استفاده از ذهنیت، به طور سنتی یک عمل شرقی است، که به وسیله روحیه ای متفاوت و جنبش های سکولار در غرب نیز محبوبیتی به دست آورده است. علم به ما نشان می دهد که مراقبه ذهن، میتواند بر ما از نقطه نظر فیزیکی، روانی و عملکرد شناختی اثر بگذارد. در این مقاله ما به شرح این نکته می پردازیم که چرا تمرکز، روش تمرینی بسیاری از افراد است و چگونه تکنولوژی میتواند به شما کمک کند تا این مهارت را در خود پرورش دهید.

بعد از مطالعه این مقاله، شما نیز ممکن است به جامعه رو به رشد دانشجویان، ورزشکاران، تجار و بازرگانان، دانشمندان و دیگر افرادی که خود را از طریق تمرین ذهن آگاه ارتقا می دهند، بپیوندید.

1- تمرکز ذهنی

شواهد تجربی، همچنان حاکی از این ادعاست که تمرکز ذهنی تاثیر مثبتی بر روی مغز و بدن دارد. به عنوان مثال: مطالعات نشان داده است که تمرین منظم مدیتیشن میتواند بتدریج موجب تغییراتی در ماده خاکستری مغز ما و نیز در سایر ساختارهای مغز ما ایجاد کند. این امر با انعطاف عصبی مغز ما ارتباط داشته و کار میکند.

یک مطالعه انجام شده توسط محققان دانشگاه هاروارد از بیمارستان عمومی ماساچوست، نشان داد که بعد از 8 هفته تمرین مدیتیشن، چگالی ماده خاکستری در هیپوکامپ چپ افرادی که مدیتیتور جدید بودند، افزایش یافته است. این منطقه از مغز ما با یادگیری و حافظه مرتبط است. بعلاوه زمینه هایی که با خودآگاهی، خودآزمایی و محبت مرتبط بوده افزایش یافته و برعکس نواحی مرتبط با استرس در مغز از نظر اندازه کوچکتر شده است.

مطالعات دیگر نیز نشان داده است که مراقبه میتواند به بسیاری از علائم و نشانه های فیزیکی کمک کند، از جمله فشار خون بالا و دردهای مزمن؛ و نیز میتواند باعث تقویت سیستم ایمنی بدن ما شده و نیز به سلامت و بهبود روانی ما کمک کند.با این حال، اثر بخشی ذهنیت باید از نقطه نظر انتقادی نیز بررسی شود.

در سال جاری مقاله ای توسط شرکت RAND منتشر شد که بطور سیستماتیک 38 آزمودنی تصادفی و کنترل شده را مورد بررسی قرار داد. این دو گروه از مدیتیشن برای درمان دردهای مزمن استفاده میکردند. یافته های آنها نشان می دهد که قبل از هر گونه نتیجه گیری قوی در مورد اثر بخشی چنین مداخلاتی، شواهد بیشتری در این باره مورد نیاز است.

دن هریس، مفسر اخبار ABC ,Nightline ,Weekend Edition از برنامه های صبح بخیر امریکا، تمرین ذهنی خود را پس از تجربه یک حمله ترسناک در برنامه  زنده تلویزیونی  در سال 2004 آغاز کرد. او احساس میکرد که این یک تماس برای بیدار شدنش بود تا الگوهای رفتارهای غیر مفیدش را تغییر دهد. بعد از یک دهه مدیتیشن، هریس در حال حاضر معتقد است، اگرچه این عمل یک Panacea  (الهه سلامت عمومی در روم باستان) نیست، اما میتواند شما را خوشبخت تر و موفق تر سازد.

وی همچنین معتقد است که شاید برخی از اصطلاحات معنوی که اغلب در هنگام تمرین مدیتیشن از آن استفاده میشود، ممکن است از تمرکز ذهن آگاه نباشد. هریس احساس میکند که وقتی مراقبه ذهن در یک روش قابل دسترس تر ارائه میشود، میتواند باعث تجدید نظر مخاطبان بیشتری شود. او تصمیم گرفت تا راه جدیدی برای صحبت در باره مدیتیشن ارائه کند که بیشتر شکاکانه باشد.

2- برنامه های مراقبه برای ذهن شکاک

درک مکانیسم های عصبی از مدیتیشن در حال افزایش است. اینک میتوان از علم برای ترویج مراقبه توسط یک روش جدید استفاده کرد. بخش بزرگی از شواهد علمی که اعتبار ذهنیت را تایید میکند، به گسترش این فعالیت کمک میکند. دن هریس تجربه خود را با مدیتیشن ذهنی در کتاب “10 درصد شادتر”، که در نیویورک تایمز به عنوان پرفروشترین کتاب شناخته شده است، توصیف کرده است.

وی در این کتاب استدلال میکند که 10-5 دقیقه تمرین ذهنیت در روز میتواند برای شروع تغییرات در نحوه عملکرد و زندگی شما کافی باشد. این کتاب به صورت الکترونیکی بر روی وبسایت ها قرار دارد و میتوان آن را از طریق تلفن های هوشمند و تبلت ها دریافت و با تکنیک های آن آشنا شد. از دیگر برنامه های ذهنی و محبوب میتوان به Headspace که دارای بیش از 5 میلیون کاربر است و Buddhify اشاره کرد.

 

در مقایسه با دیگر برنامه هایی که نیاز به نشستن دارد، Buddhify  را میتوان ایستاده و یا در حال راه رفتن نیز استفاده کرد. این یک برنامه مدیتیشن شهری است که همراه با بسیاری از گزینه های مراقبه است. از جمله مراقبه برای زمانی که در حال پیاده روی، رفت و آمد و حتی در زمان بیکاری است. اپلیکیشن های اسمارت فونها آموزش های ذهنی بیشتری را در اختیار شما قرار می دهند.

کیفیت و انطباق تمرین ذهنی شما، برای موفقیت کلی برنامه های شما مهم است. با این حال، با افزایش تقاضا، همیشه افراد سودجو نیز سرو کله شان پیدا خواهد شد. بنابراین در آن یک علاقه ای برای یافتن یک برنامه خوب طراحی شده، وجود دارد. برخی از برنامه های محبوب و خوب میتوانند به لحاظ مالی از دسترس خارج شوند؛ از آنجا که برنامه های آنلاین لزوما به یک تسهیل کننده وابسته نیستند، اغلب به عنوان یک گزینه ارزان تر و قابل انعطاف تر مورد استفاده قرار میگیرند، که برای جمعیت وسیعی قابل دسترس است.

برگردان: سیما آزادفلاح

هرگونه کپی برداری با نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است