کالری سوزی با صبحانه

می خواهیم در این بخش یک صبحانه چربی سوز را به شما معرفی کنیم با مصرف این صبحانه به میزان قابل توجهی می توانید کالری بسوزانید. انوع غلات مانند جودوسر، سیب، آب پرتقال و شیرسویا از بهترین انتخاب های غذایی برای افرادی هستند که تصمیم به رسیدن به کاهش وزن و تناسب اندام دارند.

یکی از ترفندهای مناسب برای کاهش کلسترول خون، استفاده از شیر سویا به‌جای شیر گاو است. شیر سویا، ترکیبات مهم و زیادی دارد که همگی می‌توانند به کاهش کلسترول خون کمک کنند: مهار‌کننده‌های تریپسین، اسید فیتیک و ساپونین‌ها.  اگر پزشک به شما پیشنهاد کرده است که تغذیه سالم‌تر و بهتر را در کنار ورزش جدی بگیرید تا بتوانید کلسترول خون را به وضعیت مطلوبی برسانید، باید با تغییر در ساختار صبحانه آغاز کنید. محققان می‌گویند که بخش قابل توجهی از مردم جهان مانند حدودا ۳۳ درصد از مردم آمریکا، LDL (کلسترول بد خون) بالایی دارند. در حالی که بعضی از غذاهای صبحانه مانند تخم‌مرغ و ژامبون گوشت مشهور هستند به این‌که کلسترول خون را افزایش می‌دهند، اما بعضی از غذاهای صبحانه نیز می‌توانند کلسترول خون را به وضعیت مطلوبی برسانند.

غلات صبحانه حاوی جو دوسر شروع روز با یک وعده غذایی کاهنده کلسترول، بهترین انتخاب برای زندگی سالم‌تر در درازمدت است. جو دوسر نه‌تنها به گرم نگه داشتن بدن در روزهای سرد پاییزی و زمستانی کمک می‌کند، بلکه حاوی نوعی فیبر محلول به‌نام بتا گلوکان است و درنتیجه کلسترول خون را به سطح مطلوبی می‌رساند. فیبر محلول موجود در جو دوسر، فرآیند هضم را آهسته می‌کند و نمک صفرا را که حاوی کلسترول است، به خود جذب می‌کند. در ادامه این روند، کلسترول به‌همراه فیبر محلول از دستگاه گوارش می‌گذرد و از طریق مدفوع دفع می‌شود. پس مصرف جو دوسر، جذب کلسترول را در بدن کاهش می‌دهد و سطح کلسترول خون را هم پایین می‌آورد. یک‌سوم فنجان از جو دوسر خشک، حاوی ۱.۳ گرم فیبر محلول است.

محققان توصیه می‌کنند که روزانه ۵ تا ۱۰ گرم فیبر محلول دریافت کنید. سیب سیب حاوی فیبر محلول است، اما نوع فیبر سیب با نوع فیبر جو دوسر تفاوت دارد. هر عدد سیب متوسط هم حدودا ۱.۲ گرم فیبر محلول به بدن می‌رساند. انواع سیب‌ها حاوی نوع فیبر محلول به‌نام پکتین هستند که وظیفه اساسی‌اش، کاهش دادن کلسترول خون است. پکتین موجود در سیب، از نظر عملکرد، درست مانند بتا گلوکان موجود در جو دوسر عمل می‌کند. شما می‌توانید یک سیب متوسط را به برش‌های متعدد تقسیم کنید و از آن به‌عنوان شیرین‌کننده در وعده صبحانه استفاده کنید. پرتقال، گریپ‌فروت، توت‌فرنگی و انواع مرکبات دیگر نیز حاوی پکتین هستند.

آب پرتقال طبیعی و غنی‌شده یک لیوان آب پرتقال غنی‌شده با استرول‌ها و استانول‌های گیاهی، واقعا گزینه مناسبی برای کاهش کلسترول خون است. این ترکیبات گیاهی و طبیعی از نظر ساختاری شدیدا به کلسترول درون بدن شباهت دارند و با کلسترول موجود در بدن برای جذب شدن به دستگاه گوارش رقابت می‌کنند. این فرآیند رقابتی مانع از جذب کلسترول می‌شود، کلسترول را دفع می‌کند و درنتیجه کلسترول بد خون را پایین می‌آورد. محققان دانشگاه هاروارد می‌گویند که اگر روزانه ۲ گرم از استرول‌ها و استانول‌های گیاهی را دریافت کنید، سطح کلسترول بد خون را ۱۰ درصد کاهش می‌دهید. شیر سویا یکی از ترفندهای مناسب برای کاهش کلسترول خون، استفاده از شیر سویا به‌جای شیر گاو است.

شیر سویا، ترکیبات مهم و زیادی دارد که همگی می‌توانند به کاهش کلسترول خون کمک کنند: مهار‌کننده‌های تریپسین، اسید فیتیک و ساپونین‌ها. مهارکننده‌های تریپسین و ساپونین‌ها مانند فیبر محلول در سیب‌ و جو دوسر عمل می‌کنند و به اسیدهای صفراوی در دستگاه گوارش متصل می‌شوند. این روند درنهایت از بازجذب این ترکیبات مضر جلوگیری می‌کند و آن‌ها را از طریق مدفوع خارج می‌سازد.

سلامتیسم