرگ هستند را نیز می توان توسط جراحی پلاستیک گوش به تنهایی و یا به همراه سایر عمل های جراحی مربوط به گوش به اندازه ی متناسب درآورد. درمان درد گوش ناشی از جراحی زیبایی گوش معمولا با قرص های مسکن کنترل می شود.

اتوپلاستی

گوش‌ها بخش‌هایی از بدن هستند که افراد نمی‌توانند مانع از دیده شدن آن‌ها توسط دیگران شوند. گاهی اوقات می‌توان آن‌ها را با موهای بلند پوشاند، اما این راه‌حل هم موقتی است. گوش‌ها آن‌قدر توی چشم هستند که معمولاً افراد آن‌ها را با جواهرات تزیین می‌کنند؛ بر همین اساس، گاهی اوقات ناراحتی برخی افراد از شکل گوش‌هایشان تا حد غیرقابل‌تحملی باعث خجالت آن‌ها می‌شود.

به همین دلیل است که بسیار از مردم به انجام اتوپلاستی، یا جراحی زیبایی گوش، تمایل دارند. کودکانی که به خاطر گوش‌هایشان مدام توسط همکلاسی‌هایشان مورد اذیت قرار می‌گیرند، بزرگسالانی که از کاهش اعتمادبه‌نفس ناشی از بدشکلی گوش‌هایشان خسته شده‌اند، یا کسانی که گوش‌هایشان براثر حادثه‌ای آسیب‌دیده است، تنها چند نمونه از افرادی هستند که می‌توانند برای رفع مشکلشان از اتوپلاستی کمک بگیرند.

همچنین، برخی کودکان با بدشکلی‌های شدید گوش به دنیا می‌آیند که آن‌ها نیز کاندیدهای کاملاً مناسبی برای جراحی ترمیمی اتوپلاستی هستند. اگر مایلید بدانید که شما یا فرزندتان نیز جزء کاندیداهای اتوپلاستی هستید یا خیر، اطلاعات زیر در این زمینه به شما کمک خواهند کرد.

انواع اختلالات گوش

افراد بسیاری هستند که به علت برخی جهش های ژنتیکی از برخی اختلالات مادرزادی رنج می برند. برخی از این اختلالات ظاهر فرد را تحت تاثیر قرار خواهد داد که گوش هم از این قائله در امان نیست. عمل اتوپلاستی قادر است تا بسیاری از این اختلالات را درمان و از بین ببرد که البته نتایج آن هم در کمترین زمان ممکن نمایان خواهد شد.

گوش کاگوت: شخص لاله گوش ندارد.

گوش گربه‌ای: لبه گوش‌ها، مثل گوش‌های گربه، به جلو خم شده است.

گوش آویخته: گوش، مثل یک فنجان، به شدت به جلو خم شده است.

گوش پیچکی: گوش‌ها مثل پیچک به سمت جلو لوله شده‌اند.

گوش ویلدرموت: قوس بالایی گوش برعکس بوده و به سمت جمجمه خم شده است.

گوش استال: تا خوردگی غیرعادی گوش، که باعث نوک تیز شدن لبه گوش می‌شود.

شکاف لاله گوش: یک فرورفتگی در لبه لاله گوش وجود دارد.

گوش علامت سؤالی یا گوش کوسمان: گوش شبیه علامت سؤال بوده و قوس بیرونی و لاله گوش از هم جدا هستند.

میکروشی: گوش‌ها به شدت کوچک بوده و رشد نکرده‌اند.

ماکروشی: گوش‌ها به طور غیرطبیعی بزرگ هستند.

گوش جمع شده: نبود قسمتی از پوست و غضروف پشت گوش.

گوش مخفی: لبه بالایی گوش زیر چینی از پوست جمجمه قرار دارد.

مراحل جراحی

بیهوشی:

این عمل با بی حسی موضعی و یا بیهوشی عمومی انجام می شودقبل از انجام جراحی در این را بطه با بیمار صحبت خواهد شد.

برش جراحی:

با توجه به اقداماتی که قرار است روی گوش انجام شود برش های جراحی ایجاد خواهد شد.روش به کاربرده شده کاملا به جراح بستگی دارد زیرا پیش از انجام جراحی تمامی فاکتور های جراحی بررسی شده است.اما در این جراحی برش ها معمولا در قسمت پشت گوش انجام می شود و یا اگر برش  در قسمت جلوی گوش نیاز باشد در چین های گوش به وجود آمده تا بعد از جراحی پنهان شود.
بعد از جدا شدن پوست از غضروف زیر، جراح به غضروف های گوش دسترسی پیدا کرده و می تواند اقدامات لازم روی گوش را انجام دهد.حال اگر ناهنجاری های گوش در قسمت در میزان و ضخامت غضروف ها باشد جراح به انداززه لازم از آنها برداشته تا گوش به حالت طبیعی اصلاح شود و در صورتی که نیازی به برداشتن غضروف و یا پوست اضافی نیست جراح با زدن بخیه های دائمی حالت غضروف را به حالت طبیعی تبدیل کرده وبرجستگی در نمای روبه رو را از بین می برد.

