اگر تمام وقت این کار را انجام دهید، احتمال بیشتری وجود دارد که دست های شما متورم شده و در طول زمان ضعیف تر شوند. هر چند به نظر نمی آید که این عمل، شانس شما را برای آرتریت افزایش دهد.

1- شکستن انگشتان

این کار فقط دوستان و همکاران شما را آزار نمی دهد، این کار درهر حال برای شما نیز خیلی خوب نیست. ماده ای به نام “مایع سینوویال” در مفاصل شما وجود دارد که باعث حرکت راحت مفاصل می شود. صدایی که از شکستن انگشتان خود می شنوید، متعلق به زمانی است که شما حباب های کوچک درون این مایع را می ترکانید. اگر تمام وقت این کار را انجام دهید، احتمال بیشتری وجود دارد که دستهای شما متورم شده و در طول زمان ضعیف تر شوند. هر چند به نظر نمی آید که این عمل، شانس شما را برای آرتریت افزایش دهد.

2- جویدن ناخن ها

این می تواند به دندان های شما و همچنین پوست اطراف بستر ناخن شما آسیب برساند. این کار می تواند موجب عفونت شود. شما همچنین ممکن است سرماخوردگی یا دیگر بیماری ها را، زمانی که انگشتان خود را در درون دهانتان وارد می کنید، دریافت کنید. می توانید ناخن هایتان را مرتب کوتاه کرده یا مانیکور کنید. اگر دلیل آن استرس است، می توانید از روشهایی برای مدیریت آن بهره بگیرید. اگر برای توقف آن کمک می خواهید، به پزشک مراجعه کنید.

3- گول زدن خود برای خواب

اگر خواب کافی نداشته باشید، نه تنها تمام روز خود را به یک زامبی تبدیل می کنید، همچنین احتمال ابتلا به فشارخون بالا، بیماری های قلبی، دیابت و افسردگی را در خود بالا می برید. البته ناگفته نماند که شانس یادگیری و به خاطر سپردن مطالب را نیز در خود کاهش می دهید. روال خواب خود را منظم کرده و با آن کنار بیائید. بهتر است 8-7 ساعت در شب بخوابید.

4- انفجار هدفون

صدا با واحد دسی بل اندازه گیری می شود. یک گفتگوی طبیعی در حدود 60 دسی بل است. برای حفظ امنیت گوش های خود، بهتر است صدای هدفون خود را زیر 75 نگه داشته و بیشتر از چند ساعت در یک روز گوش نکنید. اگر زیاد در معرض صدای بلند باشید، همانطور که سن شما بیشتر می شود، شنوایی شما نیز آسیب می بیند. البته این اتفاق در 75 سالگی بیشتر ما خواهد افتاد. از دست دادن شنوایی در افراد مسن، با مشکلات تفکر و حتی از دست دادن بافت مغز مرتبط است.

5- گشت و گذار قبل از خواب

امواج، فقط اینترنتی نیست. نور آبی که توسط دستگاه های الکترونیکی مانند تلفن، کامپیوتر و تلویزیون ها فرستاده می شود، می تواند باعث آشفتگی خواب شود. در برخی مطالعات نیز نشان می دهند که هر نوع از نور شب، می تواند با سرطان (به ویژه سرطان پستان و سرطان پروستات)، دیابت، چاقی و بیماری های قلبی مرتبط باشد. قبل از خواب، خود را آرام کنید. اگر می خواهید چیزی بخوانید، کتابتان را باز کرده و زیر نور معمولی بخوانید. اتاق خواب خود را برای یک خواب بهتر، تاریک و آرام نگاه دارید.

6- نشستن طولانی مدت

اغلب آمریکایی ها زمان زیادی را روی صندلی خود می گذرانند. بخشی از مشکل، مربوط به محل کار مدرن است؛ جایی که ممکن است ساعت ها در کامپیوتر خود غرق شوید. این باعث کاهش متابولیسم می شود و در نتیجه به معنی افزایش وزن است. همچنین این کار با سایر مشکلات بهداشتی از جمله بیماری های قلبی نیز مرتبط است. با این حال یک راه حل آسان وجود دارد: فقط بالا و پایین بروید و حرکت کنید. حتی 10 دقیقه قدم زدن در روز می تواند کمک کند.

7- پرخوری

اگر عادت به پرخوری دارید، حتی اگر غذای سالم بخورید، به احتمال زیاد اضافه وزن خواهید داشت. این می تواند به بیماری های قلبی، دیابت و فشارخون بالا منجر شود. البته می تواند شانس ابتلا به برخی انواع سرطان های خاص را نیز در شما افزایش دهد. قبل از خوردن، غذای خود را اندازه گیری کنید. میان وعده های جلوی تلویزیون خود را نیز اندازه گیری کنید، در نتیجه می دانید دقیقا چقدر می خورید.

8- به سرعت غذا خوردن

علاوه بر اینکه از غذای خود رضایت کمتری خواهید داشت، بلکه شما را نیز پرخور نشان می دهد. در روز بیشتر از یک وعده بخورید. اگر سرعت خوردن خود را کم کنید، احساس پری کمتری خواهید داشت؛ چون بدن شما فرصتی دارد تا غذایی را که خورده اید، هضم کند. این کار می تواند به شما کمک کند زمانی که غذا می خورید، تمرکز داشته باشید و از آن لذت ببرید. لقمه های کوچک بردارید و آنها را خوب بجوید.

9- از قلم انداختن نخ دندان

شما یک مسواک کامل زده اید، کافی نیست؟ به هیچ وجه. شما اگر می خواهید هر کاری برای خلاصی از شر پلاک های دندانی خود انجام دهید، باید بین دندان های خود را نیز تمیز کنید؛ همان باکتری های چسبنده ای که باعث سوراخ شدن دندان های شما می شوند، آنجا هستند. پلاک بیش از حد می تواند به بیماری لثه منجر شود که وضعیتی بسیار جدی است و با سایر مسائل مربوط به سلامت مانند سکته مغزی، بیماری قلبی و دیابت ارتباط دارد.

10- خوردن تنقلات

نوشابه، آب نبات و شیرینی ها، کالری زیاد و ارزش غذایی کمی دارند. همه این شکری که می خورید، به سرعت وارد خون شما می شود. این تنقلات، به مشکلات جدی سلامتی مرتبط است. کربوهیدرات های پیچیده، با فیبر بیشتر و مواد غذایی بیشتر، دانه های کامل، میوه ها و سبزیجات، طول می کشد تا هضم شوند، در نتیجه گرسنگی شما را برطرف کرده و به شما انرژی پایدار می بخشند. چربی های خوب مانند آجیل و دانه ها نیز، می توانند بخشی از رژیم غذایی سالم باشند.

11- تنها ماندن زیاد

این مسئله درباره اینکه چند نفر را می شناسید و یا چقدر آنها را می بینید نیست؛ مهم این است که شما احساس کنید به دیگران متصل هستید. اگر این کار را نکنید، احتمال ابتلای شما به فشارخون بالا، افسردگی، مشکلات مغزی و التهاب بیشتر می شود. اگر احساس تنهایی می کنید، به یک باشگاه اجتماعی بپیوندید؛ با خانواده و دوستان خود مجددا ارتباط برقرار کنید یا چیز جدیدی را شروع کنید که شامل افراد دیگر نیز بشود؛ برای مثال در یک کتابخانه عضو شده یا برای یادگیری ورزشی جدید ثبت نام کنید.

12- استعمال دخانیات

این عادت بد، تقریبا بر همه ارگانهای بدن شما اثر می گذارد. می تواند به بیماری های قلبی، سرطان، دیابت، سکته مغزی، برونشیت، آمفیزم و سایر مشکلات بهداشتی منجر شود. همچنین خطر ابتلا به سل، مشکلات چشمی و اختلالات ایمنی مانند آرتریت روماتوئید را افزایش می دهد. اگر مدت زیادی در اطراف فرد سیگاری بگذرانید، به احتمال زیاد آسم، بیماری های قلبی، سرطان ریه یا سکته مغزی را تجربه می کنید. در مورد ترک سیگار با پزشک خود مشورت کنید.

13- برنزه شدن

این فقط ایده خوبی نیست. زنانی با موها و پوست روشن تر، که بیشتر به سرطان پوست مبتلا می شوند، احتمالا بیشتر از دیگران به تخت های برنزه کننده روی می آورند. این شانس آنها را برای ابتلا به سرطان حتی بیشتر هم خواهد کرد. هر چه زودتر به تخت های برنزه کننده روی بیاورید (در جوانی) بیشتر احتمال دارد که به سرطان دچار شوید. لوسیون های برنزه کننده ممکن است انتخاب ایمن تری باشند. در مورد بهترین گزینه با پزشک خود مشورت کنید.

برگردان: سیما آزادفلاح

هرگونه کپی برداری با لینک دهی مستقیم و ذکر نام دکنر سلام مجاز است.