سازمان بهداشت کشور روسیه نسبت به شیوع بیماری واگیر دار مرس که دستگاه تنفس افراد را با مشکل رو به رو می کند هشدار داد،این بیماری واگیر دار در عربستان رواج یافته است و تاکنون جان برخی از انسان ها را نیز گرفته است.سازمان پیشگیری از بیماری‌های واگیردار روسیه همزمان با بازگشت حجاج این کشور، در مورد گسترش ویروس بیماری‌زای خطرناک مرس از مبداء عربستان سعودی هشدار داد.
به گزارش ایرنا، این سازمان در بیانیه ای با اشاره به اعلام سازمان جهانی بهداشت در مورد انتشار ویروس مرس ویژه بیماری تنفسی در عربستان سعودی، شهروندان روس را از سفر به این کشور برحذر داشت.

روزنامه روسی کامرسانت هم در بخش اخبار آنلاین خود نوشت: مطابق گزارش سازمان جهانی بهداشت، فقط در 17 روز منتهی به پایان ماه اوت، 12 مورد آلودگی به ویروس مرس با دو جان باختگی در عربستان ثبت شده است.

برپایه اطلاعات در دسترس، مرس (به انگلیسی: MERS) یک بیماری ویروسی است که نخستین‌ بار سال 2012 در عربستان سعودی گزارش شد.

این بیماری در اثر ویروسی از خانواده کوروناویروس به اسم MERS-CoV بروز می‌کند و حدود 33 درصد مبتلایان نیز جان می‌بازند.

بیشتر افراد آلوده به این ویروس، دچار بیماری حاد تنفسی با نشانه‌های تب، سرفه و تنگی نفس می‌شوند.

تاکنون تقریبا همه موارد بیماری در عربستان سعودی یا کشورهای همسایه شامل امارات متحده عربی، قطر، عمان، یمن و کویت گزارش شده‌ است که از طریق تماس نزدیک از افراد آلوده به دیگران منتقل می‌شود.

مواردی نیز در هفت کشور دیگر شامل انگلیس، فرانسه، تونس، ایتالیا، مالزی، آمریکا و کره جنوبی به دلیل سفر به کشورهای آلوده به مرس گزارش شده‌ است.

منبع/همشهری آن لاین