متاسفانه هر روز افراد بیشتری به بیماری های قلبی و عروقی مبتلا می شوند و دائما آمار مرگ میر در اثر ابتلا به این اختلالات در حال افزایش است. از این رو لازم دانستیم تا به بررسی بیشتر این اختلالات و همچنین روش های درمان و پیشگیری از آن بپردازیم. در ادامه با دکتر سلام همراه باشید.

رییس مرکز بهداشت و معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی چهارمحال و بختیاری گفت: بیماری ‌های غیر واگیر مانند قلب و عروق، آسم و بیماری ‌های مزمن تنفسی 60 درصد مرگ و میرهای سالانه این استان را شامل می شود.

عبدالمجید فدایی شامگاه یکشنبه در کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان اظهار کرد: اصلاح شیوه تغذیه در پیشگیری و کنترل بیماری های قلبی و عروقی و آسم موثر است.
به گفته وی، استرس به خصوص در محیط کار از عوامل مهم در ایجاد بیماری ‌های قلبی و عروقی است.
فدایی با بیان اینکه گزش انسان توسط حیوانات رتبه بالایی را شامل می شود، تصریح کرد: سالانه 3 هزار و 600 مورد گزش انسان توسط حیوانات در کشور رخ می ‌دهد.
وی افزود: گزش انسان توسط سگ های ولگرد یکی از این موارد است که خطر ایجاد بیماری کشنده و مهلک هاری را به دنبال دارد که احتمال مرگ و میر آن 100 درصد است.
فدایی گفت: در مقابله با این بیماری‌ سالانه حداقل 3 نوبت واکسیناسیون انجام می شود که حدود 7 میلیارد ریال هزینه در بردارد.
سرپرست استانداری چهارمحال و بختیاری نیز در این نشست گفت: سایت جمع آوری سگ های ولگرد در 900 مترمربع مساحت در شهرستان بروجن احداث شده که اداره ‌کل دامپزشکی استان باید نسبت به استقرار یک دامپزشک در این مکان اقدام کند.
گودرز امیری تخصیص 1.5 میلیارد ریال برای تامین و تجهیز این مرکز از سوی دامپزشکی را خواستار شد.
سرپرست استانداری بر کاهش مصرف نمک در نانوایی‌ ها و نیز دفن اصولی زباله در مناطق گردشگری استان به خصوص شهرستان کوهرنگ تاکید کرد.

 

منبع: ایرنا