download

متاسفانه ما ایرانیان در مورد مصرف نوشابه دردنیا مقام اول را کسب کرده ایم،چاقی، دیابت ، افزایش فشار خون، پوکی استخوان و پوسیدگی دندان از جمله عوارض مصرف ان هستند، این نوشیدنی مضررا تا جایی که امکان دارد مصرف نکنید.

خطر مصرف نوشابه‌های گازدار تا به آنجا پیش رفته که همانند سیگار قرار است قوانین تبلیغات ترسناک بر روی بدنه آنها درج شود. کارشناسان دانشگاه لیورپول، در کشور بریتانیا به تازگی خواستار نصب هشدارهای پزشکی بر روی بطری‌های نوشابه گازدار شده‌اند.

گفتنی است، بر اساس خواسته‌ کارشناسان نصب برچسب بر روی نوشابه گازدار که حاوی هشدارهایی در خصوص بروز چاقی، دیابت و پوسیدگی دندان است، همان نصب برچسب بر روی سیگار می‌باشد.

بررسی‌ها نشان می‌دهند، هدف پزشکان از تصویب قانون برچسب‌های هشدار بر روی نوشابه‌های گازدار مبارزه با مشکل اپیدمی چاقی در جهان است که رشدی فزاینده به خود گرفته است.

بر اساس پژوهش‌ها، افراد بزرگسالی که در قاره‌ی اروپا بیش از یک قوطی نوشابه شیرین در طول روز مصرف می‌کنند، با احتمال 22 درصد بیشتر از سایر افراد به بیماری دیابت نوع 2 مبتلا می‌شوند.

برخی از پزشکان در طرحی مشابه خواستار به رسمیت در آوردن مالیات بر قند در مواد غذایی شیرین و نوشابه‌های گازدار به میزان زیاد هستند تا به این وسیله با چاقی و بیماری‌های مرتبط آن مبارزه نمایند.

در حال حاضر اهالی کشور انگلستان به طور معمول روزانه 12 قاشق شکر در انواع خوراکی‌ها مصرف می‌کنند که با آمار سازمان بهداشت جهانی به میزان 4 قاشق تفاوت چشمگیری دارد.

کارشناسان امیدوار هستند با این تدابیر بتوانند با چاقی مقابله نمایند.