کارشناسان CDC توصیه می کنند که سالی یک بار در واکسیناسیون آنفلوآنزا شرکت کنید؛ چرا؟ واکسن هر ساله، بر اساس سه یا چهار نوع از ویروس آنفلوآنزا است که انتظار می رود در آن فصل همه گیر شود. واکسن های آنفلوآنزا به آسانی در فروشگاه ها، داروخانه ها، مدارس و کلیساها و نیزدر مطب پزشکان همیشه در دسترس است وشما می توانید در هر زمان در طول فصل آنفلوآنزا، آن رادریافت کنید.

1- واکسن کزاز؛ فقط برای بچه ها نیست.

باکتری هایی که موجب بیماری کزاز می شوند، از طریق زخم و یا برش نیز وارد بدن می شوند. کزاز می تواند منجر به اسپاسم عضلانی شدید یا سفتی قفسه سینه و ناتوانی در بازکردن دهان یا بلع شود. یک بار واکسن سه گانه (دیفتری، کزاز، سیاه سرفه) و یک بار (کزاز، دیفتری) هر ده سال یکبار لازم است تا از آن جلوگیری شود.

2- از آبله مرغان فاصله بگیرید

اگر تا بحال آبله مرغان نگرفته اید، شانس خود را زیاد نکنید. هنوز هم می توانید از کسی که آن را داشته است، بگیرید. بزرگسالان مبتلا به آبله مرغان، خطر بیشتری برای عوارض، بستری شدن و حتی مرگ دارند. به عنوان مثال، پنومونی واریسلا، در زنان باردار ممکن است شدیدتر باشد و چنانچه درمان نشود، تقریبا نیمی از زنان باردار مبتلا را دچار مرگ می کند.

از آنجا که آبله مرغان شما را در معرض خطر قرار می دهد، واکسن آبله مرغان برخی محافظت ها را در برابر بیماری به شما می بخشد. همچنین خطر ابتلا به عفونت را در جامعه کاهش می دهد. به ویژه در افرادی که حساس هستند اما نمی توانند واکسینه شوند، مثل زنان باردار، دو دوز واکسن به مدت 8-4 هفته به افراد 13 سال به بالا باید تزریق شود.

3- واکسن شینگلر: بعد از 60 سال مهم است

ویروس هایی که در بچگی به شما آبله مرغان داده اند، دوباره در زمان بزرگسالی شما را مبتلا به تبخال و یا شینگلر می کنند. اغلب پس از سن 60 سالگی شایع است و باعث بثورات دردناک و زرد رنگ می شود که ممکن است به چشم شما آسیب برساند و باعث درد طولانی مدتی می شود که به نام Post Herpetic Neuralgia نامیده می شود .اگر این بثورات را در خود مشاهده کردید، شما نیز می توانید با ویروس آبله مرغان، دیگران را آلوده کنید. اگر 60 سال و یا بالاتر دارید، یک دوز واکسن برای جلوگیری از این بیماری پیشنهاد می شود.

4- در برابر مننژیت از خود محافظت کنید.

جوانان بزرگسالی که در سربازخانه های نظامی یا خوابگاه های کالج ها زندگی می کنند، همچنین مسافران عازم مناطق خاص و برخی افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف، از جمله افرادی هستند که باید در برابر مننگوکوک که یکی از علل مننژیت باکتریایی است، واکسینه شوند. هر ساله در امریکا از هر 10 نفری که مننگوکوک را تجربه می کنند، یک نفر در اثر آن می میرد. سایرین نیز آسیب مغزی و یا کم شنوایی را تجربه می کنند. در این باره با پزشک خود صحبت کنید.

5- با هپاتیت فریب نخورید

شما ممکن است بدون اینکه بدانید، یکی از ویروس های هپاتیت را دریافت کنید. عوامل خطر انتقال ویروس هپاتیت A عبارتند از: مصرف مواد غذایی آلوده یا آب. یک فرد آلوده نیز میتواند بعد از رفتن به دستشویی و شستن دست هایش، آن را گسترش دهد. هپاتیت  B با تماس با خون یا مایعات بدن فرد آلوده گسترش یابد. سوزن های مشترک با فرد آلوده در هنگام تزریق مواد مخدر نیز می تواند آن را انتقال دهد. هپاتیت، بخصوص هپاتیت B می تواند منجر به آسیب جدی کبد و حتی مرگ شود. از پزشک خود در باره واکسیناسیون هپاتیت A و B سوال کنید.

