مواد معدنی از جمله مواد لازم برای بدن هستند که کمبود آن ها می تواند شما را با مشکلات جبران ناپذیری رو به رو کند. اکثر این مواد معدنی در مواد غذایی وجود دارد و با استفاده از یک رژیم غذایی مناسب می توان آن ها را برای بدن تامین کرد. در این مطلب شما را با مواد معدنی لازم برای بدن و فواید آن ها آشنا خواهیم کرد.

آهن:

یک ماده معدنی است که در تولید هموگلوبین نقش دارد.کمبود اهن می تواند سبب انمی فقر اهن شود که در این حالت اکسیژن کافی به مغز نمیرسد و خستگی و عملکرد ناقص مغزی ایجاد میشود .همچنین کمبود اهن در دوره نئوناتال سبب تغییر میلیناسیون و اسیب به نفوذ پذیری مغز می شود.

منیزیم:

علاوه بر نقشی که در استحکام استخوان دارد در انتقال ایمپالس های عصبی هم نقش دارد.منابع غذایی حاوی این ماده شامل حبوبات ، اجیل ، غلات ، سبزیجات ، با رنگ سبز تیره می باشند.

منگنز:

در متابلیسم کربوهیدرات ها و عملکرد مغز دخیل است.منابع غذایی حاوی این ماده شامل:غلات کامل حبوبات اجیل می باشد.

مس:

در متابلیسم اهن و عملکرد مغز نقش دارد.کمبود مس می تواند سبب کم خونی اختلال در پاسخ سیستم ایمنی تغییر در گیرنده های شیمیایی و کاهش سطح نوروترنسمیتر ها شود. منابع غذایی حاوی این ماده شامل:گوشت و جگر شکلات غلات و میوه جات خشک می باشد.

روی :

نقش مهمی در حفظ غشای سلولی و محافظت سلول ها دارد. منابع غذایی حاوی این ماده شامل:گوشت ماهی ماکیان شیر و لبنیات جگر غلات کامل می باشد.

سلنیوم :

برای سنتز برخی هورمون ها و جلوگیری از اسیب سلولی مفید است. منابع غذایی حاوی این ماده شامل:غذا های دریایی کلیه جگر و گوشت می باشد.

 

 

منبع: شفا آنلاین