رینوپلاستی

رینوپلاستی یکی از محبوب ترین و رایج ترین عمل های زیبایی در سطح جهان است که در ایران نیز بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. عمل زیبایی بینی با استفاده از روش های مختلف صورت می پذیرد.

مزایای رینوپلاستی

از مزایای جراحی رینوپلاستی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

– تغییر اندازه بینی و متناسب ساختن آن با دیگر اجزاء صورت

– دستکاری پهنای پل بینی و تغییر دادن عرض بینی متناسب با سوراخ‌های بینی

– بهبود نیم‌رخ بینی و از بین بردن قوز یا فرورفتگی مشخص روی پل بینی

– اصلاح نوک بینی گوشتی، افتاده، عقابی یا رو به بالا

– اصلاح سوراخ‌های بینی بزرگ، پهن یا رو به بالا

– رفع حالت نامتقارن بینی

رینوپلاستی

 جراحی بینی چقدر موثر است؟

میزان اثر بخشی جراحی به میزان انتظار شما از رینوپلاستی بستگی دارد. نکته ی بسیار مهم این است که شما و جراحتان در مورد هدف جراحی به یک نظر مشترک برسید.

نتیجه ی جراحی بینی دائمی است، اگر چه ممکن است آسیب های بعدی یا عوامل دیگر روی ظاهر بینی تاثیر بگذارد. جراحی زیبایی فقط باید بر روی بینی فردی انجام شود که رشد او کامل شده است که در خانم ها این سن ۱۵ یا ۱۶ و در آقایان ۱۷ یا ۱۸ می باشد .اگر جراحی بینی قبل از این سن انجام شود رشد بینی می تواند روی نتیجه ی نهایی بینی تاثیر بگذارد و احتمالا موجب بروز عوارض نیز خواهد شد.

روش های رینوپلاستی

جراحی بینی به روش های مختلفی مانند باز و روش بسته قابل انجام است.

ارائه روش های جراحی بینی نسبت به نوع بینی و تغییراتی که لازم دارد متغیر خواهد بود ، ممکن است یک بینی با روش باز به طور کامل نیاز به تغییر داشته باشد و یک بینی تنها با تغییرات کوچکی که به روش بسته قابل انجام است اصلاح شود.

جراحی بینی به روش باز

این روش با شکاف پوست بینی و در واقع دسترسی راحت به اجزای بینی انجام می شود.

در مواردی که فرد دارای نقص های مادرزادی و یا کجی بینی می باشد و در واقع نیاز به تغییرات اساسی دارد نیاز به جراحی بینی با روش باز می باشد. اگر بینی هایی نیاز به استفاده از غضروف جهت تقویت و ترمیم بینی دارند باید از روش باز استفاده کرد. در این روش فرد شاهد تورم و کبودی بعد از عمل خواهد بود و استفاده از گچ بینی بعد از جراحی الزامی می باشد.

جراحی بینی به روش بسته

روش بسته بدون برش انجام می شود و در واقع برای جراحی های بسیار ساده مورد استفاده قرار می گیرد، این نوع جراحی برای بینی هایی که نیاز به تغییرات زیاد در ناحیه نوک بینی ندارد مناسب است. تورم و کبودی در این جراحی بسیار ناچیز خواهد بود.

انواع جراحی زیبایی بینی بر حسب مشکل بینی

جراحی زیبایی بینی تنها مخصوص خانم ها نیست، مردان نیز به این عمل تمایل نشان می‌دهند. رینوپلاستی آقایان ممکن است به منظور بهبود ظاهر و یا عملکرد انجام شود. جراح زیبایی اصلاح‌های زیر را با توجه به شکل بینی بیمار انجام می‌دهد:

اصلاح قوز بینی یا از بین بردن قوز بینی: این مورد متداول‌ترین دلیل برای انجام عمل جراحی زیبایی بینی است.

بزرگ کردن تیغه بینی (بلند کردن تیغه بینی): این عمل زیبایی بینی عمدتاً برای زیباسازی بینی آسیایی‌ها انجام می‌شود.

جراحی نوک بینی: جراح نوک بینی را به دقت در جراحی باز بینی شکل می‌دهد تا مشکل برآمدگی بیش از حد یا اندک نوک بینی و همین‌طور بدشکلی نوک بینی گوشتی برطرف شود.

اصلاح بال‌های آلار بینی (غضروف بالی): این عمل بینی جراحی اصلاحی کوچکی است که می‌توان آن را بدون مشکل با استفاده از بی‌حسی موضعی انجام داد.

جراحی پولیپ بینی (ترمیم تیغه بینی): در این نوع رینوپلاستی تیغه وسط بینی (سپتوم) صاف می‌شود. این عمل بیشتر برای بیمارانی کاربرد دارد که نمی‌توانند به راحتی از بینی نفس بکشند.

جراحی زیبایی ثانویه بینی یا جراحی ترمیمی بینی: این عمل بینی به منظور اصلاح مشکلاتی انجام می‌شود که پس از جراحی قبلی بینی به وجود آمده‌اند یا از قبل وجود داشته‌اند.

رینوپلاستی

مزایای جراحی بینی

معمول ترین دلیل برای افرادی که تصمیم به انجام جراحی بینی می گیرند بهبود دادن ظاهر بینی شان است. خیلی از افراد احساس می کنند سایز و شکل بینی شان با بقیه ی اجزای صورتشان هماهنگی ندارد و به همین دلیل برای بهبود هارمونی صورتشان رینوپلاستی را انتخاب می کنند .در طول جراحی بینی تغییراتی بر روی پل بینی، نوک بینی و سوراخ های بینی می توان ایجاد کرد. انتخاب یک جراح واجد شرایط برای انجام عمل دماغ این اطمینان را خواهد داد که بیماران سودمندترین نتایج را از عمل بینی خواهند گرفت.

از جمله مزایای زیبایی برای عمل بینی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تقارن صورت: کوچکترین عدم تقارن در بینی افراد می تواند تاثیر عمده ای در ظاهرشان ایجاد کند . جراحی بینی می تواند ظاهر متعادل تری ایجاد کند.

بهبود شکل: تغییر در پل بینی یا نوک بینی می تواند توجه را به مناطق دیگر صورت جلب کند.

حجم متناسب: کاهش دادن پهنای بینی حتی یک مقدار کم ، می تواند تاثیر قابل توجهی بر روی تناسب بینی با بقیه اجزای صورت داشته باشد.

از بین بردن قوز یا اعوجاج بینی: جراحی بینی می تواند عیوب پل بینی را اصلاح کند چه این عیوب مادر زادی بوده و چه در اثر یک آسیب به وجود آمده باشد.

رینوپلاستی

مزایای سلامتی عمل بینی

جراحی بینی علاوه بر داشتن مزایای زیبایی می تواند مشکلات مرتبط با سلامت را نیز اصلاح کند. دو مورد از مزایای اصلی جراحی بینی عبارتند از:

بهبود مشکلات تنفسی: عمل بینی می تواند راه های باریک بینی را باز کرده و اختلالات ساختاری را اصلاح کند و توانایی تنفسی شخص را بهبود دهد.

اصلاح نقص های مادر زادی: جراحی بینی همانطور که نقایص مادرزادی داخلی اصلاح می کند می تواند به اصلاح نقایص بیرونی نیز بپردازد مانند انحراف تیغه ی بینی.

کیفیت زندگی

جراحی بینی علاوه بر مزایای فیزیکی، دارای مزایای روانی نیز می باشد. اشخاصی که از سایز و شکل بینی خود ناراضی هستند معمولا از ظاهرشان احساس خجالت می کنند و ممکن است از اعتماد به نفس پایین رنج ببرند. با این حال بسیاری از بیماران پس از انجام جراحی بینی افزایش محسوسی در اعتماد به نفس خود را گزارش کرده اند. این ویژگی به تنهایی می تواند یک دلیل بزرگ برای انتخاب عمل بینی باشد.