نکات مهم در مورد سنکوپ یا بیهوشی ناگهانی

غش یا سنکوپ با چه عواملی در بدن پدید می آیند؟ گفته می شود بانوان بیشتر از آقایان غش میکنند. برخی افراد غش را با صرع اشتباه میگیرند. برای پیشگیری و مقابله با بیهوشی ناگهانی باید برخی اصول مهم را رعایت کنید. ضعف بدنی و امراض قلبی و عروقی مهمترین عوامل بروز غش در مبتلایان به شمار می روند.

یک متخصص قلب و عروق سنکوپ یا غش را یکی از علائم شایع بیماری‌های قلبی دانست و گفت: سنکوپ به حالتی گفته می‌شود که طی آن فرد سطح هوشیاری خود را برای لحظاتی از دست می‌دهد که البته این علامت گذرا است و فرد سریعا سطح هوشیاری خود را به دست می‌آورد.

دکتر مهرداد میرمعصومی در‌ آستانه برگزاری نوزدهمین کنگره تازه‌های قلب و عروق، این متخصص قلب و عروق افزود: زمانی که خون به مغز نرسد، فرد دچار غش یا سنکوپ می‌شود که در اکثر موارد علت آن خوش خیم است و خطری بیمار را تهدید نمی‌کند اما باید به آن توجه کرد زیرا می‌تواند اولین علامت یک بیماری قلبی باشد.

وی یادآور شد: با توجه به اینکه غش یا سنکوپ با علامت از دست رفتن سطح هوشیاری همراه است مردم برای درمان به متخصص مغز و اعصاب مراجعه می‌کنند در صورتی که در بیش از 90 درصد موارد علل این عارضه به سیستم عصبی ارتباطی ندارد.

فوق تخصص آریتمی قلبی تصریح کرد: عموما افرادی که دچار غش می‌شوند، باید از نظر سلامت قلبی مورد بررسی قرار گیرند زیرا علت عمده این عارضه مربوط به قلب است و تاخیر در تشخیص آن موجب مرگ بیمار می‌شود.

نکات مهم در مورد سنکوپ یا بیهوشی ناگهانی

عضو انجمن آترواسکلروز ایران با بیان اینکه بروز غش علل مختلفی دارد، خاطرنشان کرد: انجام کارهای سنگین از جمله شایع ترین عالت غش است که فرد ضمن غش دچار تهوع، کاهش دمای بدن و بیهوشی می‌شود اما گاهی برخی افراد ممکن است دچار این علائم نشوند.

میرمعصومی با بیان اینکه برخی افراد غش یا سنکوپ را با صرع به خوبی تشخیص نمی‌دهند، یادآور شد: تمام افراد در طول زندگی خود یکبار غش یا سنکوپ را تجربه‌ کرده‌اند به طوری که نیمی از افرادی که به اورژانس مراجعه می‌کنند، دچار این اختلال شده‌اند.

وی با بیان اینکه غش در زنان نسبت به مردان شایع‌تر است، گفت: به طور کلی غش در افراد 10 تا 20 ساله و بالای 60 سال شایع‌تر است که این اختلال علاوه بر علت زمینه‌ای احتمال بروز حوادثی مانند زمین خوردن را نیز به همراه دارد.

به گزارش ایرنا از انجمن آترواسکلروز ایران، نوزدهمین کنگره بین المللی تازه های قلب و عروق را به همت انجمن آترواسکلروز ایران در روزهای 21 تا 24 شهریور ماه جاری در سالن همایش های بین المللی برج میلاد برگزارمی شود..

منبع:آفتاب‌‌نیوز