الکتروتراپی

الکتروتراپی یعنی استفاده از عوامل الکتریکی مانند امواج التراسوند، لیزر و امواج مغناطیسی می باشد که برای بهبود در درمان بیماری و پیشگیری از آسیب های عضلانی – عصبی و اسکلتی کاربرد دارد. در این مقاله از دکتر سلام به عوارض خطرناک استفاده از الکتروتراپی در باشگاه ها و منازل پرداخته ایم.

دبیر اجرایی سمینار تازه‌های الکتروتراپی(Electrotherapy) گفت: متاسفانه از ناآگاهی مردم سوء استفاده می‌شود و از تجهیزات الکتروتراپی در مکان‌های غیردرمانی مانند باشگاهها و در منازل استفاده می‌شود که نتیجه درمانی ندارد و عوارضی چون سوختگی، شوک و تشدید درد به همراه دارد.

فیزیوتراپیست ابراهیم انتظاری – دبیر اجرایی پنجمین سمینار تازه‌های الکتروتراپی اظهار داشت: الکتروتراپی یعنی استفاده از عوامل الکتریکی مثل جریان الکتریسیته، امواج التراسوند، امواج الکترومگنتیک، امواج دیاترمی، لیزر و همچنین امواج مغناطیسی برای درمان و کمک به بهبود بیماری که کاربرد دیگر آن پیشگیری از آسیب‌های عضلانی – عصبی و اسکلتی است.

وی افزود: الکتروتراپی یکی از درمان‌های رشته فیزیوتراپی و مکمل آن تمرین درمانی است که علاوه بر دانش بالینی و شناخت بیماریها، مستلزم شناخت دستگاهها و کاربرد آن‌ها است.

انتظاری گفت: یکی از مشکلاتی که در جامعه امروز وجود دارد این است که متاسفانه از ناآگاهی مردم سوء استفاده می‌شود و از تجهیزات الکتروتراپی در مکان‌های غیر درمانی مانند باشگاهها و حتی در منازل استفاده می‌شود که نه تنها نتیجه درمانی ندارد بلکه عوارضی چون سوختگی، شوک و تشدید درد را برای بیمار به همراه دارد.

این فیزیوتراپیست افزود: در حاشیه برگزاری پنجمین سمینار تازه‌های الکتروتراپی نمایشگاهی از جدیدترین تجهیزات و فناوری‌های نوین در فیزیوتراپی نیز ارائه خواهد شد.

وی محورهای مورد بحث در این سمینار را شامل کاربردهای الکتروتراپی در صدمات عضلانی _ اسکلتی و آسیب‌های ورزشی , الکتروتراپی و اختلالات حرکتی ناشی از آسیب سیستم عصبی محیطی و مرکزی , آشنایی با تجهیزات آزمایشگاهی ارزیابی تعادل استاتیک و دینامیک , آشنایی با سیستم‌های ارزیابی عملکرد سیستم عصبی _ عضلانی _ اسکلتی , معرفی قابلیت‌های روش‌های سونو گرافی در ارزیابی ساختار عضلات و عملکرد سیستم حرکتی, کاربردهای الکتروتراپی در بیماریهای پوستی, زخم‌های دیابت و زخم بستر و درمان دردهای مزمن سیستم عضلانی _ اسکلتی و نیز اختلالات ناشی از صدمات سیستم عصبی, الکتروتراپی و عوارض کانسر، عنوان کرد.

وی همچنین احتیاطات و موارد منع استفاده از الکتروتراپی را برشمرد و مهلت ارسال آخرین مقالات را تا 30 مهر ماه عنوان کرد، همچنین علاقمندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به آدرس اینترنتی congress.iran-pta.ir مراجعه کنند. یاداوری می‌شود پنجمین سمینار تازه‌های الکتروتراپی از 25 تا 26 آبان 96 در هتل المپیک تهران برگزار می‌شود.

منبع: شفا آنلاین