کف-پا

درباره خارپاشنه چه میزان اطلاع دارید ،از علائم ان اختلال در راه رفتن و درد شدید کف پا می باشد،یکی از دلایل بروز این بیماری ،وزن بالای بیمارو فشارزیاد روی کف پاها ست.

یک متخصص ارتوپدی گفت: “خار پاشنه” در زنان بیشتر از مردان مشاهده می‌شود.

محمدحسین دهقانی با بیان اینکه وجود یک زایده استخوانی در پاشنه پا که منجر به اختلال در راه رفتن شود را خار پاشنه می‌گویند، اظهار کرد: خارپاشنه موجب می‌شود فرد هنگام راه رفتن درد فراوانی را در پاشنه پا احساس ‌کند.

وی با بیان اینکه علت بیماری خار پاشنه نامعلوم است اما وارد شدن فشار بیش از حد به پاشنه پا یکی از دلایل بروز بیماری است، افزود: التهاب و استخوانی شدن رباط‌های کف پا به علت فشار بیش از حد به پاشنه به دلیل چاقی و اضافه وزن از دیگر دلایل این بیماری است.

این متخصص ارتوپدی با اشاره به اینکه افراد بالای 40 سال بیشتر در معرض خارپاشنه هستند، تصریح کرد: بسیاری از افراد حتی آن‌هایی که هیچ علائمی ندارند در سنین بالای 40 سال به خار پاشنه مبتلا می‌شوند.

خارپاشنه نگران کننده نیست

دهقانی با بیان اینکه وزن زیاد، افزایش ناگهانی وزن و افزایش سن از جمله عوامل زمینه ساز ابتلا به این بیماری است، اضافه کرد: زنان بیشتر در معرض خارپاشنه قرار می‌گیرند و این بیماری در زنان بیشتر از مردان مشاهده می شود.

وی ادامه داد: مهم‌ترین علامت خارپاشنه وجود درد صبحگاهی در پا است این بیماران بعد از استراحت در طول شب هنگام راه رفتن در چند قدم اول درد بسیاری را در پاشنه پا احساس می‌کنند.

این متخصص ارتوپدی به روش‌های درمانی خارپاشنه اشاره کرد و گفت: روش‌های غیر جراحی برای درمان خارپاشنه مناسب‌تر است و می‌توان با تزریق کورتن در پا، انجام نرمش‌های کششی برای کف پا و پوشیدن کفشی که حداقل دو یا سه سانت پاشنه دارد، خارپاشنه را درمان کرد و یا درد ناشی از آن را کاهش داد.

دهقانی گفت: کمتر از پنج درصد بیماران به حراجی نیازمند دارند و تنها در صورتی که خارپاشنه مزمن شود و درد آن عود کند جراحی انجام می‌شود که این مورد به ندرت اتفاق می‌افتد.

وی با اشاره به اینکه خارپاشنه بیماری شایعی است اما نگران کننده نیست، تصریح کرد: خارپاشنه در اغلب موارد درمان پذیر است و با مراجعه زود هنگام به متخصص و تزریق کورتن به راحتی قابل درمان است.