یکی از شکستگی هایی که بسیار دیر و سخت جوش می خورد شکستگی مربوط به ناحیه لگن است که معمولا بهترین روش برای بهبود آن عمل جراحی لگن است،در این مقاله دکتر سلام شما را با روش های درمان شکستگی لگن آشنا می نماید.

علائم شکستگی ران و لگن

فردی که دچار شکستگی های لگن و ران می شود؛ در قسمت خارجی فوقانی لگن و نیز کشاله ی لگن و ران احساس درد می کند و بدون هیچ تلاشی برای خم کردن یا چرخاندن لگن ، به طور قابل ملاحظه ای احساس ناراحتی و درد می کند.

شکستگی ران پا موجب بروز درد بسیار شدید و توانفرسایی در ناحیه فوقانی پا می‌شود و احتمالاً بیمار با موارد زیر مواجه خواهد شد:

– ناتوانی در حرکت دادن پا یا ایستادن

– تورم ناحیه مفصل ران

– خونریزی زخم باز در گونه شکستگی باز و بیرون زدن استخوان از پوست

– تغییر شکل (بدشکلی) ناحیه استخوان ران

– هماتوم (تجمع موضعی خون که باعث تغییر رنگ می‌شود) یا کبوی شدید ناحیه شکستگی

– گرفتگی عضله ران

– کرختی، گزگز کردن ران یا پا

توجه: شکستگی استخوان ران می‌تواند مرگبار باشد. مرگ ناشی از شکستگی ران در اثر بروز عوارضی چون لخته‌های خون، ذات‌ الریه یا التهاب ریه یا عفونت رخ می‌دهد بنابراین باید سریعا برای ترمیم آن اقدام نمود و برای بهبود عملکرد از فیزیوتراپی برای درمان شکستگی استخوان ران پا استفاده کرد. علائم صدمه‌های مرگبار در شکستگی پا در ناحیه ران عبارت‌اند از:

– خونریزی شدید یا غیرقابل کنترل

– قطعه استخوان بیرون زده از پوست

– احساس گیجی یا بیهوش شدن بیمار

اقسام شکستگی مفصل ران و لگن

به‌طور کلی، سه نوع مختلف از شکستگی استخوان ران وجود دارد. نوع این شکستگی‌ها، بسته به منطقه‌ای از بخش بالایی استخوان ران که درگیر شده است، تعیین می‌شود.

1-شکستگی‌های گردن استخوان‌ ران

این دسته از شکستگی‌ها در گردن و سر استخوان ران رخ می‌دهند و معمولاً درون کپسول مفصلی قرار می‌گیرند. کپسول مفصلی بافت نرمی است که مایع روان‌کننده‌ و مایع تغذیه‌ی مفصل ران را در برمی‌گیرد.

2-شکستگی اینترتروکانتریک

این شکستگی بین گردن استخوان ران و برجستگی کوچکی که تروکانتر کوچک نامیده می‌شود، رخ می‌دهد.  تروکانتر کوچک نقطه‌ی اتصال یکی از عضلات اصلی ران است. شکستگی اینترتروکانتریک عمدتاً در ناحیه‌ی بین تروکانتر کوچک و تروکانتر بزرگ اتفاق می‌افتد.

3-شکستگی ساب‌تروکانتریک

این شکستگی در بخش پایینی تروکانتر کوچک، در محدوده‌ی بین تروکانتر کوچک و تقریباً دو ‌و ‌نیم اینچی زیر آن قرار می‌گیرد. در موارد وخیم‌تر، میزان شکستگی ممکن است از این نواحی فراتر رود. این مورد در هنگام جراحی ترمیمی مد نظر گرفته می‌شود.

