طب سوزنی یک عمل جراحی قدیمی از طب سنتی چینی است که در آن سوزن های نازک را در نقاط خاصی از بدن فرو میکنند. در درجه اول این درمان برای از بین بردن درد استفاده میشود، اما برای درمان سایر شرایط نیز استفاده شده است. بیشتر از 3 میلیون امریکایی از طب سوزنی استفاده میکنند، اما در کشورهای دیگر دارای محبوبیت بیشتری است؛ به طور مثال یک نفر از هر پنج نفر در فرانسه از طب سوزنی استفاده میکند.

1- طب سوزنی چگونه کار میکند؟

طب سوزنی میخواهد جریان انرژی های حیاتی بدن یا “چی” را به وسیله تحریک نقاط خاصی در طول 14 مسیر انرژی آزاد کند. دانشمندان میگویند که سوزن ها باعث میشوند که از بدن آندورفین آزاد شود (موادی طبیعی)، و ممکن است باعث افزایش جریان خون شده و فعالیت مغز را تغییر دهد. اما افراد شکاک میگویند: “طب سوزنی فقط به این دلیل کار میکند که مردم آن را باور دارند”؛ یک اثر که به نام “اثر پلاسیو” معروف است.

2- آیا طب سوزنی باعث آسیب میشود؟

سوزن طب سوزنی بسیار نازک است و اغلب افراد دردی احساس نمیکنند، یا در زمان فرو رفتن آن درد بسیار کمی احساس میکنند. آنها اغلب میگویند پس از درمان احساس انرژی میکنند یا آرام میشوند. با این حال سوزن ها میتوانند باعث دردی آسیب رسان شوند.

3- طب سوزنی: دردی با برگشت کم

اگر درمان های استاندارد کمر درد مزمن شما را کاهش نداده است، طب سوزنی ممکن است این کار را انجام دهد. دو گروه معتبر پزشکی، پیشنهاد می دهند تا افراد مبتلا به کمر درد مزمن، این روش را امتحان کنند. یک مطالعه بزرگ نشان داد که طب سوزنی واقعی و جعلی، بهتر از درمان متعارف برای درد کمری است که بیش از سه ماه طول کشیده است. البته این نوع درمان فعلا برای درمان کمر درد کوتاه مدت (حاد) پیشنهاد شده است.

4- طب سوزنی: سردرد

طب سوزنی ممکن است به میگرن یا سردردهای تنشی کمک کند. دو مطالعه بزرگ نشان داده است که افرادی که در مورد سردرد تنشی خود، طب سوزنی انجام داده اند، نسبت به افرادی که درمانهای معمولی را برای سردرد خود انجام داده اند، روزهای کمتری با آن روبرو بودند.

5- طب سوزنی: درد آرتریتی

موسسه ملی آرتروز و بیماریهای اسکلتی عضلانی و بیماریهای پوست میگوید: “طب سوزنی میتواند علاوه بر درمان های معمول، برای استئو آرتریت نیز مفید باشد. برخی از تحقیقات اولیه و کمی محتاطانه نشان داده است که آرتروز زانو به وسیله طب سوزنی کاهش پیدا کرده است. اگرچه برای اینکه ثابت شود که طب سوزنی برای استئو آرتریت موثر است، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

6- طب سوزنی: دندان درد

طب سوزنی برای کاهش درد دندان، یا جراحی آنها کمک میکند؛ اما برخی مطالعات نشان می دهند که طب سوزنی جعلی نیز استفاده میشود.  با این حال بسیاری از افرادی که دندان درد میگیرند، میگویند: “دندان درد یکی از شرایطی است که به طب سوزنی پاسخ می دهد”.

7- طب سوزنی: دردهای دیگر

افرادی که از طب سوزنی برای گردن درد، دردهای عضلانی، آرنج تنیس بازان و گرفتگی های قاعدگی استفاده میکنند، به این دلیل بوده است که امید داشتند تا از داروها و عوارض جانبی آنها پرهیز کنند. سازمان بهداشت جهانی یک فهرست درست کرده است که در آن 28 شرایط مختلف را که گاهی اوقات با طب سوزنی درمان شده است، در یک لیست آورده است.

در ایالات متحده، موسسات ملی بهداشتی، یک بازبینی را برای تحقیقی قوی در مورد تائید وعده ای که طب سوزنی برای بسیاری از شرایط مختلف می دهد را خواستار شده است.

8- تقویت درمان درد

طب سوزنی ممکن است در هنگام استفاده از داروهای ضد درد و یا درمانهای دیگر مثل ماساژ، روند تسکین درد را سرعت ببخشد. طب سوزنی میتواند نیاز به داروها را کاهش دهد و کیفیت زندگی افراد مبتلا به دردهای مزمن را بهبود بخشد.

9- جواب طب سوزنی به ترک سیگار؟!

طب سوزنی برای انواع گوناگونی از شرایط مثل: آلرژی، افسردگی، خستگی، بیخوابی و ترک سیگار استفاده شده است. شواهد در بهترین حالت برای برخی استفاده ها از طب سوزنی، مخلوط است. برای مثال: مطالعات نشان داده است که گذاشتن سوزن در گوش بیرونی برای کمک به افراد سیگاری برای ترک آن، جواب نمی دهد.

10- هنگامی که به طب سوزنی توجه میکنید

از آنجا که طب سوزنی بندرت باعث عوارض جانبی شدید میشود، میتواند یک جایگزین بالقوه برای داروهای ضد درد یا درمانهای استروئید باشد. همچنین به عنوان “مکمل” به همراه سایر روش های درمانی پیشنهاد شده است. بهتر است در مورد استفاده از طب سوزنی، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید.

11- خطرات طب سوزنی

اگرچه طب سوزنی بطور کلی امن و مشکلات جدی در آن نادر است، اما برخی خطرات نیزدرمورد استفاده از این روش وجود دارد. سوزن هایی که استریل نشده باشند، میتوانند باعث عفونت شوند. در مورد استفاده از سوزن های استریل و یکبار مصرف متخصصین، اطمینان حاصل کنید. در برخی از نقاط  طب سوزنی، سوزن های فرو رفته بیش از حد عمیق، میتواند ریه ها و یا کیسه صفرا را سوراخ کرده و یا باعث ایجاد مشکلاتی در رگهای خونی شما شود. به همین دلیل است که استفاده از متخصصین آموزش دیده ماهر، در طب سوزنی بسیار مهم است.

12- چه کسانی نباید از طب سوزنی استفاده کنند؟

افرادی که دارای اختلالات خونریزی هستند، یا افرادی که دارای خون رقیق هستند، ممکن است در اثر استفاده از این روش، خطر خون ریزی در آنها افزایش پیدا کند. تحریک الکتریکی سوزنها میتواند برای افرادی که دارای دستگاههای ضربان ساز یا دیگر دستگاههای الکتریکی در بدن هستند، مشکلات ایجاد کند. زنان باردار قبل از استفاده از طب سوزنی، باید با پزشک خود در باره استفاده از این روش مشورت کنند. این مهم است که برای درمان بیماری یا دردهای شدید، نباید فقط به طب سوزنی اکتفا کرده و اهمیت مراقبت های پزشکی را نادیده بگیرید.

برگردان: سیما آزادفلاح

هرگونه کپی برداری با نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است