قطعا در هر خانواده ای یک متخصص طب سنتی وجود دارد؛ پدر بزرگ و مادر بزرگ ها! شاید شما هم دیده باشید که بزرگتر ها گاهی برای درمان برخی اختلالات مصرف یک داروی گیاهی را توصیه می کنند. طب سنتی یکی از کار آمد ترین انواع روش های درمانی است و در اغلب موارد نیز کار ساز است. در ادامه شما را با روش هایی برای درمان کبد چرب توسط طب سنتی آشنا خواهیم کرد. با دکتر سلام همراه باشید.

محمود قادری کارشناس طب سنتی؛ در رابطه با ایجاد کبد چرب، رژیم غذایی نامناسب و مهم‌ترین آن آب‌ یخ، خصوصا بین غذا، بعد از حمام، بعد از ورزش، صبح زود و شب است.

وی، موارد دیگری چون عملکرد نامناسب سایر اعضا، وراثت، مصرف مشروبات الکلی، مصرف سیگار و قلیان، استرس و اضطراب و عدم‌ تحرک را از عوامل مهم بیماری عنوان کرد.

کارشناس طب‌ سنتی در خصوص روش‌های‌ درمان و پیشگیری از کبد چرب عنوان کرد: اولین قدم در جهت بهبودی را باید پرهیز و ترک عادت‌ها دانست. باید روغن هایی که دارای چربی‌های نباتی و پالم هستند را از برنامه غذایی حذف و به‌جای آن از روغن کنجد و زیتون استفاده کنیم، ورزش، پیاده‌روی و تحرک را زیاد و از استرس و اضطراب دوری کنیم.

قادری در ادامه گفت: انجام حجامت بنا بر طبع و مزاج فرد مهم است؛ هم‌چنین در مورد تغذیه مناسب عرق کاسنی، عرق شاه تره،استفاده از گیاه خارمریم، لیورگل، محلول سرکه انگبین، آب‌انار، آب‌آلبالو، آب‌گیلاس، و به‌طور کل میوه‌هایی که قرمز هستند، مثل عناب برای کبد چرب مفید است.

 

منبع: راهنمای سفر من