6- واکسیناسیون برای سفرهای خارجی

واکسن سفر ایده خوبی نیست؛ چون بعضی از آنها ملزم به ورود به کشوری خاص است. واکسیناسیون خود را بطور معمول انجام دهید. CDC توصیه میکند واکسیناسیون های دیگر، بسته به نیاز سفر شماست. 6-4 هفته قبل از سفر، برای آن برنامه ریزی کنید. حتی اگر سفر شما زودتر از 4 هفته بود، باز هم باید پزشک خود را ملاقات کنید؛ چون هنوز ممکن است بهره ای از داروها یا واکسیناسیون ببرید. پزشک میتواند به شما بگوید کدام واکسن کمک می کند تا در سفر و بعد از آن سالم بمانید.

7- پنوموکوک

واکسن بالغین پنومونی تقریبا در برابر همه باکتری های پنوموکوک که می تواند باعث ایجاد پنومونی، مننژیت و عفونت خون شود، از شما محافظت میکند. پنومونی عضلانی پنوموکوک می تواند شدید و مرگبار بوده و هر ساله 50000 امریکایی بزرگسال راکشته است. همچنین باعث ابتلا به مننژیت باکتریایی می شود. پیشنهاد می شود که اگر بالای 65 سال دارید، و اگر دچار اسم بوده یا سیگار می کشید، یا بیماری مزمن داشته و بالاخره اگر دارای سیستم ایمنی ضعیفی هستید، این واکسیناسیون را انجام دهید. از طرف دیگر اگر بالای 50 سال بوده و در منطقه ای زندگی میکنید که ریسک ابتلا در آن بالاست، پزشک پیشنهاد واکسیناسیون را به شما خواهدداد.

8- سرخک، اوریون، سرخچه MMR (سه واکسن در یک واکسن)

سه بیماری بزرگ دوران بچگی یعنی سرخک، اوریون و سرخجه میتوانند زمانی که بزرگسال هستید، بدتر باشند. یک واکسن میتواند از شما در برابر هر سه این بیماری ها محافظت کند.اکثر بزرگسالان امریکایی یا مبتلا به سرخک بوده و یا برعلیه آن واکسینه شده اند. اگر آن را نگرفته اید، هنوز در معرض عفونت شدید ویروس هستید، حتی بدتر. شما ممکن است در معرض خطر شرایط جدی تری مثل پنومونیا و انسفالیت باشید.

9- اوریون و عوارض آن

واکسن ضد اوریون نیز در همان واکسن سه گانه MMR هست. اوریون مسری است و به وسیله تورمغدد بزاقی مشخص میشود. در بزرگسالان، اوریون اغلب میتواند عوارضی مثل مننژیت، تورم دردناکبیضه ها و تخمدانها داشته باشد. هر فرد 61 سال به بالا باید واکسن سه گانه MMR را دریافت کند؛ مگر اینکه شواهدی از آلودگی قبلی خود توسط این بیماریها و یا علل پزشکی برای عدم دریافت واکسنداشته باشد.

10- در مورد سرخجه ریسک نکنید

واکسن سرخجه نیز در همان واکسن سه گانه MMR هست. سرخجه از طریق هوا منتشر می شود وبخصوص برای زنان باردار خطری جدی است. این بیماری می تواند باعث سقط جنین، زایمان زودرس و سندرم سرخجه مادرزادی شود (یک گروه از نقص های شدید زایمانی).

اکثر زنان از سن تولید مثل باید برای MMR واکسینه شوند. اگر شما واکسینه نشده اید، اما فکر می کنید میخواهید باردار شوید، قبل از بارداری تا 4 هفته پس از واکسیناسیون برای بارداری صبر کنید. اگر باردار هستید ولی برای سرخجه واکسن نزده اید، آن را به بعد از تولد موکول کنید.


در این باره بیشتر بخوانید: واکسن های ضروری برای کودکان و دلیل اهمیت آنها


ترجمه, تنظیم و گردآوری: دکتر سلام

هرگونه کپی برداری باذکر نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است