اصول نگهداری و مراقبت از پوست در پاییز

اگر می خواهید در فصل پاییز پوستی شاداب و با طراوت داشته باشید و مانع خشکی پوست خود شوید پیشنهاد می کنیم با روش های ساده خانگی در این زمینه آشنا شوید. سعی کنید از کرم های مرطوب کننده و محصولات آبرسان برای پوست بیشتر استفاده کنید.

ما تن و جان خود را براي بهار گشوده و پذيرا مي كنيم و مي گذاريم كه نسيم هاي آن بر ما بوزند، زيرا كه بسيار شنيده ايم و نيز تجربه كرده ايم كه باد بهاري هر چه با طبيعت بكند ، با جسم و جان ما نيز خواهد كرد.

به اين ترتيب ، در پاييز نيز بايد حواس مان به نسيم هايي كه با وزش شان برگ درختان، شادابي و سرسبزي خود را از دست مي دهند ، باشد. چرا كه نسيم ها و بادها پاييزي با تن ما هم همان كاري را مي كند كه تن درختان. برگ هاي هزار رنگ پاييز در نهايت از شاخه ها فرو مي افتند و به خش خش هايي در زير پاي رهگذران تبديل مي شوند. اما قرار نيست در اين دگرگوني و رنگ به رنگ شدن ، ما نيزهمان اتفاق را تجربه كنيم. ما در عين لذت بردن از ويژگي هاي خاص پاييز برگ ريز هزار رنگ، بايد حواس مان به پوست و مراقبت هاي ويژه ي آن باشد.

اين روزها ما از فصلي كه در آن پوست گرما و نيز تابش نور خورشيد را تحمل كرده ، وارد فصلي مي شويم كه هوا در آن كم كم رو به سردي و خشكي مي شود. و مراقبت هاي پوست و مو در اين فصل بستگي بسيار نزديكي با ميزان خشكي پوست و موي ما دارد. ممكن است در طول تابستان با رفتن به استخرها و قرار گرفتن در معرض آب سرشار از كلر استخر، حسابي پوست خود را خشك و آماده ي آسيب كرده باشيم. و يا اين كه پوست ما كلا خشك است و مستعد حساسيت هاي خاص اين فصل. پس لازم است ابتدا مشخص كنيد كه پوست شما خشك است ، چرب است يا معمولي . در اين صورت بهتر مي توانيد نوع مراقبت مناسب با پوست خود را انتخاب كنيد.

اولين گام براي آغاز يك مراقبت پوستي مناسب، انجام لايه برداري است. با لايه برداري ازپوستي كه تابستان و گرما و تابش خورشيد را تجربه كرده ، پوست آماده ي پذيرش تغيير و تحولات فصل جديد مي شود. براي لايه برداري هم بهتر است از مواد طبيعي استفاده كنيد كه در ضمن كمك به پوست اندازي ، آسيب و عوارض كمتري دارد. بهتر است براي لايه‌برداري از يک اسکراب فيزيکي(مثل ليف يا هر اسکرابي که داراي دانه‌هاي کروي شکل است) استفاده كنيد. همين طور مي‌توانيد شامپو بدن خود را با شکر، نمک يا آرد جو مخلوط کرده و در حمام بدن‌تان را با آن ماساژ دهيد، درلايه برداري ها حتما به زانوها و آرنج ها توجه ويژه اي داشته باشيد، چون اين نواحي مستعد جمع شدن و پوست مرده و به قول معروف كَبَره بستن است. در لايه‌برداري براي لطافت پوست ، از ميوه هايي كه انواع اسيدهاي ميوه (مثل آلفاهيدروکسي اسيد) دارند استفاده كنيد.

اصول نگهداری و مراقبت از پوست در پاییز

حتما شنيده ايد كه دست ها افشا كننده ي سن و سال و نيز بيماري ها هستند. به نظر مي رسد خيلي طبيعي باشد كه ما به دست هاي مان بيشتر اهميت بدهيم و آن ها سالم و زيبا نگه داريم. دست هاي ما در تمام فصول در معرض انواع مواد شيميايي قرار مي گيرد؛ شامپوها ، صابون ها، مواد سفيد كننده و وشوينده ها، مواد شيميايي كه در تعمير اتومبيل استفاده مي شود، انواع رنگ ها و نيز گرد وغبار موجود در محيط و هوا. بنابراين دست ما در هر فصلي به چربي و رطوبت نياز دارد. اين نياز در فصول سرد سال بيشتر است. براي چرب و مرطوب نگه داشتن دست ها هم مناسب تر است كه از مواد طبيعي استفاده كنيد. در اين ميان روغن هاي مختلفي هستند كه هم چرب كننده اند و هم رطوبت رسان.

روزي دو باراز روغن کالاندولا (گل هميشه بهار) استفاده کنيد. با تركيب مقدار متوازني از روغن كاندولا ، روغن اكاليپتوس ، روغن نعنا و روغن آلوئه ورا ، مي توانيد براي خودتان يك كرم طبيعي درست كنيد.

اين كرم به خوبي و به سرعت جذب پوست مي شود و آن را تغذيه مي كند. مي توانيد شب ها قبل از خواب از اين تركيب استفاده كنيد و چند دقيقه اي پوست دست تان را با آم ماساژ دهيد. بعد از هر بار حمام و پس از هر شست و شو ، زمان بسيار مناسبي است براي مرطوب و چرب كردن پوست. البته بهتر آن است كه در اين فصل از ميزان استحمام كم كنيد. شستن پوست به دفعات و نيز با مواد شيميايي آن را مستعد پوسته پوسته شدن و خشكي مي كند.

يكي از بهترين روش هاي آبرساني براي پوست بخور دادن است. وقتي فضاي محيط زندگي و كار شما ، به اندازه ي كافي رطوبت داشته باشد مجبور نيستيد از كرم مرطوب كننده استفاده كنيد و با مي توانيد ميزان استفاده از آن را به حداق برسانيد. روش مناسب ديگر، نوشيدن آب است و ميزان روزانه ي آن بستگي به خودتان دارد ، احتمالا مي توانيد تشخيص دهيد كه در روز بدن شما چه قدر آب نياز دارد. خود را مجبور و محدود به آن هشت ليوان معروف نكنيد. هر بدني ، بنا به ويژگي هاي خود به ميزان متفاوتي از آب نياز دارد.

استفاده از سيب زميني ، سيب ، آناناس و خرمالو ، به عنوان ماسك ، به پوست شما طراوت ولطافت لازم را مي بخشد. به آرامي و آسودگي دراز بكشيد، پوست خود را رها و از انقباض خارج كنيد و ورقه هاي ميوه را روي آن بگذاريد. اجازه بدهيد ايم ورقه هاي ميوه رطوبت و ويتامين هاي مورد نياز پوست را به آن برساند.

اگر هيچ كدام از اين روش ها از خشكي پوست شما كم نكرد، بهتر آن است كه به يك پزشك مراجعه كنيد. چرا كه خشكي پوست گاهي علت هاي متابوليكي دارد كه بايد بررسي شود .

روزنامه آفرینش