در اين مقاله با 7 موقعيت اورژانس در كودكان آشنا مي‌شويم:

اين كابوسي براي هر پدرو مادري است يك مشكل اورژانس براي كودك كه مجبورتان مي‌كند 115 را بگيريد.

اشكال در تنفس، زمين خوردن در پارك و… اما آيا والدين واقعا مي‌دانند كه چه زماني بايد با اورژانس تماس بگيرند و در واقع كدام مورد اورژانس است؟

1) ديسترس تنفسي: ديسترس تنفسي به معني اشكال در نفس كشيدن و نياز به اكسيژن بيشتر است. دلايل ايجاد اشكال در تنفسي شامل گير افتادن غذا يا حجم در گلو، آسم، عفونت يا ذات‌الريه يا پنوموني است. علايم ديسترس تنفسي شامل سرفه، خس‌خس سينه، نفس كشيدن به سختي و استفاده از عضلات گردن و قفسه‌سينه براي كمك به نفس كشيدن بهتر است. كبود شدن و خرخر از نشانه‌هاي ديگر است.در اين صورت:- تعداد نفس‌ها بيش از 50 تا 60 تا در دقيقه است- كبودي مخصوصا در اطراف دهان- بيماري به جاي بهتر شدن بدتر مي‌شوداگر اين علايم در كودكتان ايجاد شد، سعي نكنيد كودك را سوار ماشين كنيد، آمبولانس خبر كنيد آمبولانس‌ها داراي وسايل مجهز به دستگاه اكسيژن هستند و با ايمني كامل كودك را به بيمارستان منتقل مي‌كنند.
2) شكستگي استخوان: شكستگي استخوان هم يك مورد اورژانس در كودكان است. وقتي صدمه‌اي به كودك وارد مي‌شود و استخوان بدنش مي‌شكند اگرچه حياتش تهديد نمي‌شود اما كودك بايد فورا به بيمارستان منتقل شود. والدين مي‌توانند با رعايت احتياط كودك را سوار خودرو كرده و او را منتقل كنند اما بهتر است با اورژانس تمام بگيرند. بنابراين وقتي شكستگي خيلي شديد است كه درد قابل كنترل نيست. يا وقتي استخوان از پوست خارج شده است يا تصادف طوري بوده كه ضربه‌ سر و گردن وارد شده است حتما بايد به اورژانس خبر داد.
3) استفراغ و اسهال: استفراغ همراه اسهال يك مورد اورژانس در كودكان است چرا كه مي‌تواند سبب كم‌آبي كودك شود،اگر كودك قادر نيست چيزي را در دهان و معده نگه دارد يا دچار اسهال شديد است، نشانه‌هاي كم‌آبي را بررسي كنيد، اينها شامل چشم‌هاي گودافتاده، دهان خشك و كاهش ميزان ادرار است.- كودك به شما پاسخ نمي‌دهد- انقباض‌هاي شديد و درد شكمي وجود دارد. البته درد شكم ممكن است با آپانديسيت يا سنگ كليه هم ارتباط داشته باشد.
4) صرع و تشنج در نوزادان و نوپايان: افزايش سريع دماي بدن مي‌تواند سبب تشنج شود. بسياري از تشنج‌ها مرتبط تب فورا خاتمه پيدا مي‌كند و اورژانس نيست در هر حال وقتي كودك دچار تشنج مرتبط تب درگذشته شده حتما آن را جدي بگيريد و حتما اين موضوع را با پزشك در ميان بگذاريد. اگر تشنج بعد از 3 تا 5 دقيقه متوقف نشداگر كودك دچار اشكال در تنفس و كبودي شدحتما با اورژانس تماس بگيريد.
5) زمين خوردن و افتادن: زمين خوردن از ارتفاع مي‌تواند موجب صدمه به سر، نخاع يا ارگان‌هاي داخلي شود اگر به آسيب به اين قسمت‌ها شك كرديد با كودك صحبت كنيد تا مطمئن شويد به طور صحيح به سوالاتتان پاسخ مي‌دهد.اگر- كودك بيش از يك بار استفراغ كرد- هوشياري‌اش را از دست داد- از كرخي يا سوزن‌سوزن شدن شكايت داشت- به صدمه‌هاي داخلي مشكوك شديد- به صدمه به سر، گردن و نخاع شك كرديدحتما به اورژانس زنگ بزنيد.
6) بريدگي‌ها خون‌ريزي‌ها: اگر كودكتان دچار خون‌ريزي‌ شد، روي قسمت زخمي را محكم فشار دهيد و زخم را كاملا بررسي كنيد. كودكاني كه زخمشان با چسب بسته شده و خون‌ريزي كم مي‌شود را مي‌توان با ماشين شخصي به بيمارستان برد. اگر كودك مبتلا به اختلال‌هاي خون‌ريزي‌دهنده است و دچار بريدگي و زخم شدهو اگر خون‌ريزي بند نمي‌آيد حتما به اورژانس اطلاع دهيد.
7) مسموميت‌ها: مسموم شدن كودكان سناريوي ترسناكي است. كودك به سراغ كابينت داروها مي‌رود و شربت يا قرص خطرناكي را مي‌خورد. اولين‌كاري كه بايد پس از وقوع مسموميت رخ مي‌دهد اطلاع به مركز مسموميت‌ها يا اورژانس است.