تصفیه آب

اين روزها كه همه دنبال سلامت بيشتر هستند. وسايل مناسبي هم در بازار وجود دارند كه به شما كمك مي‌كنند زودتر و راحت‌تر به اين هدف خودتان برسيد. دستگاه‌هاي تصفيه آب خانگي يكي از اين محصولات هستند كه به‌صورت پارچ، جيبي يا روي شيري در اختيار شما هستند. اگر دوست داريد که بدانيد اين وسايل چگونه آب را براي شما تميز و تصفيه مي‌كنند، اين مطلب را از دست ندهيد.

تصفیه‌کننده آب جیبی

ممکن است شما هم مثل خیلی‌های دیگر بارها به پیک‌نیک و ماجراجویی در دل طبیعت رفته باشید و نیاز به آب آشامیدنی داشته باشید. از آ‌ن‌جایی که مقدار آبی‌ که افراد با خود می‌توانند حمل کنند محدود است، یک تصفیه‌کننده آب کوچک موردنیاز است. تصفيه‌كننده آب جيبي وسیله‌ای است که به کمک اشعه ماوراي ‌بنفش آب را خیلی سریع تصفیه مي‌کند و تمامی موجودات زنده از قبیل ویروس ها، باکتری‌ها و انگل‌ها را از بین می‌برد. اشعه این دستگاه هیچ تشعشع شیمیایی مضری در آب بر جای نمی‌گذارد و کاملا بی‌خطر است. البته این دستگاه توانایی جداسازی ذرات معلق و موجود در آب را ندارد و پیشنهاد می‌شود قبل از استفاده از آن ابتدا ذرات معلق آب را به‌وسیله صافی‌های مخصوص جدا کنید. این دستگاه با ۴باطری قلمی کار می‌کند و می‌تواند با باطری‌های آلکالاین ۴۰لیوان بزرگ آب را تصفیه کند که در صورت استفاده از باطری‌های لیتیومی، این مقدار به ۱۰۰لیوان افزایش می‌يابد. وزن این وسیله با باطری آلکالاین ۲۵۰‌گرم و با باطری‌های لیتیوم ۲۰۰‌گرم است. همچنین این دستگاه دارای یک منبع تغذیه خورشیدی است که در سفر‌های طولانی‌مدت استفاده مي‌شود.

فيلتر آب: تضمين سلامت آبي كه مي‌خوريم

با گسترش روزا‌فزون پيشرفت بشر، امروزه حتي دورافتاده‌ترين منابع آبي زمين نيز احتمال آلودگي بالايي وجود دارد. آخرين روش‌هاي تصفيه آب شامل فيلترهايي است که آب را از صافي‌هايي عبور‌ داده و حتي آلودگي‌هاي ميکروسکوپي آن را نيز مي‌گيرد. ميزان تصفيه آب بستگي به اندازه منفذهاي فيلتر دارد. اين منفذها در اندازه‌هاي 4/0ميکرون مي‌تواند باکتري‌ها را بگيرد.

بطري تصفيه‌كننده آب

اين تصفيه‌گر خودکار است؛ يعني شما بطري را پر از آب مي‌کنيد، بدنه آن را فشار مي‌دهيد و آب تصفیه‌شده از دهانه آن بيرون مي‌زند. اين بطري را مي‌توانيد در محل مخصوص بطري روي دوچرخه خود نصب کنيد. هيچ لوله يا زائده اضافي به آن وصل نيست. يک فيلتر تقريبا براي 100گالن آب کافي است. هر «گالن» (gallon) تقريبا 4ليتر است. با گذشت زمان فيلتر مسدودشده و گذر آب از آن سخت‌تر مي‌شود که در این مواقع مي‌توانيد فيلتر را تميز کنيد.

فيلترهاي ليواني

در مدل ليوانی نيز سه مرحله طي مي‌شود:
اول: ‌فيلتر جاذب
دوم: صفحه آغشته به‌ يد
سوم: صاف‌کردن با کاغذ‌ کربن
با اين روش مي‌توان از هر منبع آبي، آب خالص و عاري از هرگونه ميکروب به‌دست‌ آورد. کاغذ کربن در مرحله آخر هرگونه آثار شيميايي نامطلوب و همچنين يدهاي اضافي را از آب مي‌زدايد. مدل ليواني در هر دقيقه مقدار یک‌دوم پينت را تصفيه مي‌کند. (هر پينت PINT معادل 568/0 ليتر است.) به‌طور‌کلي مي‌تواند معادل 100گالن را تصفيه کند. (هر گالن gallon تقريباً نزديک 4ليتر است)

تصفیه آب

4سوال كه مردم درباره پارچ‌هاي تصفيه آب مي‌پرسند؛

 آیا باکتری یا ویروس در زمان تصفیه روی شیر آب فیلتر می‌شود؟

با روش استفاده از قالب‌های کربن نمی‌شود باکتری یا ویروس‌ها را تصفیه کرد. بنابر‌اين انتظار نداشته باشيد اين آب فاقد هر‌گونه باكتري‌ و ويروس باشد.

