اعتیاد یک بلای خانمان سوز است؛ یک گفته معروف وجود دارد که می گویند: یک معتاد می تواند جامعه ای را به تباهی بکشاند. مواد مخدر به دلیل تحریک اعصاب انسان و اثر گذاری منفی بر این عضو باعث جایگزینی ماده مخدر به جای انتقال دهنده عصبی و در نتیجه اعتیاد فرد به ماده مخدر خواهد شد. اما به تازگی محققان موفق به کشف واکسن جدیدی برای مقابله با اعتیاد شده اند. با دکتر سلام همراه باشید.

مواد مخدر

دانشمندان واکسن جدیدی درست کرده‌اند که می‌تواند مغز را در برابر هروئین و مواد مخدر ایمن نگه دارد. مصرف بیش از حد مواد مخدر در سال 20166 منجر به مرگ 60 هزار نفر، فقط در آمریکا، شده است. واکسن جدید باعث ایجاد ایمنی در مغز در برابر مواد شمیایی تغییردهنده ذهن می‌شود که این امر می‌تواند پایانی برای بحران مواد مخدر باشد.

محققان آمریکایی در حال توسعه یک واکسن ترکیبی هستند که محافظت در برابر اثرات هروئین و فنتانیلل را فراهم می‌کند. دانشمندان امیدوارند این واکسن روزی بتواند از اعتیاد و اوردوز مرگبار جلوگیری کند.
این یافته‌ها، آخرین تحولات در یک روش طولانی تحقیق و بررسی برای درمان اعتیاد است که ازز واکسیناسیون به عنوان رویکردی موثر در خنثی کردن اثرات مواد مخدر استفاده می‌شود.
با وجود این که قدمت چنین تحقیقاتی به دهه 1970 بازمی‌گردد اما دانشمندان می‌گویند افزایش اخیرر مصرف مواد مخدر بدین معناست که واکسیناسیون برای مقابله با قدرت آن مهم‌تر از همیشه است.

کیم جاندا، شیمیدان از موسسه تحقیقاتی اسکرپس در کالیفرنیا، در این باره گفت: «نیاز فوری به پیداا کردن داروهای موثر برای درمان اختلالات مصرف مواد مخدر وجود دارد. مصرف‌کنندگان مواد به سمت اپیوئید و نمونه‌های قوی‌تر این مواد می‌روند که صد برابر قوی‌تر از هروئین است».
یکی از دشواری‌های توسعه یک واکسن برای مقابله با چنین مواد مخدری این است که اپیوئید ازز مولکلو‌ل‌های کوچکی ساخته شده که سیستم ایمنی قادر به تشخیص آنها نیست بنابراین هیچ‌کاری برای مقابله با آنها نمی‌کند.
تیم تحقیقاتی جاندا برای تقویت کردن واکنش دفاعی بدن، مولکول‌های کوچکی به نام «هاپنز» ساخته‌اندد که مشابه مولکول‌های اپیوئید است ولی پروتئین متصل به آن، با نام «اپیتوپ»، به عنوان محل اتصال برای آنتی‌بادی‌های تولید شده توسط سیستم ایمنی بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد.
سیستم ایمنی بدن با تزریق یک سری واکسن تمرین داده می‌شود و یاد می‌گیرد که ساختارهایی مولکولی که شبیه اپیوئید هستند را شناسایی کند. پس از شناسایی آنتی‌بادی‌هایی را رها می‌کند که به مواد مخدر متصل شده و به مدت هشت ماه مانع عبور آنها از سد خونی مغز می‌شود.

منبع: آنا