147254
شیفت کاری شب علاوه بر خستگی و خواب الودگی که با خود بهمراه دارد،پیامدهای ناگوارتری نیز مانند سرطان پروستات، مثانه، روده و ریه و..در پی دارد،پس مراقب همسر شب کارتان باشید!

مردانی که به‌طور مداوم در شیفت شب کار می‌کنند با خطرات بیشتری در زمینه ابتلا به بیماری، بخصوص سرطان دست و پنجه نرم می‌کنند.

طی تحقیقی که پژوهشگران کانادایی بتازگی نتایج آن را اعلام کرده‌اند، مردانی که در شیفت شب کار می‌کنند در مقایسه با کارکنان شیفت صبح بیشتر در معرض ابتلا به انواع سرطان چون پروستات، مثانه، روده و ریه قرار دارند.

این تحقیق که با بررسی بیماری‌های ۳۱۳۷ مرد مبتلا به سرطان و ثبت اطلاعات شغلی آنها صورت گرفته نشان داده اختلال در ترشح هورمون ملاتونین در غده پینه‌آل، احتمال تحریک تومورهای سرطانی را زیاد می‌کند.

ملاتونین هورمونی است که ساعت خواب را تنظیم می‌کند و بیشتر با فرارسیدن تاریکی شب به دستور غده پینه‌آل در مغز ترشح می‌شود.

براساس نتایج تحقیق دیگری که پیش از این در آمریکا منتشر شده بود نیز کار در شیفت شب علاوه بر تغییرات هورمونی، خطر ابتلا به دیابت، بیماری‌های قلبی و عروق​ و چاقی را افزایش می‌دهد.

همچنین در بررسی و تجزیه و تحلیل دیگری که محققان کانادایی و نروژی بر نتایج ۳۴ پژوهش انجام داده‌اند بیانگر آن است که محدود کردن شیفت کار به شب، فشار بر قلب را افزایش می‌دهد.

در این بررسی تاکید شده​ در مجموع ۱۷ هزار و ۳۵۹ عارضه قلبی، شش هزار و ۵۹۸ سکته قلبی و یک هزار و ۸۵۴ سکته مغزی بررسی شده، اکثرا فرد مبتلا مجبور به کار در شیفت‌های نامنظم بوده است.