سکته مغزی چیست؟ زمانی که جریان خون در بخشی از مغز شما قطع شود، این حالت اتفاق می افتد. سلولها شروع به مردن میکنند و عملکرد مغز در آن ناحیه آسیب دیده و یا حتی نابود میشود. سکته بطور معمول روی مناطقی که عملکرد عضلات، حافظه و گفتار را کنترل میکنند، تاثیر میگذارد.

1- مراقب فشار خون خود باشید

اگر شما دارای فشار خون بالایی هستید که خوب کنترل نمیشود، این میتواند شانس شما را برای سکته دو یا چهار برابر سازد. فشار خون شما باید در حدود 12 روی 8 باشد. اگر فشار خون شما زیادی بالا است، با پزشک خود در باره تغییر رژیم غذایی خود یا انجام تمرینات منظم مشورت داشته باشید. اگر چنانچه باز هم برای کنترل فشار خون دچار مشکل باشید، آنگاه پزشک ممکن است برای کمک به پایین آوردن آن برای شما دارو تجویز کند.

2- تعریق

ورزش به شما کمک میکند که وزن سالمی داشته ویا آن را حفظ کنید. از طرفی فشار خون شما را نیز ثابت نگه میدارد که در واقع دو چیزی است که میتواند باعث کاهش ریسک خطر سکته مغزی شود. شما باید به اندازه کافی و 5 روز در هفته را ورزش کنید تا عمل تعریق به خوبی انجام شود. اگر چنانچه وضعیت سلامتی شما خوب نیست و یا مدت زیادی است که تمرین نداشته اید، ابتدا با پزشک خود صحبت کنید.

3- استرس خود را کاهش دهید

استرس، با ریسک بالای سکته در ارتباط است. شاید به این دلیل که استرس باعث تورم در قسمتهایی از بدن شما میشود. اگر در سر کار خود دچار استرس هستید، میتوانید چند کار انجام دهید تا به برگشت شما به وضعیت نرمال کمک کند: بلند شوید و حرکتی داشته باشید، نفس عمیق بکشید، بر روی یک چیز و در یک زمان تمرکز کنید، اطراف اتاق خود را با گیاهان و رنگهای ملایم تزئین کنید ، و در انتها مطمئن شوید که زمانی را دور از دفتر خود میگذرانید.

4- وزن خود را کاهش دهید

چاقی و مشکلات سلامتی میتواند باعث دیابت و فشار خون بالا شده و ریسک ابتلا به سکته مغزی را افزایش دهد. میتوانید این ریسک را تنها با کاهش چند کیلوگرم کمتر کنید. تلاش کنید تا کالری روزانه خود را زیر 2000 نگه داشته و تمرینات منظم داشته باشید.

5- مراقب آنچه مینوشید باشید

با عدم مصرف الکل، ریسک سکته مغزی در خود را کاهش دهید. نوشیدنیهای شیرین نیز همین بلا را سر شما خواهد آورد؛ چون باعث چاقی، فشارخون بالا و دیابت میشوند که همه اینها عوامل خطری برای ایجاد سکته هستند.

6- میزان کلسترول خون خود را آزمایش دهید

سطح بالای کلسترول خون شماLDL (بیش از 160 میلی گرم/دسی لیتر) و سطح پایین کلسترول HDL شما (کمتر از 40 میلی گرم/دسی لیتر)، میتواند شانس تشکیل پلاک در شریانهای شما را افزایش دهد. این کار جریان خون را محدود و میتواند منجر به سکته مغزی شود. کاهش چربیهای اشباع شده و ترانس میتواند باعث کاهش LDL شده و از طرف دیگر ورزش نیز HDL شما را تقویت و بالا می برد. اگر این روش موثر واقع نشود، پزشک ممکن است برای رساندن سطح کلسترول خون شما به حالت نرمال، دارو تجویز کند.

7- به قلب خود توجه کنید

فیبریلاسیون دهلیزی (AFib) یا ریتم نامنظم قلب میتواند شانس شما را برای سکته مغزی پنج برابر کند. اگر متوجه ضربان قلب نامنظم خود شدید، به پزشک خود مراجعه کنید تا دلیل آن را پیدا کنید. اگر دلیل آن AFib باشد، ممکن است وی بتواند از طریق تجویز دارو یا شوک الکتریکی کوتاه، ریتم قلب شما را تنظیم مجدد کند. اگر چنانچه مفید واقع نشود، پزشک ممکن است توصیه به برداشتن آن ناحیه ای از قلب که باعث ایجاد مشکل شده را به شما بدهد.

8- دیابت خود را کنترل کنید

این بیماری بر چگونگی استفاده از گلوکز در بدن شما تاثیر می گذارد. گلوکز منبع مهم انرژی برای مغز شما و سلولهایی است که عضلات و بافتهای شما را می سازند. این میتواند باعث بالا بردن شانس شما برای داشتن یک سکته مغزی شود. بنابراین مهم است که میزان قند خون خود را با دقت تحت نظر داشته و دستورالعمل های پزشک خود را در این باره دنبال کنید.

9- فیبر مصرف کنید

عدد جادویی در اینجا 7 است: برای هر گرم فیبری که به رژیم غذایی روزانه خود اضافه میکنید، شانس ابتلا به سکته مغزی شما 7 درصد کاهش می یابد. شما باید روزانه 25 گرم فیبر دریافت کنید؛ این میتواند 8-6 وعده دانه غلات و یا 10-8 وعده سبزیجات باشد. اکثر مردم حتی به این مقدار نزدیک نیز نمیشوند.

10- کمی شکلات تیره مصرف کنید

فلاونوئید ها، مواد شیمیایی گیاهی موجود در کاکائو هستند که دارای مزایای سلامتی فراوانی هستند. به طور مثال آنها میتوانند به التهاب کمک کرده و این باعث میشود فشار بر قلب شما کاهش یابد. در حدود 5-3 اونس شکلات تیره در روز برای جلوگیری از حملات قلبی و سکته مغزی در افرادی که دارای ریسک بالای بیماریهای قلبی هستند، مفید است؛ فقط زیاده روی نکنید، چون شکلات، دارای مقداری شکر و چربی اشباع شده نیز هست.

11- سیگار نکشید

سیگار کشیدن باعث میشود خون شما بیشتر لخته شده و در نتیجه به ضخیم شدن و تنگ شدن عروق خونی شما منجر میشود که به نوبه خود باعث ایجاد پلاک میشود . همه اینها باعث میشود که احتمال بیشتری برای داشتن سکته در شما به وجود آید.

12- غذاهای سالم انتخاب کنید

یک رژیم متعادل از میوه ها، سبزیجات، ماهی، گوشت بدون چربی و غلات کامل میتواند به کاهش کلسترول کمک کند. این بدان معنی است که پلاک کمتری در شریان های شما ساخته شده و از تشکیل لخته خون جلوگیری میکند. همچنین میتواند به محافظت از دیگر شرایطی که شانس شما را برای داشتن سکته بالا می برد، مثل دیابت و فشار خون بالا، کمک کند.

13- داروهای خود را مصرف کنید

این به نظر ساده می آید، اما بسیاری از مردم با آن مشکل دارند. همانطور که پزشک دستور داده و سر زمان خودش، داروهای مخصوص فشار خون، دیابت  وسلامت قلب خود را مصرف کنید. اگر در مورد عوارض جانبی و یا سایر چیزهای مربوط به آن نگران هستید، قبل از قطع داروهایتان و یا کمتر کردن میزان آنها به طور دلخواه، با پزشک خود در مورد آن صحبت کنید.

برگردان: سیما آزادفلاح

هرگونه کپی برداری با نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است