عوارض اتوپلاستی

درد در برخی موارد ممکن است کمی‌ زیاد باشد که با مسکن‌های قویتر بهبود می‌یابد.

در موارد کمی‌ عفونت در محل جراحی ایجاد میشود که باید بطور جدی دارمان شود.

مواردی از عدم تقارن بین دو گوش دیده میشود که فقط در تعداد اندکی‌ نیاز به جراحی مجدد است.

بررسی هزینه و مخارج جراحی گوش

اصولا به دلیل اینکه عمل های زیبایی تحت پوشش هیچ نوع بیمه ای قرار نمی گیرند و خود فرد می بایست تمامی هزینه ها را متقبل شود؛ انجام اینگونه عمل ها بسیار هزینه بر خواهد بود. البته پزشک و مواد مورد استفاده وی به اضافه تجهیزات و امکاناتی که برای بیمار مورد استفاده قرار می دهد نیز میزان هزینه را کاهش و یا افزایش خواهند داد.

بسیاری از جراحان پلاستیک برخی طرح‌های تأمین مالی دارند که بعضی هزینه‌های اتوپلاستی را پوشش می‌دهند، پس حتماً در این مورد سؤال کنید.

هزینه‌های جراحی زیبایی گوش (اتوپلاستی) عبارتند از:

  • دستمزد جراح
  • هزینه‌های بیمارستان یا اتاق عمل
  • هزینه‌های بیهوشی یا بی‌حسی
  • تجویز دارو
  • بانداژ‌های نگهدارنده
  • آزمایش‌ها

هنگام انتخاب جراح برای جراحی گوش، به یاد داشته باشید که تجربه جراح و راحت بودن شما با او به اندازه هزینه‌ مالی جراحی مهم است.

پرسش و پاسخ هایی در رابطه با عمل جراحی گوش

در چه سنی می توان تحت عمل جراحی زیبایی گوش قرار گیرفت؟

عمل اتوپلاستی را می توان در هر سنی، معمولا از سن حدود 5 تا 6 سالگی، زمانی که گوش ها به اندازه ی نهایی خود برسند، انجام داد. در کودکان، غضروف گوش نسبت به بزرگسالان قابل انعطاف تر است، در نتیجه چنانچه عمل جراحی در سنین پایین تر انجام شود، گوش فرد راحت تر تغییر شکل می یابد و کودک می تواند از اثرات فیزیولوژیکی این روش به طور قابل توجهی بهره مند شود.

عمل اتوپلاستی چه مدت طول می کشد؟

معمولا عمل جراحی اتوپلاستی حدود 1 تا 2 ساعت طول می کشد.

آیا پس از عمل اتوپلاستی اسکار (جای زخم) بر جای خواهد ماند؟

پس از بهبودی، یک جای زخم باریکی پشت گوش بر جای خواهد ماند. به دلیل این که این اسکار پشت گوش در تاشدگی طبیعی آن واقع شده است، به ندرت قابل مشاهده خواهد بود.

 آیا می توان لاله ی گوش را کوچکتر کرد؟

طی چند سال اخیر، درخواست برای کوچک کردن لاله ی گوش به طور فزاینده ای بین عموم  افراد رواج یافته است. اندازه ی لاله ی گوش را می توان در مطب پزشک به راحتی و توسط بی حسی موضعی تغییر داد.

آیا عمل اتوپلاستی می تواند بر شنوایی فرد تاثیر بگذارد؟

اتوپلاستی در هیچ صورت شنوایی فرد را تغییر نخواهد داد. مکانیسم شنوایی انسان در گوش میانی و داخلی انجام می گیرد.

آیا عمل اتوپلاستی با درد همراه است؟

احساس درد و ناراحتی بخشی از روند بهبودی پس از عمل اتوپلاستی خواهد بود، هرچند درد آن بسیار کم است. در صورت لزوم می توان از داروهای مسکن غیر تجویزی استفاده کرد.

چه مدت پس از عمل اتوپلاستی نتایج آن را مشاهده خواهم کرد؟

بلافاصله پس از عمل جراحی می توانید بهبودی در شکل و وضعیت گوش خود را مشاهده کنید، با این حال 4 تا 6 هفته طول می کشد تا بهبودی کامل صورت گیرد و شما بتوانید نتایج نهایی عمل را ببینید.

آیا نتایج عمل اتوپلاستی دائمی است؟

بله. با تقبل هزینه عمل زیبایی گوش شما میتوانید از نتایج عمل اتوپلاستی که دائمی می باشد، بهره ببرید . به دلیل این که پس از اتوپلاستی احتمال عود کمی وجود دارد، معمولا با پیش بینی احتمال عود، گوش را کمی بیشتر تغییر می دهند. افرادی که از مراقبت های پس از عمل لاله گوش پیروی می کنند و لباس محافظ شب پس از عمل جراحی را می پوشند، می توانند احتمال عود را به حداقل برسانند. در موارد نادر بزرگسالان ممکن است بخواهند در عمل جراحی دیگری گوششان بیشتر مورد ترمیم قرار گیرد.


در این باره بیشتر بخوانید: روش های اصلاح عدم تقارن در گوش


هرگونه کپی برداری با درج نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است.