نوشابه

در تحقیق جهانی که در خصوص نوشیدنی های حاوی قند با همکاری چند نفر از دانشمندان ایرانی تبار صورت گرفته است. به این موضوع پی برده اند که نوشیدنی های حاوی قند باعث مرگ 184 هزار نفر در سال می شود. در این مقاله از دکتر سلام به خطرات استفاده از نوشیدنی های حاوی قند پرداخته ایم. با ما همراه شوید.

این اولین تحقیقی بود که ژوییه ۲۰۱۵ نتایج آن منتشر شد به بررسی رابطه نوشیدنی‌های حاوی قند با دیابت، بیماری‌های قلبی و سرطان براساس کشور، سن و جنسیت پرداخته بود

در این تحقیق دکتر شهاب خطیب‌زاده پژوهشگر بخش بهداشت عمومی‌دانشگاه‌هاروارد، پروفسور مجید عزتی رییس بخش محیط زیست و بهداشت جهانی محیط امپریال کالج لندن و پروفسور داریوش مظفریان، متخصص بیماری‌های قلب و رییس دانشکده علوم تغذیه دانشگاه تافت شرکت داشتند.

این پژوهشگران تخمین زده‌اند که سالانه حدود ۱۳۳ هزار نفر به علت دیابت، ۴۵ هزار نفر به علت بیماریهای قلبی و ۶۴۵۰ نفر به علت سرطان ناشی از مصرف “نوشیدنی‌هایی که با قند شیرین شده‌اند” جان خود را از دست می‌دهند.

دکتر مظفریان می‌گوید: “در بسیاری از کشورهای دنیا، تعداد قابل توجهی از موارد مرگ مربوط به فقط یک عامل است، نوشیدنی‌هایی که با قند شیرین شده‌اند. کاهش قابل ملاحظه یا حذف کامل این نوشیدنی‌ها باید به اولویتی جهانی تبدیل شود.”

بر اساس این گزارش مکزیک بالاترین میزان مرگ به علت نوشیدنی‌های قنددار را دارد؛ سالانه ۴۵۰ مورد در میلیون که در مجموع باعث ۴۵ هزار مورد در سال می‌شود. بعد از آن آمریکا قرار دارد با ۱۲۵ مورد مرگ در میلیون که بالغ بر ۲۵ هزار مورد می‌شود.

نکته قابل توجهی که در این تحقیق روشن شده این است که ۷۶ درصد موارد مرگ ناشی از نوشیدنی‌های قنددار در کشورهایی که درآمد کم یا متوسط دارند رخ می‌دهد.

به علاوه، این نوشیدنی‌ها افراد جوان را بیشتر از افراد مسن در معرض بیماری‌های مزمن قرار می‌دهد.

این تحقیق ۶۲ مطالعه درباره تغذیه، بیش از ششصد هزار نفر را در ۵۱ کشور دنیا بین سال‌های ۱۹۸۰ تا ۲۰۲۰ را بررسی کرده و آب میوه شامل این بررسی نبوده است.

بر اساس آمارهای موجود هر ایرانی سالانه بطور متوسط بیش از ۴۸ لیتر نوشابه گازدار مصرف می‌کند و از این نظر ایران در میان پرمصرف‌ترین کشورهای دنیا قرار دارد.

تحقیقات در ایران نشان می‌دهد “در مسیر کودکی تا بلوغ مصرف نوشابه‌های گازدار سه برابر می‌شود.”

منبع: بی بی سی