پیاده روی

پیاده روی یکی عواملی است که نقش مهمی در سلامتی بدن دارد. کسانی که پیاده روی می کنند از مزایا بسیاری برخوردار می شوند، چون پیاده روی باعث رسیدن به آرامش و باعث بالا بردن روابط زناشویی می شود. همچنین پیاده روی باعث کاهش وزن و جلوگیری از پوکی استخوان می شود.

پیاده روی مزایای سلامتی زیادی دارد، حتی اگر در مدت زمان زیادی طول نکشد. مطالعات متعدد در چند سال اخیر در این باره نشان داده است حتی اگر ۱۵ دقیقه پس از هضم غذا پیاده روی کنید، سطح قند خونتان بهبود می‌یابد.

شاید بسیار عجیب باشد، افرادی برای اینکه بتوانند وزن خود را کم کنند، هزینه‌های بسیار زیادی را متحمل می‌شوند؛ از خرید تردمیل گرفته تا مصرف انواع داروها برای کم کردن اشتها و سوزاندن چربی اضافی بدن. توصیه ما به چنین افرادی این است که پیاده روی را در برنامه روزانه خود قرار دهند. شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید، روزانه ۳۰ دقیقه پیاده روی کردن، می‌تواند شادابی خاصی به شما ببخشد و در کم کردن وزن به کمک‌تان بیاید. همچنین پیاده روی منظم به صورت روزانه، می‌تواند برای سلامت عمومی بدنتان بسیار مفید باشد.

پیاده روی کردن یک روش عالی و تقریبا بدون هزینه‌ است که تمامی افراد بدون داشتن شرایط سنی خاص می‌توانند آن را تجربه کنند. مهم ترین مزیت پیاده روی سادگی در انجام آن است. در ادامه این مطلب شما را با ۲۱ دلیلی مثبت پیاده روی که باعث می‌شود، زندگی‌تان را تحت تاثیر قرار دهد، آشنا می‌کنیم.

۱. پیاده روی راهی برای لذت بردن از آب و هوا

پیاده روی در مکان‌هایی که دارای پوشش گیاهی هستند، می‌تواند بسیار جذابتر و تاثیرگذارتر باشد. البته با نزدیک شدن به روزهای سرد سال ممکن است با پوشش گیاهی کمتری روبرو شویم اما طبیعت و پارک‌ها هر کدام‌شان در فصول مختلف زیبایی‌های خاص خود را دارند. برای پیاده روی، محیطی با آب و هوای سالم و پاک بسیار حائز اهمیت است. اگر شما شرایط رفتن به دل طبیعت را ندارید، می‌توانید از پارک‌های درون شهری نیز بهره ببرید. در هر صورت محیط داخلی پارک‌ها خیلی تمیز و پاک‌تر است از دیگر نقاط شهر است. در مورد فصول پیاده روی، برخی افراد پیاده‌روی در روزهای بارانی فصل بهار را دوست دارند و برخی دیگر پیاده روی در شب‌های تابستان را، به دیگر فصول سال ترجیح می‌دهند و اما پیاده روی در پاییز روی برگ‌های ریخته شده درختان می‌تواند بسیار زیبا و رویایی باشد. اما در فصل زمستان پیاده روی باید با احتیاط بیشتری همراه باشد، چرا که زمین یخ زده می‌تواند باعث سقوط شما شود که معمولا افتادن بر روی یخ می‌تواند حادثه‌های ناگواری را به همراه داشته باشد. پیاده روی یک تجربه است که می‌تواند خاطرات زیبایی را برای شما رقم بزند. در حد امکان پیاده روی را در برنامه روزانه خود لحاظ کنید.

تذکر: اگر قصد پیاده روی در مسیرهایی که با جاده‌ها در ارتباط هستند را دارید، مراقب ماشین‌ها باشید و در حد امکان از هدفون استفاده نکنید. چرا که ممکن است حواستان را پرت کند. در ضمن اگر قصد پیاده روی در شب هنگام را دارید، سعی کنید این کار را گروهی انجام دهید و از محیط شهر و یا روستای خود فاصله نگیرید.

