آیا می دانید سیستم ایمنی بدن شما چیست و چه کار انجام می دهد؟ این سیستم با میکروب های مضر و چیزهای دیگری که نباید در بدن شما باشند، مبارزه می کند. گاهی اوقات راه را اشتباه می رود و به بافت سالم حمله می کند، گویی یک تهدید است. این می تواند منجر به التهاب و آسیب به مفاصل، اعصاب ماهیچه ها، پوست و سایر قسمت های بدن شود.

1- چرا این اتفاق می افتد؟

محققان فکر می کنند زمانی که شما مبتلا به اختلال سیستم ایمنی هستید، دو مورد می تواند برای شما اتفاق بیفتد؛ در ابتدا ممکن است شما ژن های آن را از والدین خود دریافت کرده باشید، که به احتمال زیاد شما را در خطر خواهد انداخت. دوم، آن چیزی که در محیط بدن شما اتفاق می افتد، این سیستم را تحریک می کند، درست مثل یک ویروس. از آنجا که زنان بیشتر از مردان، به آن مبتلا می شوند، پزشکان فکر می کنند برخی از هورمون های خاص نقش مهمی در ایجاد آن دارند.

2- دیابت نوع 1

این نوع دیابت، به نام «نوجوان»JUVENIL نیز شناخته می شود؛ زیرا اغلب در کودکان و نوجوانان شروع می شود. این اتفاق زمانی روی می دهد که سیستم ایمنی بدن شما، سلولهای خود را در پانکراس می کشد. پانکراس هورمونی به نام “انسولین” ترشح می کند که بدن شما در هنگامی که می خواهد غذا را به انرژی تبدیل کند، به آن نیاز دارد. اگر شما مبتلا به دیابت نوع 1 مبتلا باشید، همیشه آن را خواهید داشت؛ اما می توانید به وسیله اندازه گیری میزان قند خون خود و تزریق انسولین در زمانی که به آن نیاز دارید، این بیماری را کنترل کنید.

3- مولتیپل اسکلروزیس MS

زمانی که شما مبتلا به این بیماری باشید، سیستم دفاعی بدن شما به اشتباه وارد شده و باعث التهاب شده و در نتیجه به سیستم اعصاب مرکزی شما آسیب می زند. شکاف بافتی در طول شبکه ای که سیگنال هایی را از مغز شما به دیگر قسمت های بدن شما حمل می کند، ایجاد می شود. این شکاف باعث ایجاد درد، مشکلات حرکتی و تعادل و ضعف می شود. داروها می توانند به نشانه های شما کمک کرده و سرعت بیماری را کم کنند.

4- بیماری التهابی روده IBD

بیماری کرون و کولیت اولسراتیو (UC)، انواع بیماری های التهابی روده یا IBD هستند. سیستم دفاعی بدن شما به روده شما حمله کرده باعث التهاب، درد شکم و خونریزی می شود. بیماری کرون معمولا در قسمت آخر روده کوچک و کولون شما اتفاق می افتد، در حالی که کولیت اولسراتیو در روده بزرگ رخ می دهد. درمان شامل داروهای ضد التهابی، آنتی بیوتیک ها و داروهایی برای تسکین سیستم ایمنی بدن است. جراحی، امکان دیگری برای درمان این بیماریهاست. اغلب اوقات میتوان از شر کولیت اولسراتیو خلاص شد، اما بیماری کرون ممکن است بعد از درمان دوباره بازگردد.

5- آرتریت روماتوئید

این اختلال خود ایمنی بر مفاصل شما تاثیر گذاشته و موجب تورم و درد میشود. با گذشت زمان، التهاب میتواند به غضروف ها و استخوانها آسیب برساند و شما نمیتوانید آنها را حرکت دهید. آرتریت روماتوئید همچنین میتواند مشکلاتی را با قلب و ریه شما ایجاد کند. داروها می توانند به کاهش علائم کمک کرده و سرعت بیماری را کاهش دهند.

6- انسداد اسپوندیلیت

این نوع از آرتریت، اغلب بر روی ستون فقرات شما تاثیر می گذارد. اما همچنین میتواند در قفسه سینه گردن، باسن و زانو نیز اتفاق بیفتد. این باعث درد و سفتی می شود. استخوان های شما ممکن است در نهایت، به هم بپیوندد و برای شما حرکت را در آن مناطق سخت گرداند. این میتواند بر ارگانهای شما نیز اثر بگذارد. درمان شما ممکن است شامل تمرینات خاص و نرمش، به اضافه داروهایی باشد که برای درد و شامل تزریق استروئید و داروهای ضد رماتیسمی DMARDs باشد که کمک کننده است. شما همچنین ممکن است برای جایگزینی مفاصل اسیب دیده، نیاز به جراحی داشته باشید.

7- لوپوس

این بیماری در چندین قسمت از بدن شما در یک زمان تاثیر می گذارد. علائم عبارتند از: درد مفصلی، حساسیت به نور، مشکلات کلیوی و خستگی بسیار. شما همچنین ممکن است بثوراتی در روی گونه ها و بینی خود داشته باشید.

داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی NSAIDs و استروئید ها می توانند به احساس بهتر شما کمک کرده و داروهای ضد رماتیسمی DMARDs ممکن است از بدتر شدن آن جلوگیری کنند. اگر علائم شما واقعا بد باشند، پزشک ممکن است داروهایی را پیشنهاد کند که باعث کند تر شدن سرعت سیستم ایمنی بدن بوده و یا شیمی درمانی (ترکیبی از چند داروی قوی) را پیشنهاد دهد.

8- بیماری آدیسون

غدد فوق کلیه شما (آدرنال) در بالای کلیه های شما قرار دارند. زمانی که سیستم ایمنی بدن شما حمله می کند و به آن آسیب می زند، آنها نمیتوانند به اندازه کافی هورمونهای خاص خود را تولید کنند. زمانی که این اتفاق می افتد، بدن شما در میان دیگر شرایط، مشکل تبدیل غذا به سوخت و حفظ فشار خون را به طور ثابت خواهد داشت. علائم اولیه بیماری آدیسون میتواند شامل خستگی و لکه های پوستی باشد که از مناطق اطراف آن تیره تر خواهد بود. برای درمان آن شما داروهایی را دریافت خواهید کرد که جایگزین هورمون ار دست رفته شما خواهد بود.

9- بیماری گریو

غدد تیروئید شما باعث ایجاد هورمون هایی می شود که به عملکرد بدن شما کمک زیادی می کند. با این بیماری اتوایمنی، این غدد بیشتر از حد کار می کنند. شرایطی که به آن بیماری “هایپر تیروئیدیسم” نیز میگویند. علائم شامل لرزش، از دست دادن وزن، اضطراب و چشم های کمی برآمده می باشد. داروها می توانند سرعت تولید هورمون ها را کاهش دهند. پزشک همچنین ممکن است پیشنهاد جراحی برای خارج کردن قسمتی یا همه غدد را به شما بدهد.

10- بیماری هاشیموتو

اگر تیروئید شما به اندازه کافی هورمون های خود را تولید نکند، میتواند منجر به این بیماری شود. همچنین این بیماری “تیروئید مزمن کنفوسیتی” نام دارد. این بیماری باعث می شود در میان سایر شرایط، وزن شما افزایش پیدا کرده، خسته تر از معمول شوید و حساسیت به سرما داشته و موهای شما بریزد. ممکن است متوجه شوید که قسمت جلوی گلوی شما متورم شده یا چهره شما پف کرده است. داروها می توانند این هورمون را جایگزین و علائم شما را کاهش دهند.

11- آلوپسی

زمانی که سیستم ایمنی بدن شما به فولیکول هایی که باعث رشد موی شما میشوند، حمله میکنند، آنها ممکن است کوچک شده و کار خود را متوقف کنند. این میتواند باعث ایجاد لکه هایی بدون مو بر سر، یا از دست دادن کل مو در بدن شما شود. دارو ها می توانند باعث کاهش سرعت سیستم ایمنی بدن شما شده و به رشد دوباره مو کمک کنند.

12- میاستنی گراویس

این اختلال سبب مشکلاتی در ارتباط با اعصاب و عضلات شما میشود. این به ضعف منجر شده و کنترل حرکات خاص را سخت خواهد کرد. شما ممکن است ابتدا مشکلات چشمی خود را متوجه شوید؛ این می تواند علامت چهره شما، نحوه صحبت کردن شما، بلعیدن و جویدن شما را نیز تحت تاثیر قرار دهد. داروها می توانند کمک کرده و یا شما می توانید جراحی را برای خارج کردن غدد تیموس که ممکن است در این مورد نقش داشته باشند، انتخاب کنید.

13- سندرم Guillain-Barre

زمانی که دچار این اختلال می شوید، سیستم ایمنی بدن شما به شبکه عصبی شما حمله می کند. بازوها و پاهای شما ممکن است ضعیف و نازک شوند و شما ممکن است قادر به احساس گرما یا درد نباشید. پزشک شما ممکن است روشی را به شما پیشنهاد کند که به نام “تبادل پلاسما” معروف است. این زمانی است که خون شما خارج شده و قسمت مایع خون شما، به نام پلاسما، برداشته شده و سپس سلول های خونی به جای خود بازگردانده می شوند.

14- پسوریازیس

این وضعیت زمانی شروع می شود که دفاع بدن شما باعث ایجاد التهاب و رشد بسیار سریع سلول های پوستی می شود. آنها قبل از اینکه به طور کامل رشد کنند، به سطح پوست می رسند و باعث ایجاد ضایعات قرمزو ضخیم می شوند؛ در این لکه ها ممکن است احساس خارش یا درد وجود داشته باشد. این لکه ها با پمادها یا نورماوراء بنفش که باعث کاهش علائم میشود، یا داروهایی که باعث آهسته تر شدن سرعت سیستم ایمنی بدن شما می شود، درمان می شود.


در این باره بیشتر بخوانید: تقویت سیستم ایمنی بدن با مصرف این خوراکی ها


برگردان: سیما آزادفلاح

هرگونه کپی برداری با ذکر نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است.