تستوسترون پایین از راه های زیادی می تواند بر مردان اثر بگذارد؛ از مغز آنها گرفته تا عضلات آنها. زمانی که سطوح تستوسترون پایین باشد، مشکلات مردانه می تواند از عملکرد جنسی پایین تا مشکلات خواب، تکرر ادرار و نوسانات خلقی و حتی افسردگی باشد. این نشانه ها به نام «آندروپوز» شناخته می شوند؛ وضعیتی که گاهی به نام یائسگی مردانه معروف است. خوشبختانه بیشتر علائم تستوسترون پایین، قابل درمان است. در این مقاله راه های کمک آمده است:

1- خستگی و کاهش انرژی

خستگی یکی از شایع ترین نشانه های تستوسترون پایین در مردان است. دکتر گریگوری لو اورولوژیست از مرکز پزشکی وکسنر دانشگاه ایالتی اوهایو در کلمبیا میگوید: “آزمایش برای تستوسترون پایین و ارزیابی برای درمان آن به وسیله مکمل های تستوسترون، اولین گام است. این نیز ایده خوبی است که یک برنامه منظم برای خواب داشته و هر روز صبح ورزش کنید. فعالیت فیزیکی در اول روز، کمک میکند تا انرژی شما برای تمام روز بالا برود”.

2- مشکلات خواب

داشتن یک الگوی خواب خوب مهم است؛ که به معنی این است که هر شب در زمان معین به خواب رفته و صبح روز بعد در زمان معین از خواب بیدار شویم و ساعات خواب کافی داشته باشیم. بر طبق بنیاد ملی خواب، بزرگسالان باید هر شب بین 9-7 ساعت خواب را مد نظر داشته باشند. اختلالات خواب مرتبط با تستوسترون پایین در مردان میتواند قابل توجه باشد. شما ممکن است نیاز به یک متخصص خواب داشته باشید. دکتر دیویس مدیر مرکز تستوسترون پایین در ایندیانا پولیس میگوید: با پزشک خود در مورد ملاقات با یک متخصص برای تعیین اینکه آیا ناتوانی در خواب، مربوط به آپنه خواب است مشورت کنید؛خوشبختانه این مورد در طی درمان تستوسترون پایین نیز درمان می شود.

3- عملکرد جنسی پایین

کمبود میل جنسی احتمالا شایعترین علامت مربوط به تستوسترون پایین در مردان است. دکتر دیویس توصیه میکند: اگر شریک زندگی خود را دوست دارید، باید راهکار شما دو برابر باشد. ارتباطات باز و صادقانه داشته باشید تا شریک زندگی شما احساس دلسردی نکند. با پزشک خود نیز در مورد مکمل تستوسترون برای درمان کاهش تستوسترون از نظر پزشکی و عوارض آن کاملا صحبت کنید. دکتر دیویس میگوید: درمان جایگزینی تستوسترون دارای مزایا و معایبی است و باید برای بهبود میل جنسی مورد ارزیابی قرار گیرد.

4- اختلال نعوظ

اختلال نعوظ (ED)، همراه با عملکرد جنسی پایین میتواند منجر به کاهش تستوسترون در مردان شود. برای مردان مبتلا به ED که با تستوسترون پایین نیز مرتبط است، ممکن است داروهای این اختلال با درمان تستوسترون همراه باشد تا موثر واقع شود. مکمل تستوسترون میتواند باعث شود تا مردان حتی اگر قبلا به این دارو ها پاسخی نمی دادند، به داروهای رایج ED واکنش نشان دهند.

5- نوسانات خلقی

برای برخی مردان، درمان پزشکی برای تستوسترون پایین ممکن است برای پاسخ دادن به نوسانات خلقی نیز کافی باشد. دکتر دیویس میگوید: این مهم است که تغییرات خلقی را مورد به مورد با یک متخصص بررسی کنیم. وی شرح می دهد: اگر علائم خلقی خفیف باشد، جایگزینی تستوسترون به تنهایی ممکن است تاثیر مثبت و متعادل داشته باشد؛ اما این نیز مهم است که تعیین شدت نوسانات خلقی و ارزیابی این که آیا مشاوره روانشناختی یا مدیریت و کنترل روانپزشکی با دارو نیز مناسب است را، در نظر بگیریم.

6- عدم تمرکز

از دست دادن تیزهوشی و شناخت روانی، یکی دیگر از نشانه های تستوسترون پایین است که می تواند به عنوان بخشی از آندروپوز به حساب آید. به همراه درمان تستوسترون پایین، به چالش کشیدن مغز، یک استراتژی و راهکار کلیدی است . دکتر لو میگوید: از مصرف زیاد کافئین و محصولات مرتبط با آن خودداری کنید و درعوض به دنبال راههایی برای شارژ دوباره خود باشید؛ این راهها با ورزش نرمش یا یک چرت کوتاه در وسط روز قابل دسترسی است. این راهکارها میتواند به شما در جلوگیری از کمبود تمرکز یا افت در اواسط روز کمک کند.

7- از دست دادن توده استخوانی و قدرت عضلانی

دکتر لو میگوید: همراه با درمان پزشکی برای تستوسترون پایین، کاهش وزن برای کاهش توده استخوانها و قدرت عضلانی می تواند با تناسب جبران شود. وی می افزاید: تمرینات قدرتی به حفظ قدرت استخوان و عضلات کمک میکند. تمرینات وزن بدن یک راه عالی برای ساختن قدرت است. شما میتوانید از وزنه های آزاد یا دستگاه های کاهش وزن استفاده کنید. اگر تازه کار هستید، در نظر داشته باشید که یک مربی شخصی برای توسعه برنامه های خود در خانه و یا باشگاه انتخاب کنید.

8- تکرر ادرار

دکتر دیویس میگوید: ادرار مکرر یک علامت از تستوسترون پایین است که باید از آن مراقبت کرد. در برخی از مردان، ممکن است مربوط به درمان جایگزینی تستوسترون باشد؛ بخصوص در مردان مسن که به این علت، پروستات نیز بزرگ شده و خود دلیلی برای تکرر ادرار است. وی می افزاید: بررسی سلامت پروستات، با استفاده از آزمونهای آنتی ژن پروستات PSA و بررسی پروستات و نظارت بر تغییرات جریان ادرار مهم است. مردان با تستوسترون جایگزین، معمولا بهبودی الگوهای ادراری را نشان می دهند؛ از جمله کاهش ادرار شبانه.

9- کاهش موهای بدن

یک علامت فیزیکی که اغلب با کاهش تستوسترون مشاهده می شود، کاهش رشد مو در بدن است. از آنجا که تستوسترون باعث رشد مو می شود، قابل درک است که مردان مبتلا به کاهش تستوسترون چرا ریزش و کاهش مو را تجربه می کنند. بطور معمول درمان جایگزین تستوسترون باعث افزایش رشد مو می شود. اگر تستوسترون پایین باشد، معمولا مقصر اصلی تستوسترون شناخته می شود.


در این باره بیشتر بخوانید: آندروپوز در مردان – علائم و درمان


برگردان: سیما آزاد فلاح

هرگونه کپی برداری باذکر نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است