2. پیاده روی رایگان و ساده است

قدم زدن به همان اندازه که ساده است، به راحتی نیز صورت می‌گیرد. برای انجام پیاده روی نیاز به هزینه خاصی ندارید. داشتن یک دست گرمکن ورزشی و یک کتانی که معمولا در خانه‌ها پیدا می‌شود، تمام تجهیزاتی است که شما برای پیاده روی نیاز دارید. حتی اگر گرمکن و یا لباس ورزشی نیز نداشتید، جای نگرانی نیست. فقط از لباسی استفاده کنید که در آن احساس آرامش می‌کنید. استفاده از یک کفش مناسب برای پیاده روی توصیه می‌شود، چرا که سلامتی و حفظ تعادل در هنگام پیاده روی کاملا به نفع شما است.

۳. پیاده روی باعث بهبود سطح قند خون در بدن می‌شود

پیاده روی مزایای سلامتی زیادی دارد، حتی اگر در مدت زمان زیادی طول نکشد. مطالعات متعدد در چند سال اخیر در این باره نشان داده است حتی اگر ۱۵ دقیقه پس از هضم غذا پیاده روی کنید، سطح قند خونتان بهبود می‌یابد.

۴. بهبود درد های مزمن پشت بدن

طبق تحقیقات محققان قدم زدن برای مدت ۲۰ الی ۴۰ دقیقه با سرعت متوسط می‌تواند درد مزمن پشت بدن را کاهش دهد. چنین روش پیاده روی معمولا توسط پزشکان به عنوان نوعی تمرین تقویتی برای افراد زیادی توصیه و تجویز می‌شود.

۵. پیاده روی کردن مساوی است با بهبود حافظه و دوری از خستگی ذهنی

یک پیاده روی کوتاه مدت می‌تواند خستگی ذهنی شما را از بین ببرد و همچنین کار کرد حافظه شما را بهبود ببخشد و ابتلای افراد به بیماری آلزایمر را نیز کاهش دهد. در بیشتر روزها ذهن‌مان با انواع مشکلات مختلف درگیر است. پیاده روی می‌تواند چنین معضلاتی را از ذهنمان بیرون کند.

۶. بالا بردن خلاقیت با استفاده از پیاده روی

گفته می‌شود Williams Wordsworth شاعر بزرگ انگلیسی بیشتر عمر خود را در حال پیاده روی گذرانده است. همچنین هنری دیوید اغلب تا ۳۲ کیلومتر را پیاده روی می‌کرد. رابرت لوئیس استیونسون و جیمز جویس نیز از آن دست از، نویسندگان و هنرمندانی بودند که پیاده روی می‌کردند با این تفاسیر شما نیز می‌توانید برای اینکه بتوانید خلاقیت خود را بالا ببرید پیاده روی کنید. پیاده روی می‌تواند دیدگاه شما را نسبت به اطراف تغییر دهد و این تغییرات می‌تواند برای رفع مشکلات به کارتان بیاید.

۷. پیاده روی راهی برای کاهش وزن

یک آنالیز عمده که توسط محققان دانشگاه میشیگان در ۹ مطالعه مختلف در سال ۲۰۰۸ که در سالنامه پزشکی خانواده نیز منتشر شده بود، نشان می‌داد؛ برنامه منظم پیاده روی می‌تواند باعث کاهش وزن شود. در این تحقیق از شرکت کنندگان خواسته شده بود، در ظرف مدت زمان طولانی پیاده روی کنند. اکثر شرکت کنندگان بعد از مدتی با کاهش وزن روبرو شدند. باید توجه داشت، اگر می‌خواهید به وسیله پیاده روی وزن خود را از دست بدهید، باید در کار خود ممارست داشته باشید. زیرا چنین کاری در دراز مدت جوابگو است. البته نحوه‌ٔ مصرف غذا نیز می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد.

