مضرات و معایب مصرف دارو های روان گردان بر هیچکس پوشیده نیست. این گونه دارو ها با تاثیر بر عملکرد دستگاه عصبی موجب می شوند تا انتقال دهنده های عصبی بدن از حالت طبیعی خارج شده و این عوامل جایگزین آنها شوند؛ همین امر مسبب ایجاد اعتیاد به این نوع دارو ها و عواقب خطرناک آن می شود. در ادامه با دکتر سلام همراه باشید.

محققان علوم پزشکی می گویند مصرف داروهای محرک مغز در دوران جوانی،‌ خطر بروز خون ریزی و سکته های مغزی را در دوران میان سالی افزایش می دهد.

دانشمندان می گویند جوانانی که داروهای متامفتامین با نام هایی همچون شیشه،‌ یخ،‌ یا دیگر نام ها مصرف می کنند در واقع خود را در خطر شدید خون ریزی های مغزی و سکته های مغزی در آینده قرار می دهند. پیشتر ارتباط مصرف این داروها با صدمات عروق مغزی، بالا رفتن فشار خون و ضربانات نامنظم قلبی مشخص شده بود.

به گزارش رویترز، سکته مغزی در کل دنیا دومین علت مرگ بشر است و اولین علت از کارافتادگی، اما در کشورهای پیشرفته در حال حاضر سومین علت مرگ است که با پیر شدن جوامع در آینده نه چندان دور در آن کشورها نیز دومین علت مرگ خواهد شد.

سکته مغزی یعنی بسته شدن یا پاره شدن یک شریان مغزی که به دنبال آن اختلال در گردش خون آن ناحیه از مغز ایجاد شده و موجب بروز علائمی مثل فلج نیمه بدن، اختلال تکلم و اختلال در راه رفتن می شود. سکته مغزی، زمانی اتفاق می افتد که رگی خونی در مغز مسدود یا منفجر شود. به طور متوسط 10 تا 15 درصد افرادی که به سکته های مغزی مبتلا می شوند در اثر این بیماری جان خود را از دست می دهند و 60 تا 70 درصد بیماران با درمان مناسب می توانند زندگی مستقل داشته باشند.

یکی از علل متداول سکته مغزی ضخیم و سخت شدن دیواره رگ های خونی است. پلاکت های ساخته شده از چربی، کلسیم، کلسترول و … انعطاف رگ های خونی را از میان می برند. لخته خون ممکن است سبب مسدود شدن رگ خونی غیر قابل انعطاف و بروز سکته مغزی ایسکمیک شود.

عامل اصلی سکته مغزی هموراژیک در اکثر موارد، درمان نشدن فشار خون بالا است که سبب انفجار رگ خونی ضعیف می شود. معمولاً این افراد علایم خبرکننده ای مانند سردرد و تشنج دارند که منجر به پاره شدن رگ های مغزی می شود.
یکی دیگر از دلایل بروز سکته های مغزی حرکت لخته خون از قلب یا عروق گردن است که وارد مغز می شود مبتلایان به رماتیسم قلبی یاا بیماران قلبی که ریتم قلبشان دچار مشکل است و کسانی که دچار سکته های قلبی شده اند یا مشکل دریچه ای دارند مستعد ابتلا به سکته های مغزی هستند.

منبع: iribnews