اگر آب با فیلتر به‌مدت طولانی در تماس باشد؛ آیا آلودگی‌های به‌جامانده در فیلتر دوباره با آب مخلوط می‌شود؟

خیر، نخست آلودگی‌ها به سطح عناصر داخلی فیلتر می‌چسبد و سپس چند ساعت بعد این‌ آلودگی‌ها به‌طور دائم از طریق مکانیزم‌‌ تبادل‌داخلی به داخل دانه‌ها جذب‌شده، بنابراین از هرگونه رهايی جلوگیری به‌عمل‌آمده و مانع ورود مجدد به داخل آب می‌شود.

ذرات سیاه‌‌رنگ داخل پارچ من چه هستند و آیا مضرند؟

به‌ندرت ممکن است ذرات سیاهی از داخل فیلتر به بیرون راه پیدا کنند. این خرده‌ها کربن‌هايی هستند که در حین نقل‌وانتقال و سایش کربن‌ها ایجاد می‌شود و این مسئله منجر به بی‌رنگی می‌شوند (که نباید از آن استفاده کرد) این مسئله‌ کاملا عادی است و خللی در عملکرد فیلتر ایجاد نمی‌کند. مواد و عناصر تشکیل‌دهنده فیلترها تماما خاصیت مواد غذايی را دارند و بدون‌ زیان هستند. در حین تکان‌دادن و غوطه‌ور ساختن فیلتر در زیر‌ آب و آبکشی (همان‌طور که در دستورالعمل‌های مربوط به‌ چگونگی استفاده از فیلتر ذکر شده) تمامی کربن‌های شل از فیلتر خارج و این امر موجب جلوگیری از فرار بیشتر کربن‌ها می‌شود.

چه عناصری توسط دستگاه تصفیه روی شیر آب کاهش می‌یابد؟

فیلتر باعث کا‌هش موارد ذیل می‌شود‌:
مزه و بدبويي‌ آب
فلزات سنگین (مثل‌ سرب)
اشیای بسیار ریز (مثل‌ گردوخاک و شن)
ناخالصی‌های مواد آلی (مثل‌ آفت‌کش‌ها)

3مرحله تصفيه آب در تصفيه‌كننده‌هاي آب

مرحله اول: همه رسوبات و کيست‌هاي بيماري‌زا «پاتولوژيک» با عبور آب از يک فيلتر گرفته مي‌شوند.
مرحله دوم: يک صفحه آغشته به يد هم ارگانيسم‌هاي بيماري‌زا و پاتولوژيک آب را کشته يا ناتوان مي‌کند.
ميکروارگانيسم‌هايي مثل «‌ ايکولي‌ها»، ويروس فلج اطفال، انواع هپاتيت و ديگر ويروس‌هاي مضر را از بین مي‌برد.
مرحله‌ سوم: استفاده از کاغذ‌کربن آغشته به روغن نارگيل که بر همه طعم‌ها و بوهاي نامطلوب آب‌ يا مقادير يدها به‌جامانده غلبه مي‌کند.

راه‌هاي‌ ديگر تصفيه آب

جوشاندن: تقريبا همه ميکروب‌ها را مي‌کشد، اما خيلي کاربردي نيست؛ زيرا زمان و سوخت زيادي لازم دارد.
ماده ضدعفونی‌کننده شيميايي‌: ماده‌اي با وزن کم، ارزان‌قیمت و ‌مؤثر. معمولا از قرص‌هاي يددار استفاده مي‌شود، ولي آب حاصل خوش‌طعم نخواهد بود.
عبور‌ از صافي: آلاينده‌ها با عبور از يک صافي مناسب از بين مي‌‌روند.
تصفيه: از روش تصفيه‌سازي همراه با روش‌ شيميايي استفاده کنيد.

منبع: ایده آل