عده ای بر این باورند که سواد به معنای مدرک تحصیلی افراد است! اما این یک تعریف نادرست است؛ سواد یک واژه کلی است که موارد بسیاری را شامل می شود. یکی از مهم ترین انواع سواد، سواد عاطفی است که افراد بسیاری از آن بی بهره اند و همین امر تاثیرات مخرب بسیاری را بر روابط این افراد با همسر و اعضای خانواده شان داشته است. در ادامه با دکتر سلام همراه باشید.

در بسیاری از مواقع دیده شده که افراد وقتی دچار بی حوصلگی، غمگینی، ناراحتی و…. می‌شوند نمی‌توانند در رابطه با شرایط خود توضیح دهند و فقط می‌گویند حالمان بد است.
مهشید خداخواه گفت: در این شرایط اینکه این وضعیتت ناشی از خستگی، احساس خجالت، طرد شدن از جمع دوستان، حسادت، حس تنفر، احساس گناه، شرمندگی و یا حقارت است برای افراد مشخص نیست.

این روانشناس اجتماعی با اشاره به دلایل عدم تفکیک احساسات از سوی افراد اظهارکرد: افراد زمانی که نمی‌توانند میان احساس خود تفکیک قائل شوند، در اصطلاح روانشناسی دچار کوری عاطفی شده اند و قادر نیستند میان احساسات منفی خود تفاوت قائل شوند.

بی سوادی عاطفی چیست؟ + راه های درمان

خداخواه با اشاره به بی سوادی عاطفی برخی افراد خاطرنشان کرد: بعضی افراد دچار بی سوادی عاطفی بوده و نمی‌توانند برای بیان احساس درون خود، واژگان مناسب پیدا کنند.

وی تاکید کرد: باید به این موضوع توجه شود که آدم‌ها نیاز دارند بشنوند که شما دوستشان دارید، چرا امروز ناراحت هستید، چرا جواب تلفن‌ها را نمی‌دهید و … و در این شرایط است که بسیاری از مشکلات به آسانی حل می‌شوند.

منبع: میزان