میکروب

در جدیدترین پژوهش های که در خصوص میکروب ها صورت گرفته است، ثابت شده است که میکروب ها می توانند باعث ایجاد بیماری های غیر عفونی مختلفی مانند: بیماری های اعصاب و روان، بیماری های قلبی و عروقی و دیابت شوند. در این مقاله از دکتر سلام به نقش میکروب ها در بروز بیماری های غیر عفونی پرداخته ایم. با ما همراه شوید.

دبیر اجرایی هجدهمین کنگره بین‌المللی میکروب شناسی گفت: میکروب‌ها می‌توانند در بروز بیماری‌های غیر عفونی مختلفی تاثیر گذار باشند و امروزه ثابت شده این نوع میکروب‌ها تاثیر زیادی در بروز بیماری‌های اعصاب و روان، قلبی و عروقی، چاقی، دیابت و بیماری‌های متابولیک دارد.

دکتر داوود دربان ساروخلیل در مراسم افتتاحیه هجدهمین کنگره بین المللی میکروب شناسی ایران افزود:مقاومت‌های میکروبی به دارو، میکروب شناسی دامپزشکی، میکروب شناسی مواد غذایی، عفونت‌های بیمارستانی، واکسن‌های میکروبی، میکروبیوم، انکولوژی و اخلاق در پژوهش از جمله محورهای مورد بحث در این کنگره است.

وی گفت: با توجه به تقاضای فراوان محققان جوان و توصیه استادان و اعضای هیات علمی دانشگاه ها، پذیرش مقالات به عنوان سخنرانی امسال نسبت به دوره‌های قبل، افزایش چندین برابری دارد و امسال بیش از ۱۳۰۰ مقاله به دبیرخانه کنگره ارسال شده که از این تعداد ۱۷۰ مقاله به صورت سخنرانی و نزدیک به هزار مقاله به صورت پوستر پذیرفته شده است.

دبیر اجرایی هجدهمین کنگره بین المللی میکروب شناسی با بیان اینکه ۱۰ برابر سلول‌های بدن، میکروب در بدن انسان وجود دارد، افزود: با توجه به مطالعات اخیر در دنیا نشان داده شده است که وجود و فعالیت میکروب‌ها در دهان نیز می‌تواند در زایمان زودرس، بیماری قلبی و عروقی و حتی در بروز آلزایمر موثر باشد.

وی گفت: موضوعات و دستاوردهای روز دنیا همانند میکروبیوتا و بیماری‌های غیرعفونی، سلول‌های بنیادی و درمان بیماری‌های عفونی، راهبردهای نوین در مدیریت آزمایشگاه، مدیریت مقاومت‌های باکتریایی، بیماریهای عفونی نوپدید و بازپدید، متابولیت‌های میکروبی و آنتی بیوتیک‌ها با منشاء گیاهی در قالب پانل‌های مختلف با حضور استادان مجرب داخلی و خارجی در این کنگره مطرح خواهد شد.

هجدهمین کنگره بین المللی میکروب شناسی ایران تا ۹ شهریور در دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران در حال برگزاری است.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما