استفاده از لوازم آرایش غیر بهداشتی و غیر استاندارد باعث بروز بیماری های پوستی و گوارشی می شود،یکی از بیماری های دستگاه گوارش که بر اثر استفاده از محصولات آرایشی حاوی گلوتن به وجود می آید سلیاک است.
مطالعات نشان می‌دهد علاوه بر مواد غذایی، برخی محصولات دارویی، آرایشی و بهداشتی نیز حاوی گلوتن هستند که می‌توانند بیماران مبتلا به سلیاک را با مشکل مواجه کنند. برخی مواد غذایی حاوی برچسب فاقد گلوتن هستند که به بیماران مبتلا به سلیاک کمک می‌کند انتخاب بهتری داشته باشند؛ ولی برچسب فاقد گلوتن در مواد آرایشی بهداشتی دیده نمی‌شود و مصرف این مواد بیماران مبتلا به سلیاک را آزار می‌دهد.

به گزارش شفا آنلاین:سلیاک یک بیماری گوارشی است که سبب می‌شود سیستم ایمنی بدن بر اثر مصرف یک پروتئین به نام گلوتن، به پرزهای روده کوچک حمله کند و باعث اختلال در جذب مواد غذایی شود. گندم و جو حاوی پروتئین گلوتن هستند. در ادامه هفت محصول حاوی گلوتن معرفی شده که بیماران مبتلا به سلیاک باید از آنان اجتناب کنند.

دارو: برخی داروها از جمله Tekturna HCT (داروی ضد فشار خون)، Sanctura (داروی مثانه بیش‌فعال) و داروی Doryx (یک نوع آنتی بیوتیک) حاوی گلوتن هستند.‌ اکثر داروها گلوتن ندارند، با این حال قبل از خرید دارو باید با داروساز در این زمینه مشورت کرد.

مکمل‌های ویتامین: دربرخی مکمل‌های ویتامین از گلوتن برای ترکیب مواد استفاده می‌شود. در واقع این ماده ارزان نقش چسب را ایفا می‌کند. برخی محصولات نیز از مواد چسبنده دیگر استفاده می‌کنند. تنها راه بررسی مواد تشکیل‌دهنده مکمل‌هاست که در برچسب شیشه نوشته شده است.
قالب ارتودنسی: معمولا قالب ارتودنسی و سایر محصولات پلیمری قابل استفاده در دهان و دندان حاول گلوتن هستند. محققان معتقدند قالب‌های ارتودنسی که سیم‌ها را در دهان ثابت نگه می‌دارند، حاوی متیل متاکریلات هستند. این ترکیب برای ساخت پلیمر ضروری است و همین ترکیب برای بیماران مبتلا به سلیاک مضر است.
کرم ضد آفتاب: برخی از کرم‌های ضد آفتاب، به ویژه کرم‌های حاوی عصاره گندم و ویتامین E حاوی گلوتن هستند که به عنوان تثبیت‌کننده در محصولات استفاده می‌شود. گلوتن در برخی محصولات آرایشی بهداشتی از رژ لب گرفته تا لوسیون‌های بدن وجود دارد و قبل از خرید باید به ترکیبات محصولات توجه کرد.
غذای حیوانات: برخی مواد غذایی حیوانات حاوی گلوتن هستند و باید پس از تماس با دست به سرعت شسته شوند.
خمیر بازی: خمیر بازی حاوی گلوتن است و از طریق تماس با دست به راحتی وارد سیسیتم گوارشی می‌شود. از طرفی بعضی کودکان عادت دارند اشیا را داخل دهان ببرند و از این طریق میزان آسیب آن افزایش می‌یابد. بهتر است این محصولات در دسترس کودکان مبتلا به سلیاک نباشد. تشخیص بیماری سلیاک معمولا دشوار است؛ ولی شایع‌ترین علایم آن در کودکان، اسهال، استفراغ، نفخ شکم، درد و کاهش وزن و در بزرگسالان، خستگی، استخوان درد، درد و ورم مفاصل است. محققان احتمال می‌دهند که بیماری سلیاک در صورت عدم درمان، احتمال ابتلا به بیماری‌های مرتبط با سیستم اعصاب از جمله‌ام اس را نیز افزایش دهد. بر اساس آمار سازمان پیشگیری و کنترل بیماری‌ها، حدود یک درصد از جمعیت آمریکا به بیماری سلیاک مبتلا هستند که بیماری حدود 83 درصد از این افراد هنوز تشخیص داده نشده یا اشتباه تشخیص داده شده است. سلیاک یک بیماری تازه است و بعد از جنگ جهانی دوم بود که محققان متوجه شدند افرادی به نان حساسیت دارند و با مصرف آن تغییراتی در روده آنها به وجود می‌آید. تشخیص این بیماری با انجام یک آزمایش ساده خون امکان پذیر است. سپید

منبع/شفا آن لاین