۸. پیاده روی و رابطه آن با قلب

همانطور که می‌دانید پیاده روی برای سلامت قلب مفید است. انجمن قلب امریکا ساده‌ترین شیوه برای حمایت از قلب در برابر انواع بیماری‌ها را پیاده روی می‌داند. پیاده روی می‌تواند عملکرد کلی قلب را تحت تاثیر قرار دهد. پیاده روی یک از راه‌های موثر برای کاهش استرس است و از آنجایی که استرس دشمن سلامت قلب است با پیاده روی می‌توان سلامت قلب خود را نیز تضمین کرد.

9. پیاده روی راهی برای دوری از پوکی استخوان

مطالعه‌ای در سال ۱۹۹۴ بر روی زنان نشان داد. زنانی که در طول یک هفته ۱۲ کیلومتر پیاده روی می‌کردند، تراکم استخوان‌شان نه در پاها بلکه در تمامی بدن بیشتر از زنانی بود که در طول یک هفته تنها ۱ الی ۲ کیلومتر پیاده روی می‌کردند. به یاد داشته باشید، استخوان‌ها نیز به فعالیت بدنی واکنش مثبت نشان می‌دهند. به نظر می‌رسد، پیاده روی آسان‌ترین راه برای افزایش تراکم استخوان بدن است، البته اگر تغذیه مناسبی نیز داشته باشید.

پیاده روی

۱۰. بالا بردن روابط زناشویی

پیاده روی می‌تواند ارتباط بین زوج‌ها را تقویت کند. چرا که وقتی شما با همسر خود پیاده روی می‌کنید، بهترین زمان را برای صحبت کردن و درددل در اختیار دارید. شما حتی می‌توانید، مسائلی که در آینده ممکن است با آن مواجه شوید را با همسر خود در میان بگذارید. چنین ارتباط‌هایی می‌تواند روابط زناشویی را تقویت کند. شما با ورزش کردن هم به از نظر روحی و هم از نظر جسمی ارتقاع پیدا می‌کنید.

۱۱. پیاده روی با بچه‌ها

پیاده روی با بچه‌هایتان می‌تواند ارتباط بین شما و آنها را مستحکم کند. چرا که بچه‌ها از بازی کردن و قدم زدن در طبیعت بسیار لذت می‌برند. اگر شما بتوانید به همراه خانواده پیاده روی کنید، شادی وصف ناپذیری در بین اعضای خانواده در حین پیاده روی ایجاد می‌شود که این شادی می‌تواند روزها دوام داشته باشد.

12. پیاده روی راهی برای کمک به محیط زیست

هر چقدر شما از وسایل موتوری و آلاینده هوا فاصله بگیرید به نفع محیط زیست نیز خواهد بود. اگر شما بتوانید در طول هفته مسیری را بدون استفاده از ماشین طی کنید، به همان اندازه محیط زیست تان کمتر آلوده می‌شود و این در حالی است که خودتان نیز از مواهب پیاده روی بهره می‌برید.

۱۳. کاوش کردن حین پیاده روی

هنگامی که شما در حال پیاده روی هستید، چیزهایی را می‌توانید ببینید که در حین ماشین سواری به هیچ وجه نمی‌توانید به آنها توجه کنید. پیاده روی فرصتی برای کشف محیط اطرافتان نیز است، حتی با پیاده روی می‌توانید به جاهایی که با ماشین نمی‌توانید بروید، سر بزنید. پیاده روی می‌تواند یک نوع کاوش برای شما باشد، اگر دوست داشته باشید، محیط اطرافتان را بهتر ببینید.