تشخیص شکستگی مفصل لگن و ران

اولین گام برای درمان شکستگی استخوان لگن عکسبرداری از لگن می باشد. تشخیص شکستگی های لگن از طریق عکسبرداری (اشعه ایکس) از ناحیه لگن و استخوان لگن صورت می گیرد. در مواردی که بیمار زمین می خورد و از درد لگن شاکی می شود ، ممکن است شکستگی در انتهای فوقانی استخوان لگن اتفاق افتاده باشد و از طریق عکسبرداری قابل تشخیص نباشد. در چنین مواقعی عکسبرداری مغناطیسی یا ام آر آی  برای درمان شکستگی لگن پیشنهاد می شود. عکسبرداری ام آر آی شکستگی های پنهان را نشان می دهد . ام آر آی، میتواند شکستگی های لگن را که با عکسبرداری ساده مشخص نشده را تشخیص دهد.

درمان برای بهبود شکستگی ران و لگن

ترمیم داخلی به کمک پیچ: در این روش‌ پیچ‌هایی فلزی درون استخوان قرار داده می‌شوند تا بخش‌های شکسته‌ی استخوان را تا درمان کامل شکستگی کنار هم نگه‌دارد. گاهی این پیچ‌ها به صفحه‌ای فلزی که در امتداد استخوان ران قرار می‌گیرد، متصل می‌شوند.

جایگزینی بخشی از مفصل ران: در صورتیکه بخش انتهایی استخوان شکسته، جابه‌جا شده یا آسیب ببیند،ممکن است قسمت سر و گردن استخوان ران حذف و یک جایگزین فلزی (پروتز) به جای آن نصب کند.

تعویض کلی مفصل ران: در این روش بخش بالایی استخوان ران و بخش کاسه‌ای استخوان لگن خاصره با اندام‌هایی مصنوعی جایگزین خواهند شد. تعویض کلی مفصل ران حتی اگر آرتروز یا آسیب‌های پیشین عملکرد قبل از شکستگی این مفصل تحت تأثیر قرار داده باشند، باز هم گزینه‌ی مناسبی خواهد بود.

درمان با عمل جراحی

برای درمان شکستگی لگن با عمل جراحی ، بیهوشی می تواند به صورت بیهوشی عمومی از طریق لوله ی تنفسی یا از طریق ستون فقرات انجام شود. در شرایط نادر ، زمانی که برای ثابت نگه داشتن محل به تعداد کمی پیچ نیاز باشد ، بیهوشی موضعی ، با مواد آرام بخش قوی انجام می شود. به همه ی افراد حین عمل جراحی درمان شکستگی لگن و ران تا 24 ساعت بعد از آن آنتی بیوتیک می دهند.

قبل از عمل:

قبل از عمل درمان شکستگی لگن و ران، آزمایش خون مناسب ، عکسبرداری از قفسه سینه، ثبت ضربان قلب و نمونه ادرار از بیمار گرفته می شود . بیشتر افراد مسنی که برای درمان شکستگی لگن و ران، جراحی می شوند دارای عفونت دستگاه ادراری هستند که تشخیص داده نشده است و این عفونت، می تواند بعد از عمل به لگن منتقل شود. دکتر بر اساس اینکه کدام قسمت از لگن دچار شکستگی شده  و همچنین طبق میزان آشنایی با سیستم های مختلفی که برای سازماندهی جراحات در دسترس هستند ، بهترین راه درمان شکستگی لگن و ران را انتخاب میکند.

بعد از عمل:

بعد از عمل درمان شکستگی لگن و ران، ممکن است بیماران از بیمارستان مرخص شوند و به منزل بروند یا نیاز باشد در مرکز بازپروری، برای بازیابی و توانایی راه رفتن چند روزی را در بیمارستان بمانند.

توانبخشی بعد از عمل

بیماران می‌توانند با کمک یک فیزیوتراپ روز بعد از عمل جراحی از رختخواب خارج شوند، بر اساس نوع شکستگی و روش ترمیمی (روش تثبیت استخوان) که برای درمان بیمار استفاده شده است، میزان بار مجاز برای قرار گرفتن بروی پای آسیب‌ دیده را تعیین می‌کند. فیزیوتراپیست برای کمک در به دست آوردن مجدد قدرت و توانایی راه رفتن با بیمار کار خواهد کرد. این فرایند ممکن است تا سه ماه به طول بیانجامد.

هرگونه استفاده با درج نام مجله پزشکی دکتر سلام (لینک دهی مستقیم) مجاز می باشد.