فواید پیروی از رژیم غذایی غلات کامل

رژیم غذایی غلات کامل برای کنترل کلسترول خون بسیار مفید و موثر است و می تواند ریسک بیماری های قلبی و عروقی را از این افراد دور کند.غلات تصفیه‌شده بهترین انتخاب برای مبتلایان به امراض قلبی به شمار می روند. محققان به نتایج جالبی در این زمینه دست یافته اند که در ادامه آن ها را بررسی خواهیم کرد.

مطالعه ای که اخیرا توسط محققان Cochrane انجام شده نشان می دهد، بر خلاف باور قبلی رژیم غذایی غلات کامل تاثیر مثبت چندانی بر کاهش عوامل ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی ندارد.

نتایج این تحقیق، پیشنهاد انجمن قلب آمریکا در مورد تاثیر غلات بر کاهش احتمال ابتلا به بیماری های قلبی، دیابت نوع ۲ و چاقی را زیر سئوال می برد.

این گروه تحقیقاتی طی یک تجزیه و تحلیل سیستمی نتیجه ی ۹ مطالعه ی انجام شده درباره ی تاثیر رژیم غذایی غلات کامل، غلات تصفیه شده و رژیم استاندارد را بر سطح کلسترول و فشار خون بررسی نموده است.

غلات کامل شامل اکثر سریال ها، گندم، جو، جوی دوسر، ارزن و ذرت است درحالی‌که غلات تصفیه‌شده شامل موادی نظیر آرد گندم، برنج سفید و نان غنی‌شده است. در یک رژیم غذایی استاندارد هم غلات کامل و هم غلات تصفیه‌شده وجود دارند.

در این مطالعه، تنها تحقیقاتی موردبررسی قرار گرفتند که انجام آن‌ها بین ۱۲ تا ۱۶ هفته به طول انجامیده و تحقیقاتی که تنها نتایج وزن بدن، دیابت، مقیاس‌های گلوکز و انسولین را گزارش داده بودند را کنار گذاشتند. هیچ مطالعه‌ای تأثیر غلات کامل بر مرگ در اثر بیماری‌های قلبی و عروقی را بررسی نکرده بود. پس‌ازاینکه شواهد ۹ مطالعه‌ی انتخابی بازبینی شد، محققان هیچ دلیلی براثر مثبت غلات کامل بر کلسترول و یا فشارخون نیافتند. همان‌طور که قبلاً اشاره شد، این محققان بسیاری از مطالعاتی که به روش مشاهده انجام‌شده و در مدت‌زمانی کوتاه صورت گرفته بودند را از بررسی‌های خود حذف کردند.

باور بر این است که جوی دوسر به دلیل وجود بتاگلوکان خاصیت کاهش کلسترول دارد و از سایر غلات کامل متفاوت است. همچنین تصور می‌شود مصرف جوی دو سر در کوتاه و بلندمدت، وزن و چربی خون را کاهش می‌دهد و به کنترل قند خون بالا کمک می‌کند؛ اما مطالعاتی که درباره‌ی جوی دو سر و سایر غلات انجام‌شده، یا توسط شرکت‌های تولید غلات طراحی‌شده و یا به‌درستی انجام‌نشده‌اند.

این مطالعه جدید تأثیر مثبت استفاده از رژیم غذایی غلات کامل را زیر سؤال می‌برد و معتقد است که درباره‌ی تأثیر غلات کامل بر قلب و متابولیسم بزرگنمایی شده است.

منبع: خاص پرس