۱۴. پیدا کردن همسایه و یا دوستان جدید

شاید در نزدیکی خانه شما شخصی باشد که عاشق پیاده روی است. شما چنین انسان‌هایی را در صورت پیاده روی رفتن می‌توانید پیدا کنید و در پاره‌ای از مواقع می‌توانید در حین پیاده روی با اشخاصی آشنا شوید و با آنها رابطه دوستی برقرار کنید.

۱۵. یافتن کسب و کارهای جدید در منطقه

وقتی پیاده روی می‌کنید با مسیر های جدید و نیازهای آن منطقه آشنا می‌شوید. شاید وجود یک کتاب فروشی و یا قهوه خانه در یک مکانی واجب باشد و شما با پیاده روی‌هایی که داشته‌اید به این مهم دست یافته‌اید. گزینه‌های این چنینی می‌تواند به شما کمک کند تا با نیازهای هر منطقه بهتر آشنا شوید و برای خود و یا دوستان خود کسب و کار جدید راه بیاندازید.

۱۶. پیاده روی بهانه است برای با هم بودن

وقتی شما روزانه به طور منظم با خانواده و یا دوستان خود پیاده روی می‌کنید، این کار خود بهانه‌ای می‌شود تا بیشتر با هم بمانید و از کنار هم بودن لذت ببرید. پیاده روی یک راه عالی برای با هم بودن است و این در حالی است که فواید بسیاری نیز دارد.

۱۷. راهی برای جذب ویتامین D

شما به احتمال زیاد با فواید و اهمیت وجود ویتامین D در بدن آشنایی دارید و می‌دانید بهترین منبع ویتامین D نور مستقیم خورشید است. شما با یک پیاده‌روی کوتاه مدت در زیر نور خورشید می‌توانید تا حد زیادی نیاز بدنتان به ویتامین D را از طریق پوست بدن خود جبران کنید.

پیاده روی

18. مکانی برای بحث و گفتگو

شما وقتی پیاده روی می‌کنید می‌توانید با خانواده، دوستان و حتی همکاران خود بحث و گفتگو کنید. حال این گفتگو می‌تواند در مورد مسائل زندگی باشد و یا مسائل کاری. مهم این است وقتی که در حین پیاده روی می‌توانید صحبت نیز بکنید. این خود باعث می‌شود تا مردم رغبت زیادی برای پیاده روی کردن با هم داشته باشند.

۱۹. پیاده روی راهی برای رسیدن به آرامش

وقتی در محیط خانه و کار و حتی فضای شهر و یا روستا با انواع صداهای آزاردهنده روبرو می‌شوید، پیاده روی می‌تواند گزینه مناسبی برای دوری از این همه سر و صدا باشد، بدون آنکه به زحمت بیافتید. شما با پیاده روی می‌توانید به آرمش برسید، فقط کافی است، محیطی را که برای پیاده روی انتخاب می‌کنید، جای پر سر و صدا و یا شلوغی نباشد.

۲۰. پیاده روی راهی برای عرق کردن

اگر شما قصد دارید، عرق کنید و با این روش چربی‌های اضافی بدن خود را بسوزانید، می‌توانید از پیاده روی کند فاصله بگیرید. همچنین شما با انتخاب مسیرهای سخت می‌توانید از بدن خود بیش از آنچه که از یک پیاده روی ساده انتظار دارید، کار بکشید. در پیاده روی همه چیز بستگی به خودتان دارد. در این ورزش دست‌تان برای عرق کردن زیاد و یا نکردن باز است.

۲۱. بالا بردن آمادگی جسمانی

شما با یک پیاده روی اصولی و با برنامه می‌توانید قوای جسمانی خود را قوی کنید. هر چقدر در پیاده روی از بدنتان کار بکشید به همان اندازه می‌توانید قوای جسمانی خود را بالا ببرید. البته سعی کنید پیاده روی را با دویدن بسیار تند اشتباه نگیرید. بهترین روش برای ورزش کردن و آماده سازی بدن، پیاده روی تند و دویدن آرم است.

منبع: بلاغ