طب سنتی یکی از کار آمد ترین انواع روش های درمانی است که با بکارگیری مواد طبیعی به برطرف کردن کسالات می پردازد. عوامل بسیاری وجود دارند که موجب آلوده شدن بدن و بروز انواع بیماری ها در انسان می شوند؛ اما شما می توانید با سم زدایی کردن بدنتان از بروز این اختلالات پیشگیری کنید. در ادامه به بررسی فواید سم زدایی بدن و روش های انجام این کار خواهیم پرداخت. با دکتر سلام همراه باشید.

از دیدگاه طب سنتی، پاکسازی و خروج مواد زائد بدن دو حالت اصلی دارد؛ در این مطلب بهه چند راهکار ساده برای «دفع مواد زائد» از بدن از دیدگاه طب سنتی اشاره شده است.

دفع گوارشی، ادرار، تعریق و دفع ترشحات مخاطی به ترتیب به پاکسازی گوارشی، خون و اعضاء کمک می‌کنند؛ اگر دفعی بیش از حد نیاز چون اسهال، تکرر زیاد ادرار و تعریق زیاد باشد یا برعکس کاهش دفع در یبوست‌ها و احتباس ادرار و عدم دفع عرق صورت گیرد، تعادل مواد بدن بهم می‌خورد و کسالت و بیماری رخ می‌دهد؛ در این صورت با انجام تدابیر تغذیه‌ای و ورزش زیر نظر طبیب می‌توان در درمان این کسالت‌ها گامی موثر برداشت.

تدابیر عمومی دفع مواد زائد از بدن

– افراد، برنامه منظم غذایی و در نتیجه ساعات هضم و جذب و دفع مشخصی داشته باشند.

-در صورت نیاز و احساس دفع به آن پاسخ داده و از تاخیر انداختن دفع گوارشی و ادراری پرهیز شود.

-در صورت تعریق, برای باز ماندن منافذ پوست به موقع عرق را بشویند.

-از مصرف مواد خشک و یبوست‌ زا مانند مواد کنسروی، شور و پر ادویه و پنیرهای کهنه پرهیز شود.

-در برنامه غذایی آش‌های سنتی(به جز آش رشته) را بگنجانند.

-ورزش فراموش نشود.

ماساژ کف پا و شکم، کمک زیادی به دفع می‌کند.

-از موقعیتهای استرس‌زا و خشم‌آور پرهیز شود.

در صورتیکه مواد زائد در بدن تجمع یابد و طبیعت بدن قادر به دفع آنها نباشد، با راهنمایی و تجویز طبیب می‌توان از روشهای درمانی پاکسازی استفاده کرد.

منبع: دولت بهار