به گزارش مجله پزشکی دکتر سلام;

در مراسم تشیع پیکر دانشجو امیر کیخسروی، اساتید، دانشجویان و مسئولین دانشگاهی، دکتر حسینی مدیر روابط عمومی وزارت و نماینده وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی و خانواده آن مرحوم حضور داشتند.

برگزاری مراسم تشیع پیکر دانشجو امیر کیخسروی

دکتر احسان کیخسروی در این مراسم ضمن قدردانی از مسئولان دانشگاه از دانشجویان همگروه این دانشجوی مرحوم خواست یاد و راه وی را ادامه دهند.

در ادامه دکتر فرهودی استاد پیشکسوت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در مراسم تشیع امیر کیخسروی ضمن ابراز همدردی با خانواده مرحوم برای این دانشجوی فداکار همنشینی با شهدا انقلاب و هشت سال دفاع مقدس را از خداوند متعال خواستار شد .

متن سخنرانی دکتر فرهودی به شرح ذیل است :

بسم الله الرحم الرحیم

يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا اسْتَعينُوا بِالصَّبْرِ وَ الصَّلاةِ إِنَّ اللَّهَ مَعَ الصَّابِرينَ153و لَنَبْلُوَنَّکُمْ بِشَيْ‏ءٍ مِنَ الْخَوْفِ وَ الْجُوعِ وَ نَقْصٍ مِنَ الْأَمْوالِ وَ الْأَنْفُسِ وَ الثَّمَراتِ وَ بَشِّرِ الصَّابِرينَ

ای کسانی که ایمان آورده اید از صبر و نماز کمک بجویید ، که همانا خداوند با صابران است حتما شما را به اندکی از ترس و گرسنگی و کاهشی از مال ها و جان ها و محصولات ( درختان ، یا ثمرات زندگی از زن و فرزند ) آزمایش خواهیم نمود و شکیبایان را مژده ده. سوره بقره ( آیه 153 و 155)

برادر جوان و فداکارمان ، دکتر امیر کیخسروی انترن پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد وقتی خبر بیماری چند روزه و درگذشت ناگهانیت را شنیدیم همه سخت متاثر و گریان شدیم و آه و فغان از دل برکشیدیم و اینکه چرا این شاخه پر ثمر آینده برای حیات جامعه به این زودی شکسته شد، و این گل معطر پر پر گردید.

برگزاری مراسم تشیع پیکر دانشجو امیر کیخسروی - تصویر دو

اما وقتی خبر دار شدیم برای نجات جان بیماری، از بیماری او بیمار شدی با قهرمانی مواجه شدیم ،به مقام فرزند رشید ملت و اجر شهدا با خود حمل کردند رسیده است که باید در برابر ایثارگری او سر فرود آورد و به خانواده او نیز که چنین فرزند رشیدی برای نگهبانی جامعه اسلامی را به سهم خود پرورش داده اند درود فرستاد و علاوه بر تسلیت تبریک نیز گفت در این زمینه قائد عظیم الشان و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران امام خمینی (ره)به یادم آمد که در مورد نوجوانی ( حسین فهمیده ) که در جریان جنگ تحمیلی برای پیشگیری از هجوم دشمن بعثی خود را به زیر تانک دشمن انداخت و با نارنجک تانک را منفجر و خود نیز به شهادت رسید به مضمون چنین فرمودند : رهبر ما آن طفل 13 ساله ای است که چنین اقدام شجاعانه و ایثارگرانه را انجام داد دشمن را از پیشروی بازداشت و خود نیز به شهادت رسید

آری برادر، تو به خوبی می دانستی رشته پزشکی که نجات بخش حیات انسانهاست و به قول قرآن مجید : هر کسی که در نجات جانی بکوشد مانند این است که در نجات جان همه انسانها کوشیده است علاوه بر مسئولیتهای علمی با ایثارگریها و فداکاریهایی هم همراه است که با وجود رعایت اصول بهداشتی در مواجهه با بیمارن مخصوصا بدحال که گاه به بیماری و مرگ خود پزشک در اثر ابتلا به همان بیماری بیماران می انجامد اما هیچ پزشکی از ایثارگری برای نجات جان بیمار نباید شانه خالی کند، و  شانه خالی نمی کند و این آن ارزش و تقدس والایی است که به این رشته داده است.

و گواه عینی و عملی ایثارگری این قشر در حیات جامعه در این مقطع زمانی را خداوند به آن برادر گرانقدر به عنوان سنبل و نمونه اعطا فرموده است.

اما اجل مسمی الهی را نمی توان پیشگیری نمود و این خواست الهی بود که تو برادر به عنوان سنبل و نمونه ایثارگری پزشکی به سهم خود در این مقطع زمانی باشید.

همچنین حضرت امام خمینی (ره) فرموده بودند که شغل پزشکی اگر به وظایف شرعی اش نیز عمل شود عبادتی است بر فراز عبادتهای درجه اول که این افتخار ، افتخار عبادت الهی شامل آن برادر نیز گردید .

درود ملائکه الله به روح پاک و ایثارگرت و اجرا شهدای انقلاب نثار تو نیز باشد و این افتخار بزرگ نثار روحت باد.

من این ضایعه را از طرف خود و مسئولان دانشگاه و دانشجویان عزیز به خانواده فدارکارت و به برادر پرشکت آقای دکتر احسان کیخسروی تسلیت و تبریک عرض نموده و از خداوند متعال علو درجات و اجرا شهدا را برای تو برادر فداکار و صبر و اجر برای خانواده محترمت مسئلت دارم .

در ادامه این مراسم دکتر علمداران رئیس دانشکده پزشکی،نماینده دانشجویان به ایراد سخنرانی پرداختند.

گفتنی است : با مساعدت مسئولان دانشگاه پیکر این دانشجوی فداکار در جوار بارگاه ملکوتی حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) به خاک سپرده شد .

برگزاری مراسم تشیع پیکر دانشجو امیر کیخسروی - تصویر سوم

منبع: سایت دانشگاه علوم پزشکی مشهد