چربی سوزی و کاهش وزن با چای سبز

اگر برای چربی سوزی بهتر به دنبال نوشیدنی میگردید پیشنهاد می کنیم چای سبز بنوشید. این دمنوش کمک زیادی به شما در افزایش متابولیسم و سوخت و ساز بدنتان خواهد کرد. متخصص تغذیه و رژیم درمانی در مورد چای سبز و تاثیرات آن بر لاغری و تناسب اندام صحبت های جالبی کرده است که در ادامه خواهیم خواند.


چای سبز می‌تواند با خطر تری گلیسیرید بیش از حد مقابله کند، زیرا دارای مقدار زیادی پلی فنول است و وظیفه پلی فنول‌ها این است که یک آنزیم خاص را در بدن فعال کنند.
مهدی شادنوش متخصص تغذیه و رژیم درمانی با اشاره به اینکه نوشیدن چای سبز، مزایای بسیاری برای سلامتی دارد، گفت: با تحقیقات صورت گرفته ثابت شده است که چای سبز می‌تواند به بدن کمک کند تا کالری و چربی بسوزاند؛ به همین دلیل است که این گیاه به عنوان یکی از اجزای تشکیل دهنده‌ قرص‌های رژیمی استفاده می شود.

وی افزود: هنگامی که قند و چربی وارد بدن می‌شوند به یک ماده‌ی ضروری به نام تری گلیسیرید، سنتز می‌شوند که این فرآیند سنتز در روده‌های کوچک و کبد انجام می‌شود و تری گلیسیرید از طریق جریان خون به سایر بخش‌های بدن منتقل خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه تری گلیسیرید، یک ماده بسیار مهم است، ادامه داد: تری گلیسیرید انرژی مورد نیاز را برای کمک به عملکرد‌های مختلف بدن فراهم می‌کند، اما مشکل زمانی به وجود می‌آید که مقدار اضافه تری گلیسیرید در بدن وجود داشته باشد که به چربی تبدیل خواهد شد و این مسئله می‌تواند منجر به چاقی شود.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی بیان کرد: چای سبز می‌تواند با خطر تری گلیسیرید بیش از حد مقابله کند، زیرا دارای مقدار زیادی پلی فنول است و وظیفه پلی فنول‌ها این است که یک آنزیم خاص را در بدن فعال کنند و این آنزیم، تری گلیسیرید اضافی را حل خواهد کرد.

به گفته شادنوش اگر افراد به طور منظم چای سبز بنوشند، مقدار چربی در بدن آن‌ها کاهش خواهد یافت، زیرا چای سبز، متابولیسم را افزایش می‌دهد و دارای تعداد زیادی آنتی اکسیدان قوی است که می‌توانند برای بدن مفید باشند.

تاثیر ورزش در کاهش وزن افراد

وی با بیان اینکه یکی از آنتی اکسیدان‌های موجود در چای سبز، اپی گالوکاتچین یا EGCG نامیده می‌شود، اظهار کرد: این آنتی اکسیدان توانایی افزایش متابولیسم بدن را داشته و به کاهش وزن، سرعت می‌بخشد.

وی با اشاره به اینکه ورزش، یکی از مؤثرترین راه‌ها برای کاهش وزن است؛ تصریح کرد: ورزش، نه تنها کالری می‌سوزاند بلکه سطوح انرژی را افزایش داده و نقش مهمی در عضله سازی که متابولیسم بدن را افزایش می‌دهد، دارد.

شادنوش افزود: پلی فنول کاتچین که درچای سبز موجود است، سلول‌های عضلانی و کبد افراد را تحریک می‌کند تا از اسید‌های چرب بیشتری استفاده کنند؛ در نتیجه بدن با سرعت کمتری از کربوهیدارت‌ها استفاده خواهد کرد.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی یاد آور شد: با باقی ماندن کربوهیدرات‌های بیشتر در بدن افراد می‌توانند برای مدت زمان طولا‌ی تری ورزش کرده و کالری بیشتری بسوزانند.

باشگاه خبرنگاران